סכסוך באסם: סדרני המוצרים עזבו במפתיע את החנויות, עובדים חסמו את המרכז הלוגיסטי בשוהם

העובדים מוחים על שינויים ארגוניים שצפויים בחברה ■ הנהלת אסם: הוועד מטעה ואין כוונה לפיטורים למעט תשעה מנהלי מכירות

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת הסדרנים של אסם
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

האם צפוי מחסור במוצרי אסם ברשתות השיווק? ברשתות המזון מספרים כי הסדרנים של קבוצת אסם עזבו הבוקר במפתיע את החנויות כאות מחאה מבלי שסיימו לסדר את הסחורה במדפים. זאת, כחלק ממחאה של ועד העובדים על שינויים ארגוניים בחברה ובהם פיטורים. לדברי הרשתות, הסדרנים מסרו כי הם הולכים להפגנה בשוהם, שם נמצאים המטה והמרלו"ג (מרכז לוגיסטי) של החברה. 

בנוסף, כמה עובדים חסמו באמצעות כלי רכב את הגישה למרלו"ג של אסם בשוהם. הרכבים פונן לאחר שההנהלה התערבה. 

מחאת הסדרנים של אסם

שביתת סדרני הסחורה בסניפים צפויה להשפיע כמעט על כל רשתות המזון, שכן רק שופרסל ויינות ביתן כולל מגה מסדרות את הסחורה של אסם באמצעות עובדי הרשת, בעוד שביתר הרשתות - כמו רמי לוי שיווק השקמה, ויקטורי, אושר עד ואחרות - הסחורה מסודרת על המדפים על ידי סדרני החברה. "הסדרנים של אסם נמצאים אצלנו בסניפים כל יום כל וכל היום ולא ברור איך נצליח לסדר את הסחורה בלעדיהם. לדעתי הוועד של אסם חיכה בכוונה ליום רביעי כי הם יודעים שהמכירות מהיום אחר הצהריים ועד סוף השבוע גבוהות במיוחד ולא נעמוד בסידור עצמאי של הסחורה". כך אמר ל-TheMarker בכיר באחת מרשתות השיווק.

מחאת הסדרנים של אסם

בעוד שוועד עובדי אסם מציג תמונת מצב קשה, הנהלת אסם טוענת כי העובדות שמוצגות לא נכונות כי אין שום

סיבה לצעדים הארגוניים ושיבוש העבודה בהם נוקטים חלק מעובדי הסחר של הקבוצה. לדברי הוועד, כ-70 סדרניות פוטרו לאחרונה ובנוסף נודע להם כי הנהלת אסם מתכוונת לבצע שינויים ארגוניים, במסגרתם יפוטרו כ-800 סדרנים, זאת כחלק מהליך הוצאת הסדרנות מאסם והעברתה לרשתות השיווק תמורת מימון. אולם לפי הנהלת אסם, עשרות סדרניות אכן הפסיקו לעבוד בחברה לאחרונה אולם אלה עברו להיות מועסקות על ידי יינות ביתן, לאחר שזאת החליטה להתחיל לסדר את המוצרים בסניפים בעצמה. לדברי אסם, לא צפויים פיטורים של סדרנים נוספים או שינויים במערך הסדרנים והחברה אף מגייסת כ-150 עובדים לתפקידים שונים בקבוצה, בהם סדרנים.

הוועד מתרעם על החלטת אסם לפטר כעשרה מנהלי מכירות אזוריים, שניים מחברי ועד המצויים במהלכו של מו"מ להסכם קיבוצי ראשוני.

במבה של אסםצילום: דודו בכר

ההסתדרות מסרה כי "היא רואה במהלך זה כצעד חמור ביותר ומנוגד לדין שנועד לכרסם בכוחם הארגוני של העובדים ולמוטט את התארגנותם". באסם מודים כי בכוונתם לקיים שינוי ארגוני בסקטור מנהלי המכירות אך לדברי החברה "מדובר בשינוי מינורי, ביותר בסקטור מנהלי המכירות האזוריים המונה 35 מנהלים בלבד, מתוך 1100 עובדי חטיבת הסחר. מרבית המנהלים יישארו בתפקידם וחלק קטן ישובצו בתפקידים אחרים בחטיבת הסחר ויוכלו לרכוש מיומנויות עדכניות. לגבי המנהלים הבודדים להם לא יימצא תפקיד בפעילות הסחר, נעשה ככל הניתן על מנת למצוא תפקיד בכלל קבוצת אסם. אם יהיו מנהלים בודדים שלא ימצא להם תפקיד מתאים, נדאג להם במסגרת הסכם פרישה הוגן".

ממלא מקום יו"ר איגוד עובדי המזון בהסתדרות, אליעזר בלו, מסר: "הצורך בשינויים בשוק המזון מובן, אך התנהלותה החד-צדדית של אסם לא מתקבלת על הדעת. על הפרק עומדים פיטורים, כשכבר עכשיו ישנה פגיעה קשה בשכר העובדים ובזכותם להתאגד כדי להיאבק על פרנסתם. אני קורא להנהלת החברה לעבוד מולנו בהקדם בשיתוף פעולה, אחרת הצעדים יוחרפו".


יו"ר הוועד המרכזי של אסם סחר, שלומי אביב, מסר: "אסם לקחה על עצמה להרזות את החברה על חשבון העובדים. אנו דורשים מההנהלה לחזור בה מהצעותיה ומדרישתה לפיטורים. לעובדי אסם המסורים מגיע אופק תעסוקתי כפי שהיה עד עתה, מדובר בעובדים מבוגרים שחלקם בוותק של 20-30 שנה ונותנים את כל כולם לחברה. אנו בעד הידברות ומוכנים לנהל מו"מ אך לא נקבל צעדים חד-צדדיים שיפגעו בעובדים ובזכויותיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker