ועד עובדי קואופ מאיים: אם לא ייחתם היום הסכם קיבוצי - נשבית מחר את סניפי הרשת

הוועד טוען כי לא יסכים שעובדי הרשת הקורסת יקבלו "תנאים נוראיים כנהוג ברשתות המזון" ■ המתמודדים על רכישת קואופ לא מתרגשים: "אף אחד לא יחתום על הסכם בתנאים האלה. לא רוכשים רשת כדי להפסיד כסף"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף קואופ שופ
סניף קואופ שופצילום: אייל טואג

המתמודדים על רכישת רשת קואופ אינם מוכנים לחתום על ההסכם הקיבוצי שדורש ועד העובדים, ואלה מאיימים בתגובה שישביתו מחר (רביעי) את סניפי הרשת.

בהודעה ששלח אורי צרפי, יו"ר ועד עובדי קואופ, הוא כותב: ״בימים האחרונים נפגשנו עם הרוכשים הפוטנציאלים, אך לצערי הם גוררים רגליהם ונמנעים מלהתחייב לחתום על הסכם קיבוצי עם עובדי הרשת. אנחנו גם לא רואים שהנאמנים מנסים לשמור על זכויות העובדים, וקוראים להם לפעול מול הרוכשים בדחיפות בעניין הזה. לא נאפשר לאף רוכש לרכוש את הרשת בלי שייחתם הסכם קיבוצי עם העובדים. אנחנו מכירים את התנאים הנוראיים לעובדים שנהוגים בחלק מרשתות הקמעונות, ולא נאפשר התעמרות בעובדי הרשת שלנו". צרפי מאיים כי "אם לא ייחתם עם אחד הרוכשים הסכם קיבוצי היום, נשבית את הרשת מחר - עד שהרוכשים הפוטנציאלים יתעשתו וישובו לדבר עם נציגי העובדים״.

אחד מבעלי הרשתות שהגישו הצעה לרכישת קואופ, שנמצאת בהקפאת הליכים, הגיב לאיום של הוועד ואמר: "אף אחד לא יחתום עמם על הסכם קיבוצי בתנאים המפליגים שהם דורשים. הרשת לא במצב טוב, ואף אחד לא קונה אותה כדי לשלם לעובדים סכומים לא הגיוניים ולהפסיד כסף. העובדים יצטרכו לחתום על הסכם סביר ושפוי - או שהרשת תתפרק והם ימצאו את עצמם בלי הסכם בכלל".

בדיון שהתקיים ביום ראשון בבית המשפט מהחוזי בירושלים הוחלט כי הרשתות שהגישו הצעות לרכישת קואופ - רמי לוי שיווק השקמה, זול ובגדול ומחסני השוק - יודיעו עד יום שלישי האם ברצונן להיכנס להליך התמחרות נוסף ולשפר את הצעותיהם.

צילום: אילן אסייג

כפי שנכתב ב-TheMarker, המשוכה העיקרית שעומדת כעת בפני הרוכשים הפוטנציאלים היא התנאים שדורש ועד עובדי קואופ, שנחשבים גבוהים ביחס לתנאים הנהוגים בשוק רשתות המזון.

עלות השכר הממוצעת של 940 עובדי השכר והמטה של קואופ הסתכמה ב-10,756 שקל בחודש ב-2017, בין השאר משום שהרשת קבעה עוד ב-2016 ששכר המינימום ברשת יהיה 6,000 שקל, לאחר שמוסדות האגודה קבעו כי זהו הרף הנדרש לקיום בסיסי בכבוד. זאת בעוד שכר המינימום במשק הוא 5,300 שקל.

לדברי מקורבים למשא ומתן מול הרשת, גם עובדי הסניפים הבכירים - כמו מנהלי סניפים ומחלקות - מרוויחים כ-10% יותר מהנהוג בתחום. לשם השוואה, עלות השכר הממוצעת לעובד ברמי לוי הגיעה ב-2017 ל-7,566 שקל. עלות השכר החודשי הממוצעת ברשת ויקטורי הגיעה ב-2017 ל-5,186 שקל. בקואופ מועסקים כ-1,100 עובדים.

מי שירצה לקנות את קואופ יצטרך גם לשלם ליו"ר הוועד, אורי צרפי, עלות מעסיק של כ-53 אלף שקל בחודש וכן לשמר את יתר תנאיו, בהם רכב מנהלים יוקרתי. משכורתו של צרפי עד להקפאת הליכים היתה כ-43 אלף שקל ברוטו, לא כולל משכורת 13, אולם מאז קיצוץ שכר שביצעו הנאמנים מרוויח צרפי כ-38 אלף שקל ברוטו בחודש. סמנכ"לי משאבי האנוש, הכספים והסחר מרויחים סכום דומה, לא כולל בונוסים, כאשר המשנה למנכ"ל ומנהל הרשת הכפרית מרויח כ-54 אלף שקל ברוטו בחודש.

קיימת מחלוקת גדולה בין הרוכשים הפוטנציאלים לוועד אודות פדיון ימי המחלה של העובדים, שכן הוועד דורש לשמור על הוותק שלהם בכל הנוגע לכך. בנוסף, דורש הוועד כי פיטורי עובדים לאחר הרכישה לא יהיו חד-צדדים אלא רק בהסכמת הוועד וההסתדרות.

קואופ ישראל היא אגודה צרכנית שהתאגדה ב-1950 ורשומה בירושלים. לפני חודשיים וחצי, הרשת הקמעונית שבבעלותה הגישה לבית המשפט בקשה להקפאת הליכי, לאחר שנקלעה לקשיים תזרימיים, וספקיה הגדולים דרשו ממנה לשלם במזומן עבור סחורה. בבקשה להקפאת הליכים דיווחה הרשת על חובות בסכום של 183 מיליון שקל.

קואופ מפעילה 42 סניפים בהפעלה עצמית, והקימה רשת של זכיינות בפריפריה הכפרית, שם היא מפעילה כ-137 מרכולים - בעיקר בקיבוצים ובמושבים ברחבי הארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker