כחלון הפסיד בבג"ץ: השופטים הורו לו לייקר את החלב ב-3.4%

בג"ץ הורה לשר האוצר לפרסם צו מעודכן, על אף התנגדותו להעלאת מחירים לפני הבחריות ■ כחלון, שתקף בשבועות האחרונים את תנובה, הגיב הבוקר באיפוק: "אלמד את פסק הדין ואתייחס אליו בהמשך"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
כחלון בישיבת ממשלה, בנובמבר האחרון
כחלון בישיבת ממשלה, בנובמבר האחרוןצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

מחירי החלב ומוצריו שבפיקוח מחירים יעלו ב-3.4%, לאחר שבג"ץ הורה היום (ב') לשר האוצר, משה כחלון, לפרסם צו לעדכון המחירים. פסיקת בג"ץ היא תבוסה לכחלון, שנאבק בשנה האחרונה נגד העלאה כלשהי של המחירים.

פסק הדין שפירסם היום בג"ץ ניתן בעקבות עתירה של תנובה, שדרשה מכחלון לעדכן את המחירים. שר האוצר סירב להעלות את מחירי המוצרים המפוקחים לצרכן אף שכבר לפני כ-11 חודשים המליצה על כך ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות. הסיבה העיקרית להמלצה היתה העלייה במחיר המפוקח שבו רוכשות המחלבות את החלב הגולמי מהרפתות (מחיר המטרה), שחלה במשך 2017 ונמשכה גם ב-2018.

משרד האוצר גיבש מתווה לרפורמה במשק החלב בניסיון למנוע את העלאת המחירים, אבל יישומה לוט בערפל, מכיוון שהוא מחייב חקיקה - והדבר אינו אפשרי בתקופת הבחירות, ואינו טריוויאלי גם אחריהן. בעקבות זאת, היועץ המשפטי לממשלה סירב להגן על עמדתו של כחלון, ופרקליטות המדינה הודיעה באחרונה לבג"ץ כי אין לה התנגדות למתן צו של בית המשפט שיכפה על שר האוצר לייקר את מוצרי החלב. בדיון שנערך בבית המשפט העליון ביום רביעי האחרון, חזרה הפרקליטות על עמדתה, לאחר שניסיון של הרגע האחרון למנוע את העלאת המחירים מצד מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, לא הניב הסכמה.

"בנקודת הזמן הנוכחית, נוכח השפעת פיזור הכנסת על היכולת לקדם את הרפורמה המתוכננת במשק החלב בחקיקה הרלוונטית, אין בנמצא נימוקים המאפשרים לסטות מהמלצת הוועדה לעדכן את מחירי מוצרי החלב המפוקחים", כתב השופט עוזי פוגלמן בפסק הדין. לדבריו, אף שבעבר ביקשו שרי האוצר והחקלאות "לבחון את האפשרות כי מחיר המטרה יופחת בעקבות הרפורמה המתוכננת", הרי שכעת, היות שרפורמה זו לא קרמה עור וגידים עדיין, "חובתן של הרשויות המוסמכות להפעיל את שיקול דעתן לפי הדין הקיים ולא לפי חקיקה עתידית שתוכנה ומועד קבלתה (אם בכלל) אינם ידועים". השופטים אלכס שטיין ומני מזוז הצטרפו לדעתו של פוגלמן. משרד האוצר חויב לשאת בהוצאות משפט בסך 25 אלף שקל.

לדברי השופט פוגלמן, "הכרעתנו אינה מבוססת רק על העובדה כי היועץ המשפטי לממשלה הסכים למתן צו מוחלט, אלא על הוראות הדין ועל אמות המידה להפעלת הביקורת השיפוטית". עם זאת, הוסיף, "אין בהכרעתנו זו משום התערבות במדיניותו הכלכלית של שר האוצר. לרשותה של הרשות המבצעת כלי מדיניות שונים לאסדרת התחומים הנתונים לפיקוחה. בית המשפט מופקד על מילוי הוראות הדין... אין בכך כדי למנוע משר האוצר שימוש בכלי מדיניות אחרים על מנת להשיג את היעדים הכלכליים והחברתיים שאליהם הוא חותר, כל עוד הדבר ייעשה במסגרת הוראות הדין".

עובד תנובה במרכול
עובד תנובה במרכולצילום: אילן אסייג

השופטים לא קבעו מועד להעלאת המחירים

פיקוח המחירים חל על חלב רגיל, חמאה רגילה, אשל, גיל, שמנת חמוצה 15% שומן, שמנת מתוקה 38% שומן, גבינה לבנה 5% וגבינה צהובה (במעדנייה) מהמותגים עמק וגלבוע. ייקור בשיעור 3.4% יעלה את מחיריהם של מוצרים אלה ב-20-4 אגורות לאריזה, ואת מחירי הגבינה הצהובה ב-14-13 אגורות ל-100 גרם.

התבוסה של כחלון בבג"ץ היא השנייה בתוך כחודש - לאחר שבתחילת פברואר קיבל בית המשפט עתירה אחרת נגד שר האוצר, והורה לו להשוות את מס הקנייה החל על סיגריות ועל טבק לגלגול עצמי. גם במקרה הטבק, היועץ המשפטי לממשלה סירב להגן על עמדתו של כחלון.

בניגוד לפסק הדין בעניין הטבק, שהורה לכחלון לפעול לשינוי המצב "באופן מיידי", פסק הדין בעניין החלב אינו קובע מסגרת זמנים. עו"ד רועי בלכר, בא כוחה של תנובה, ביקש ביום רביעי משופטי בג"ץ לכלול בצו מועד אחרון להעלאת המחירים, ולא להסתפק בלוח זמנים עמום. בלכר הזכיר כי לשר נדרשו 16 יום ממתן פסק הדין עד שהעלה את המס על הטבק.

בעתירתה ביקשה תנובה - וגם מחלבת טרה שהצטרפה אליה - העלאת מחירים של 3.4%, כפי שהמליצה ועדת המחירים. למרות זאת, כחלון ניסה בשבוע שעבר ליצור רושם כאילו ההעלאה העומדת על הפרק כעת חדה יותר. "על הפרק עומדת סכנת התייקרות של 6.6%", אמר שר האוצר בוועידת השלטון המקומי בתל אביב. העלאה כזאת לא תתבצע כעת - אם כי ייתכן שבעתיד תמליץ ועדת המחירים על העלאות נוספות, בייחוד אם הרפורמה במשק החלב לא תקודם.

כחלון, המצוי בעיצומו של מסע בחירות שבו צפויה מפלגתו, כולנו, לאבד חלק משמעותי מכוחה, החריף בשבועות האחרונים את הטון של הצהרותיו נגד תנובה. "בכוונתי להורות מיד לאחר הבחירות בחינה מחדש של התנהלות המחלבות, ובראשן תנובה, וקשרי הגומלין ביניהן על כל המשתמע מכך", אמר כחלון לאחר שפרקליטות המדינה הודיעה לבג"ץ כי לא תגן על עמדתו.

לאחר מכן הצהיר כי "לא חייבים לקנות מאנשים שמעלים לנו את המחירים בצורה צינית, לא נצרכת וכמובן מיותרת, כדי לגרוף רווחים מעל ומעבר למה שמגיע להם". בהצהרה זו התעלם כחלון מכך שהעלאת מחירי החלב לא היתה נתונה לשיקול דעתה של תנובה, אלא להמלצה של ועדת המחירים - שבראשה עומד פקיד מאגף התקציבים במשרד האוצר.

בהודעה שפירסם בעקבות פרסום פסק הדין תקף כחלון את החלטת בג"ץ וכינה אותה "פגיעה ישירה בצרכן ובמשפחה הישראלית". הוא טען כי החלטתו של בית המשפט "נגועה בחוסר רגישות חברתית ובחוסר איזון מוחלט בין שיקולים של בצע כסף לבין טובת הציבור. הפסיקה תביא לתוצאה בלתי-מתקבלת על הדעת. הניסיון לפגוע בצרכן הישראלי, תוך ניצול כוח מונופוליסטי שרירותי ובצע כסף, שבר שיאים חדשים".

כחלון הוסיף כי יחל בהליכי שימוע לצורך "צמצום וביטול" המכס על מוצרי חלב מיובאים. "מה שלא עשו שיקולים של צדק חברתי והיגיון בריא, אעשה מתוקף תפקידי כשר האוצר", אמר כחלון – אף שהוא מוגבל בהפעלת סמכויותיו בתקופת הבחירות.

הליכי שימוע להפחתת מכסים היו אמורים להיעשות ממילא במסגרת הרפורמה בשוק החלב שעליה סיכם משרד האוצר באוקטובר האחרון עם נציגי ענף החקלאות. הרפורמה אמורה לכלול הפחתה מדורגת אך חדה במכס על מוצרי חלב רבים, ובראשם גבינות - לצד מנגנון שיגן על הרפתנים מפגיעה, באמצעות הקפאה של הפחתת המכס במקרה של ירידה בביקוש לחלב ישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ