"החבילה שלי נעלמה": האתר של דואר ישראל קרס

האתר של דואר ישראל אינו פועל בשעות האחרונות ■ מהדואר נמסר: "התקלה באתר היא רק בשעה האחרונה, ונובעת מהפסקת החשמל בירושלים" ■ גורמים מתחום מערכות המידע הביעו תמיהה: "אמור להיות גיבוי"

הדר קנה
הדר קנה
מרכז הסחר המקוון של דואר ישראל במודיעין
מרכז הסחר המקוון של דואר ישראל במודיעיןצילום: עופר וקנין

האתר של דואר ישראל אינו פועל בשעות האחרונות, ומי שינסה להיכנס לאתר ולברר פרטים, בין אם על חבילות מחו"ל או שעות הפתיחה של הסניפים, יקבל הודעת שגיאה.

בדואר טוענים כי התקלה באתר היא רק מהשעה האחרונה, וכי הסיבה היא "הפסקת החשמל בירושלים, שמשפיעה על המערכות - ולכן האתר אינו באוויר". ואולם לקוחות מתלוננים כי כבר מאתמול (א') הם לא מצליחים להיכנס לאתר. כמו כן, גם לאחר שהפסקת החשמל הסתיימה, האתר לא חזר לפעילות תקינה.

"הזמנתי משקפיים ואתמול קיבלתי הודעה שהם בישראל ומספר מעקב. ניסיתי לבדוק באתר דואר ישראל אבל מתברר שהאתר בכלל לא עובד", אמר מ' שביקש לאסוף את החבילה מהסניף.

דואר ישראל סניף ת"א
דואר ישראל סניף ת"אצילום: אסף עברון

עם זאת, גורמים מתחום מערכות המידע הביעו תמיהה על ההסבר של הדואר, שכן הפסקת חשמל אינה אמורה לגרום לקריסת שרתים. לדבריהם צריך להיות גיבוי - בעיקר כשמדובר בחברה כמו דואר ישראל.

דואר ישראל הוא האחראי המרכזי על תחום מסירת החבילות מחו"ל לישראל ומספק כ-90% מהמשלוחים. ב-2018 נמסרו על ידי הדואר יותר מ-65 מיליון חבילות במשקל כולל של 14.1 אלף טונה, לעומת 61 מיליון חבילות במשקל כולל של 11.5 אלף טונה ב-2017.

דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם באוקטובר האחרון (2018), התריע על חוסר המוכנות של הדואר בכלל - ושל מערכות ה-IT בפרט - למקרי חירום. הדו"ח ביקר גם את העדרה של תוכנית התאוששות מאסון, וזאת אף ששירותי הדואר מוגדרים כשירות חיוני בשעת חירום.

המבקר כתב בדו"ח: "לא הוגדר ולא הוקם אתר שישמש כאתר חירום למשתמשים; לא הוכנו מבנה ותשתיות עבור ההנהלה והעובדים במטה הבנק למקרה שיושבת מטה בנק הדואר; אין אתר חירום לפעילותם של מוקדי השירות; ולא גובשו כל התהליכים והנהלים להפעלת כל שירותי הבנק והמערך הטכנולוגי, כפי שנדרש בהוראה". לעניין מערכות המחשוב נכתב: "שירותים רבים אינם מגובים במלואם, לרבות מערכות המוקד, מערכות הלבנת הון ואתר האינטרנט".

מדואר ישראל נמסר כי ישנה תקלה בשירות בדואר ישראל מאז שעות הצהריים, וכי תיקון צפוי רק בשעות הערב: "חברת דואר ישראל מתנצלת בפני לקוחותיה בגין תקלה בשירות המתרחשת מאז שעות הצהריים. בשל תקלת מתח גבוה של חברת החשמל ותקלה בגנרטור שמגבה את המערכות, נאלצה החברה להוריד את המערכות באופן יזום. עם חזרת החשמל, החברה החלה בהעלאת המערכות באופן הדרגתי שימשך בשעות הקרובות. אי לכך לא ינתנו היום שירותים באשנב, באתר ובמוקד. חבילות יחולקו כסדרן במרכזי המסירה. אנו מודים ללקוחותינו על הסבלנות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker