רמי לוי וזול ובגדול יודיעו עד סוף השבוע כמה הם מוכנים לשלם על קואופ

בדיון שנערך היום נקבע כי על המתמודדים הסופיים להודיע עד ליום שלישי אם הם מסכימים להתמחרות נוספת ■ הצדדים ייפגשו עם העובדים במטרה להגיע להסכם קיבוצי. הבעיה: שכר העבודה בקואופ גבוה מהנהוג בענף

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
סניף קואופ שופ
סניף של קואופ שופצילום: אייל טואג
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

סאגת המכירה של קואופ טרם הסתיימה: על אף שהנאמנים הודיעו לבית המשפט כי הם סבורים שההחלטה על מכירת הרשת הקורסת תתקבל בדיון שהתקיים היום (ראשון), הדיון הסתיים ללא הכרעה. רמי לוי וזול ובגדול, שהגישו את ההצעות הגבוהות ביותר עבור הרשת (163 מיליון שקל ו-153 מיליון שקל, בהתאמה) יצטרכו להודיע עד ליום שלישי הקרוב אם ברצונם להיכנס להליך התמחרות נוסף ולשפר את הצעותיהם.

במידה שכן, יצטרכו הרשתות להגיש את הצעותיהן עד לדיון שיתקיים, ככל הנראה, ביום חמישי. עד ליום שלישי יקיימו הצדדים דיונים נוספים עם רשות התחרות (לשעבר רשות ההגבלים העסקיים) לגבי הסניפים שיצטרכו להחריג מהעסקה, בשל חשש לפגיעה אפשרית בתחרות.

בין היתר, זול ובגדול מוכנה להחריג רק ארבעה סניפים, בזמן שרשות התחרות סבורה כי עליה להחריג שישה סניפים. רשות התחרות אישרה את רכישת הרשת על ידי רמי לוי שיווק השקמה, וזאת בכפוף להחרגת תשעה סניפים, מתוכם חמישה בירושלים. גם מחסני השוק, שהגישה הצעה נמוכה בכ-24 מיליון שקל מהצעתו של רמי לוי, תוכל להשתתף בהתמחרות - אולם נציג מחסני השוק בדיון הבהיר כי הרשת כבר הגישה את הצעתה.

כעת יצרכו המציעים לעבור את משוכת העובדים, כאשר פגישות בין ועד עובדי קואופ למציעים נקבעו להיום ומחר. בעוד שוועד עובדי קואופ מתעקש לשמר את תנאי ההעסקה הנוכחיים ברשת, המציעים אומרים כי מדובר בתנאים מופלגים ביחס למצב ברשתות המזון המתחרות.

כך, עלות השכר הממוצעת של 940 עובדי השכר והמטה של קואופ הסתכמה ב-10,756 שקל בחודש ב-2017, בין השאר משום שהרשת קבעה עוד ב-2016 ששכר המינימום בה יהיה 6,000 שקל, לאחר שמוסדות האגודה קבעו שזהו רף נדרש לקיום בסיס בכבוד. זאת בעוד שכר המינימום במשק הוא 5,300 שקל.

לדברי מקורבים למשא ומתן מול הרשת, גם עובדי הסניפים הבכירים, דוגמת מנהלי סניפים וסגני מנהלי סניפים, מנהלי מחלקות ומנהלי משמרות, מרוויחים כ-10% יותר מהנהוג בתחום. לשם השוואה, עלות השכר הממוצעת לעובד ברמי לוי (כולל דמי הניהול לרמי לוי) הגיעה ל-7,566 שקל ב-2017. עלות השכר ברשת ויקטורי הגיעה ל-5,186 שקל בחודש ב-2017. בקואופ מועסקים כ-1,100 עובדים.

מי שירצה לקנות את קואופ יצטרך גם לשלם ליו"ר הוועד, אורי צראפי, עלות מעסיק של כ-53 אלף שקל בחודש (משכורתו של צרפי עד להקפאת הליכים היתה כ-43 אלף שקל ברוטו לא כולל משכורת 13, אולם מאז קיצוץ שכר שביצעו הנאמנים מרוויח צראפי כ-38 אלף שקל ברוטו בחודש), ולשמר את תנאי העסקתו הנוספים, ובהם רכב מנהלים יוקרתי. סמנכ"לי הרשת מרוויחים סכום דומה, והמשנה למנכ"ל ומנהל הרשת הכפרית מרוויח כ-54 אלף שקל ברוטו בחודש.

מחלוקת גדולה בין הרוכשים הפוטנציאליים לוועד החברה עוסקת בפדיון ימי המחלה של העובדים, שכן הוועד דורש לשמור על הוותק שלהם בכל הנוגע לימי המחלה. בנוסף, דורש הוועד כי פיטורי עובדים לאחר הרכישה יהיו לא חד צדדיים, אלא רק בהסכמת הוועד וההסתדרות. אולם בוועד קואופ אומרים כי לא מדובר בתנאים חריגים, והם היו נהוגים גם במקרים קודמים של רשתות מזון קורסות, דוגמת מגה. לדבריהם, הם לא יתנו יד לניצול העובדים ולהעסקתם בתנאים קשים, כפי שנהוג בחלק מרשתות הקמעונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker