מכירת קואופ: רמי לוי עם ההצעה הגבוהה ביותר - 45 מיליון שקל יותר מוויקטורי

רמי לוי הציע עבור קואופ 163 מיליון דולר ■ ההצעה השנייה היא של זול ובגדול - 153 מיליון שקל ■ בדו"ח שהגישו הנאמנים מובהר כי יינתן משקל גדול להסכמות מול העובדים

הדר קנה
הדר קנה
סניף קואופ שופ בירושלים
סניף קואופ שופ בירושליםצילום: אמיל סלמן
הדר קנה
הדר קנה

ההצעות לרכישת רשת קואופ שהוגשו אתמול לבית המשפט מבהירות למה רמי לוי הוא הרוכש המועדף על נאמני החברה. הצעתו היא הגבוהה מכולן — 163 מיליון שקל.

 אחרי הצעתו של רמי לוי מדורגת ההצעה של זול ובגדול בבעלות אבי יוחנן — 153 מיליון שקל. מחסני השוק, בבעלות האחים שלום ושאול נעמן, הציעו 138 מיליון שקל; פרשמרקט של האחים יוסי ושלומי אמיר הציעה 133 מיליון שקל; והצעתה של בעלי רשת ויקטורי , איל רביד, היא הנמוכה מבין החמש — 118 מיליון שקל בלבד.

דו"ח שכלל את ההצעות הוגש על ידי הנאמנים, ד"ר שלמה נס ורו"ח חן ברדיצ'ב, לבית המשפט המחוזי בירושלים — והדיון בהן ייערך ביום שני.

זה ייקח עוד חודשים

כל ההצעות עוד טעונות את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין. נאמני קואופ, מנסים ללחוץ על הממונה לבצע את עבודת המטה בזריזות, שכן הם שואפים למכור את הרשת בתוך שבועות ספורים — עוד לפני פסח. הרוכש המועדף עליהם הוא רמי לוי, אבל מכירת הרשת לרמי לוי כמו גם לזול ובגדול — מעוררת קשיים אצל הממונה, ותצריך בדיקה מעמיקה יותר מזו שתידרש לגבי רשתות אחרות. הסיבה היא שמיקומם של סניפי רמי לוי שיווק השיקמה ושל זול ובגדול בירושלים חופף לאלו של קואופ. הממונה טענה כי הליך הבדיקה יכול להימשך "לפחות חודשיים".

על רקע זאת הטיחה ויקטורי ביקורת ברשתות המתחרות, והגישה לבית המשפט בתחילת השבוע מסמך שבו טענה כי מכירת קואופ לרמי לוי או לזול ובגדול תפגע בתחרות, ותביא לעליות מחירים לצרכן. עוד היא טענה כי רכישת קואופ על ידה "לא תפגע בתחרות בירושלים" משום שהיא נמצאת "במסלול ירוק" לרכישת קואופ, שלא דורש בדיקות מעמיקות מבחינת הרשות להגבלים עסקיים.

הדו"ח חושף כי הפערים בין ההצעות גבוהים מאוד: בין הצעתו של רמי לוי לזאת של ויקטורי קיים פער של 45 מיליון שקל. הנאמנים כותבים כי: "לאור הפער הכספי המשמעותי בין ההצעות השונות, לא ניתן לבטל כ'לאחר יד' את סוגיית התמורה. זאת, מאחר שפער זה יבוא לידי ביטוי באופן משמעותי בסיכויי נושי החברה וחברי האגודה להיפרע ממלוא חובם, כאשר הם אלו שצפוים להיפגע מפער זה".

הנאמנים אף עונים במרומז לטענות שהועלו על ידי ויקטורי, וכותבים כי אף אחד מהגורמים לא היה חשוף לנתוני ההצעות קודם להגשת הדו"ח, ולכן טענות ויקטורי נטענו 'ללא אחיזה במציאות'". עוד הם כותבים: "הנאמנים מודעים למתח שנוצר בין המציעות ולניסיונות שעושים גורמים שונים על מנת להשפיע על הליך המכירה, ואולם הם לא נותנים לכך יד".

דו"ח הנאמנים מציג את עמדתם של עובדי קואופ, שהזהירו כי לא יתנו את הסכמתם לרוכש שלא יבטיח להמשיך לכבד את ההסכם הקיבוצי עמם ולשמור על זכויותיהם. מבחינת העובדים, ההצעות המובילות הן של מחסני השוק ורמי לוי, שעמם הם נמצאים במו"מ מתקדם. עם זול ובגדול גם התקיימו מגעים מול העובדים, אך הוא מתעכב לאור מה שהוגדר כ"סיבות אישיות".

העובדים מציינים כי נוהלו תכתובות שלא הבשילו להליכים כלשהם עם פרשמרקט, ואילו רשת ויקטורי זכתה לביקורת מצדם: "לנציגי העובדים נמסר על ידי גורמים מטעם ויקטורי כי הצעתם אינה רלוונטית", לפיכך לא נוהלו עם הרשת מגעים כלשהם. 

הנאמנים מציינים כי להגעה להסכמה עם נציגי העובדים וההסתדרות בדבר ההסכם הקיבוצי ושמירה על זכויות העובדים יש משקל מכריע בהחלטה על ההצעה הזוכה.

מה עם תווי הקנייה?

עוד נושא מרכזי שמובא בחשבון הוא מענה הרשת המציעה לתווי קנייה, ששוויים מוערך על ידי הנאמנים בכ–10 מיליון שקל. נושא זה הוא בעל חשיבות לצרכנים שרכשו את תווי הקנייה, וכעת לא ברור תחת אילו תנאים יוכלו לנצלם. עם זאת, לפי הצעות הרכישה זול ובזול, מחסני השוק וויקטורי מוכנים לכבד את תווי הקנייה בשוויים המלא. פרשמרקט מציעה רק חצי משווי התווים, בסך 5 מיליון שקל, ואילו רמי לוי לא כלל בהצעתו התייחסות לכיבוד שווי התווים. אין זה אומר כי התווים לא יכובדו, אלא כי מימושם תלוי בהמלצת הנאמנים והחלטת בית המשפט שיגזרו את התשלום מההצעה הכוללת.

קואופ ישראל היא אגודה צרכנית שהתאגדה ב–1950 ורשומה בירושלים. הרשת, שבבעלות האגודה השיתופית קואופ ישראל, הגישה לבית המשפט לפני כשבועיים בקשה להקפאת הליכים, לאחר שנקלעה למצוקה תזרימית. הרשת מפעילה 42 סניפים בהפעלה עצמית, והקימה רשת של זכיינות בפריפריה הכפרית, שם היא מפעילה כ–127 מרכולים בעיקר בקיבוצים ומושבים ברחבי הארץ. הסיבה להתעניינות הגדולה בקואופ היא המיקומים האטרקטיביים של סניפי הרשת בתוך הערים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker