המאבק לרכישת קואופ נמשך: זול ובגדול מבקשת לפסול את ההצעה של רמי לוי

ברשת זול ובגדול טוענים שלוי לא עומד בתנאי הסף של המכרז, מאחר שהגיש את הצעתו ארבעה ימים לאחר פתיחת המעטפות על ידי הנאמנים - "בזמן שידע כבר את פרטי יתר ההצעות"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי לוי
רמי לוי. הגיש את ההצעה הגבוהה ביותרצילום: עופר וקנין

רשת זול ובגדול, שבבעלות אבי יוחנן, הגישה בקשה דחופה לפסילת ההצעה שהגיש רמי לוי לרכישת קואופ. העילה: לוי אינו עומד בתנאי הסף של המכרז, מאחר שהגיש את הצעתו ארבעה ימים לאחר הזמן המוגדר. הבקשה הוגשה היום (ה') לבית המשפט המחוזי בירושלים, על ידי עורכי הדין יוסף וקנין ומשה אביקט, המייצגים את זול ובגדול. 

רמי לוי הגיש את ההצעה הגבוהה מכולן עבור הרשת - 163 מיליון שקל. אחריה נמצאת ההצעה של זול ובגדול, שמסתכמת ב-153 מיליון שקל.

"בית המשפט יתבקש להורות על פסילת הצעתו של רמי לוי, בשל העובדה שרשת זו לא עמדה בתנאי הסף של המכרז שפירסמו הנאמנים, הגיש הצעה חדשה ארבעה ימים לאחר פתיחת המעטפות על ידי הנאמנים - בזמן שידעה כבר את פרטי יתר הצעות המתמודדים", נכתב בבקשה.

עוד נטען: "לוי נתן הצעה חדשה בשני מתווים, כאשר הלכה למעשה הטיל על הנאמנים לבחור עבורו את ההצעה הזוכה, בניגוד לכל דין ולכללי המכרז". בזול ובגדול טוענים כי מעשים אלה הם "פגיעה חמורה בשוויון בין מציעים במכרז, ועיוות חמור" - וקוראים לפסילת הצעתו של לוי.

מלבד שתי הרשתות האלה, יש שלושה מועמדים נוספים לרכישת קואופ: מחסני השוק בבעלות האחים שלום ושאול נעמן, שהציעו 138 מיליון שקל; פרשמרקט של האחים יוסי ושלומי אמיר, שהציעו 133 מיליון שקל; והצעתו של איל רביד, הבעלים של רשת ויקטורי , שהיא הנמוכה מבין החמש ומסתכמת ב-118 שקל בלבד.

סניף קואופ שופ
סניף קואופ שופצילום: אייל טואג

כל ההצעות עוד טעונות את אישור הממונה על הגבלים עסקיים, מיכל הלפרין. נאמני קואופ, ד"ר שלמה נס ורו"ח חן ברדיצ'ב, מנסים ללחוץ על הממונה לבצע את עבודת המטה בזריזות, שכן הם מבקשים למכור את הרשת בתוך שבועות ספורים - עוד לפני פסח. הרוכש המועדף עליהם הוא רמי לוי.

ואולם, מכירת הרשת ללוי - כמו גם לזול ובגדול - מעוררת קשיים אצל הממונה, ותצריך בדיקה מעמיקה יותר מזו שתידרש לגבי רשתות אחרות. זאת בשל מיקומם של סניפי הרשתות קואופ, רמי לוי שיווק השקמה וזול ובגדול, באזורים חופפים בירושלים. הממונה טענה כי הליך הבדיקה יכול להימשך "לפחות חודשיים".

על רקע זה תקפה ויקטורי את הרשתות המתחרות, והגישה מסמך לבית המשפט בתחילת השבוע, שבו טענה כי מכירה לרמי לוי או לזול ובגדול תפגע בתחרות, ותביא לעליית מחירים לצרכנים. לעומתן, נטען כי קניית קואופ על ידי ויקטורי "לא תפגע בתחרות בירושלים", ועדיפה משום שהיא נמצאת "במסלול ירוק" אל מול הרשות להגבלים עסקיים. עם זאת, הפערים הגדולים בין ההצעות שמים את רמי לוי וזול ובגדול בעדיפות על פני האחרים.

קואופ ישראל היא אגודה צרכנית שהתאגדה ב-1950 ורשומה בירושלים. הרשת, שבבעלות האגודה השיתופית קואופ ישראל, הגישה לבית המשפט לפני כחודשיים בקשה להקפאת הליכים, לאחר שנקלעה למצוקה תזרימית.

הרשת מפעילה 42 סניפים בהפעלה עצמית, והקימה רשת של זכיינות בפריפריה הכפרית, שם היא מפעילה כ-127 מרכולים - בעיקר בקיבוצים ובמושבים ברחבי הארץ. הסיבה להתעניינות הגדולה בקואופ היא המיקומים האטרקטיביים של הסניפים בתוך הערים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום