חקירה נגד פנגו בחשד להטעיה: מחייבת צרכנים ללא הסכמתם

הרשות להגנת הצרכן בודקת עשרות תלונות של לקוחות שגילו כי הם משלמים מדי חודש על שירות הודעות ותזכורות שלא ביקשו ■ הרשות: שוקלים להטיל קנס ■ פנגו: "קשובים ללקוחות. לא נסתפק רק באישור הלקוח ברישום לשירותים, גם בחירת שירות הסימפל תעשה גם על ידו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פנגו

לקוחות פנגו? כדאי שתבדקו את החיוב בחשבונית שלכם ותגלו האם הצטרפתם לשירות פנגו סימפל בעלות קבועה של 6.90 שקל בחודש עבור כל רכב שהוספתם לאפליקציה – בין אם השתמשתם בשירות החודש או לא.

בעקבות עשרות תלונות שהתקבלו בנושא, החליטו ברשות להגנת הצרכן וסחר הוגן לפתוח בחקירה נגד חברת פנגו בחשד להטעיית צרכנים.

לפי הפרטים שידועים עד כה, ברשות חוקרים האם פנגו צירפה את לקוחותיה באופן אוטומטי בעת ההרשמה לאפליקציה שלה למנוי במסלול בתשלום הנקרא פנגו סימפל ומציע שירותי תזכורת להמשך חניה, אזכור על הזזת הרכב ועוד. זאת, כאשר ישנו גם שירות חינמי במסלולי החברה - רק עבור תשלום חניה.

לפנגו יש כשני מיליון נהגים רשומים הנחשבים למשתמשים פעילים, כלומר שעושים שימוש בתדירות מסוימת בשירות. לכן, בחישוב זהיר, מדובר במיליוני שקלים בשנה שמקבלת החברה רק עבור דמי השימוש החודשיים לשירות פנגו סימפל.

אניטה יצחק, סגנית הממונה ברשות להגנת הצרכן וראש אגף חקירות ומודיעין, אמרה בשיחה עם TheMarker: ״בעקבות עשרות תלונות שקיבלה הרשות נגד חברת פנגו פתחנו בחקירה בחצי השנה האחרונה. במרבית המקרים עלה כי חברת פנגו קושרת צרכנים בעסקה ומחייבת אותם בשירותים שהם לא ביקשו, או ידעו שהם חתמו עליהם״.

לדבריה, ״במסגרת החקירה התברר כי החברה הגדירה כברירת מחדל את ההרשמה לשירות בתשלום באפליקציה שלה. הטענה היא שאנשים לא ידעו על כך והמשיכו את תשלום העסקה החודשי בלי שביקשו זאת בצורה מפורשת, וגילו זאת רק בשלבים מאוחרים״.

״פרקטיקה אחרת מעלה כי במהלך שיחות טלפון, ניסו נציגי החברה לשווק את מסלול התשלום - וגם כאשר הלקוחות ביקשו שלא להצטרף הם בכל זאת חויבו על השירות״.

יצחק מעלה נקודה נוספת שיתכן כי היא זו שהדליקה נורות אדומים אצל לקוחות - השימוש בפנגו סימפל גרר חיוב על כל רכב שרשום בנפרד. כך שאם למשל בני זוג רשמו את מספרי הרכב שלהם באפליקציה בטלפון - הם שילמו כפול בכל חודש. לדברי יצחק, ״הדבר נעשה ללא שיקוף במחיר הכולל״.

כעת, אומרת יצחק, הרשות נמצאת לקראת סיום החקירה בנושא. ״הממצאים יובילו להחלטה בדבר עיצום כספי. אנחנו מצפים שחברות במשק יהיו גלויות כלפי ציבור הצרכנים ולא ישתמשו בשיטות שמטרתן לשבש את דעת הצרכנים ולקשור אותם בעסקה שהם לא ביקשו בצורה מפורשת. הקריאה לצרכנים היא לעקוב כל הזמן אחר מה שהם מאשרים בעת ביצוע העסקה וכן אחר החיוביים החודשיים״.

מפנגו נמסר בתגובה: "פנגו קשובה כל העת ללקוחותיה ולאור הפניות הוחלט כי ברישום לשירותי פנגו סימפל, המספקים סיום חניה אוטומטי למי שרכבו זז ושירותי ערך נוספים, פנגו לא תסתפק רק באישור הלקוח ברישום לשירותים אלא תוסיף שבחירת שירות הסימפל תעשה גם על ידו. פנגו מקפידה על שקיפות והוגנות מול לקוחותיה ומבטיחה להמשיך ולספק את השירות הטוב והמקיף ביותר הניתן. השינוי ייכנס לתוקף בימים הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום