מחיר הקולגייט יירד? היבואנית הרשמית של המשחה לא תוכל למנוע יבוא מקביל

רשות התחרות תאסור על חברת ש. שסטוביץ', היבואנית הרשמית של קולגייט בישראל, לספק לקולגייט-פלמוליב נתונים בנוגע לייבוא מקביל במטרה לעצור אותו ■ אם תמשיך בדיווחים, הדבר ייחשב לעבירה פלילית

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משחת שיניים קולגייט
משחת שיניים קולגייט. נמכרת בישראל במחיר גבוה מאוד לעומת אירופהצילום: Tony Cenicola/The New York Times

האם בקרוב נוכל לקנות משחת שיניים קולגייט במחירים נמוכים יותר? הממונה על התחרות הודיעה היום (ד') כי בכוונתה להורות לחברת ש. שסטוביץ', היבואנית הרשמית של קולגייט בישראל, לא לספק לחברת קולגייט-פלמוליב העולמית נתונים בנוגע לייבוא מקביל של משחות שיניים בישראל. בכך, תימנע מהחברה האפשרות לגלות מהיכן הגיע יבוא מקביל ולעצור את שיווקו – דבר הפוגע בתחרות בענף.

במסגרת בדיקה שערכה רשות התחרות (לשעבר רשות ההגבלים העסקיים) עלה כי שסטוביץ', יבואנית מוצרי טואלטיקה גדולה ודומיננטית בשוק, בבעלות יוני שסטוביץ',  נוהגת לדווח לקולגייט-פלמוליב על מוצריה שיובאו לישראל ביבוא מקביל, ובכלל זה על משחות שיניים הנמכרות תחת המותג קולגייט, כחלק מהנחיותיה של החברה הבינלאומית.

דיווחיה של שסטוביץ' כוללים מידע מפורט על מוצרים מיבוא מקביל וכן תמונות עם פרטי המוצרים שהגיעו לישראל, תוך צילום פרטים שנועדו לאפשר את זיהוי המוצר על ידי קולגייט-פלמוליב. בדרך זו מצליחות החברות למנוע את המשך הייבוא המקביל, שנמכר בישראל פעמים רבות במחירים נמוכים מאלה של היבואניות הרשמיות.

לדברי הרשות, "קיומו של הנוהל והדיווחים שלפיו מקימים חשש לפגיעה משמעותית ביבוא מקביל של משחות שיניים" - זאת במיוחד לאור כך שמשחות השיניים של קולגייט מחזיקות בנתח שוק משמעותי ויציב לאורך זמן ואין מותג דומיננטי נוסף עם נתח שוק קרוב לזה של קולגייט בישראל. בנוסף, קיימת העדפה צרכנית ברורה למותג זה וכמעט אין מעברים בין מותגים שונים. כל אלה מלמדים על החשיבות של התחרות מיבוא מקביל של משחות שיניים של קולגייט להתפתחות התחרות בתחום.

אם שסטוביץ' תפר את ההוראות - זו תהיה עבירה פלילית. בנוסף, החוק מאפשר להטיל על שסטוביץ' קנס (עיצומים מינהליים).

הסיבה למחירים הגבוהים בישראל

על פי ממצאי הרשות, שיטת היבוא של מוצרים בתחום הטואלטיקה פועלת כך: יצרניות בינלאומיות ממנות בדרך כלל יבואן אחד שמייצג אותן בכל מדינה ונחשב ליבואן רשמי. כך למשל, בישראל היבואן של קולגייט-פלמוליב היא שסטוביץ', שאחראית על פיתוח השוק למוצריה, ונהנה מכך שכל היבוא של המוצרים לישראל מתבצע בלעדית דרכו, מה שמאפשר לו לקבוע מחירים גבוהים ללא חשש ממתחרים. הגבלת היבוא המקביל היא ככל הנראה אחת הסיבות לכך שבמוצרי טואלטיקה שנבדקו על ידי משרד הכלכלה, המחירים בישראל גבוהים בשיעור ניכר מאלה המקובלים במדינות אחרות בעולם.

בשנים האחרונות ניסו יבואנים שאינם שסטוביץ' לבצע יבוא מקביל של המוצרים של קולגייט-פלמוליב. לשם כך, הם פנו ליבואנים רשמיים במדינות אחרות שנותרו, לדוגמה, עם מלאי שלא נמכר. את המלאי הזה הם רכשו במחיר נמוך, ושיווקו את המוצרים בישראל במחיר מופחת לקמעונאי, הוזלה שאף גולגלה בסופו של דבר ללקוח. בדיקת משרד הכלכלה שנעשתה בעבר וללא קשר לבדיקת רשות התחרות (ועדת לנג לבדיקת חסמי יבוא), העלתה כי יבואנים רשמיים נקטו שיטות שונות כדי לחסום את היבוא המקביל, וחלקם אף איימו על קמעונאים, שהציגו אותו כי יפגעו בהם בעתיד.

כך, שסטוביץ ניסתה בעבר למנוע יבוא של מוצרי אג'קס על ידי חברת אימפורטיים, ומכירתם במחיר הנמוך ב-25% מזה של שסטוביץ'. שסטוביץ' ביקשה לעצור את היבוא המקביל של אימפורטים, בטענה שהוא מתבצע בארגזים הנושאים את השם שסטוביץ' ובכך יוצר בעיה לחברה.

החברה המשפחתית הוקמה ב-1954 על ידי שמעון שסטוביץ', אביו של יוני, ובתחילת דרכה מכרה מוצרי סדקית. כיום החברה מחזיקה במחזור מכירות שנתי של כ-800 מיליון שקל, והיא מפיצה בבלעדיות מותגים כמו קולגייט, סבון פלמוליב ודאודורנטים של ספיד סטיק. 

ביולי האחרון עבר תיקון לחוק ההגבלים בנושא יבוא מקביל - האוסר ניסיונות חסימה של יבוא כזה. בעקבות החקיקה פנתה רשות התחרות לשני יבואני מוצרי טואלטיקה גדולים – שסטוביץ' ודיפלומט, ודרשה הצגה של מסמכים רבים.

יוניליוור ניצלה מהבדיקה בשלב זה, בשל העובדה שהיבואן הרשמי הוא חברה בת של היצרנית הבינלאומית. במערכת יחסים שבין חברה אם לחברה בת מותר להעביר נתונים ומסמכים ולהתנות תנאים עסקיים שונים, ולרשות יהיה קשה משפטית לתקוף מהלכים כאלה. עם זאת, אם התוצאה של ההנחיות בין החברות היא חסימת יבוא מקביל, לא נראה שהן זכאיות לחסינות מבדיקת עמידתן בדרישות החוק.

תחום משחות השיניים בישראל נאמד ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה. קולגייט היא החברה החזקה ביותר בתחום, ולפי נתוני משרד הכלכלה מחזיקה יותר מ-50% בקטגוריית משחות השיניים, נתח שוק שעליו היא שומרת במשך שנים.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, מסר בתגובה: "חסימת יבוא מקביל היא כלי שנועד לעשוק את הצרכנים במטרה למכור במחירים מופרזים. הרפורמה בחוק ההגבלים העסקיים והחוק להגבלת כוחם של יבואנים בלעדיים שהשלמנו לאחרונה, לצד פתיחת השוק, הם התשתית להגברת התחרות לטובת הצרכנים. מי ששילם עד היום את המחיר היו הצרכנים, מעתה והלאה מי שישלם את המחיר יהיו אותם גורמים שפועלים לחסום תחרות".

משסטוביץ' נמסר בתגובה: "מעולם לא פעלנו במטרה למנוע יבוא מקביל. שסטוביץ' פעלה ופועלת בהתאם להוראות כל דין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker