האם החמאה המיובאת תצליח לספק את המחסור בשוק?

וילי פוד, שרק לאחרונה הפסידה את הזיכיון להפצת חמאת לורפק לשטראוס, החלה לייבא את מותג החמאה וליו מפינלנד ■ החמאה כבר נמכרת בחלק מרשתות השיווק

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חמאה של תנובה
חמאה של תנובהצילום: גיל כהן מגן

וילי פוד של האחים צביקה ויוסי ויליגר, שרק לאחרונה הפסידה את הזיכיון להפצת חמאת לורפק לשטראוס, החלה לייבא את מותג החמאה וליו (Valio) מפינלנד.

החמאה כבר נמכרת בחלק מרשתות השיווק, כפי שפורסם אתמול (א') ב-TheMarker: איל רביד, מנכ"ל ויקטורי, כבר החל בסוף השבוע האחרון למלא את מדפי הרשת בחמאת וליו. רביד אמר: "סגרנו על מחיר מתאים לצרכנים. מחיר חמאה מיובאת הוא 14-10 שקל ל-200 גרם, ואני מוכר ב-8 שקלים ל-200 גרם, בהתאם למחיר הפיקוח. הזמנו בכמויות, ואנחנו סגורים לחצי השנה הקרובה".

המחלבה הדנית ארלה העבירה בדצמבר את הזיכיון להפצת חמאת לורפק מווילי פוד לשטראוס. זאת היתה מכה לא קלה לווילי פוד, שכן לורפק הגיעה לנתח שוק של 22% מכלל מכירות החמאה בישראל. לורפק אינה מוגדרת כחמאה קשה, אלא תחליף שהוא בעצם ממרח חמאה. בווילי פוד מייבאים מלבד וליו את ממרח החמאה יורו מבלגיה.

בישראל יש מחסור בחמאה, שצפוי להימשך ואף להחריף לקראת הקיץ הקרוב. הסיבה לכך היא שמחלבות כמו טרה בוחרות להסיט את הייצור למוצרים שאינם בפיקוח שניתן להרוויח עליהם יותר.

על המחסור בחמאה של המחלבות הישראליות מנסים לפצות באמצעות מכסות היבוא המקבלות פטור ממס ממשרד הכלכלה. ב-2019 זכו במכרז שתי חברות: וילי פוד, שזכתה במכסה של 500 טונה בפטור ממכס וסאן פוד טרייד שקיבלה 250 טונה.

צבי ויליגר
צבי ויליגרצילום: קמחי מוטי

החמאה המיובאת שנמצאת כעת על המדפים היא מהמכסות שהוקצבו בשנה הקודמת (2018) - אז זכו וילי פוד גם כן בכמות זהה של מכסת חמאה פטורה ממכס. צביקה וילגר מכחיש פרסומים שלפיהם ייבא חלק קטן מהכמות שהוקצתה לו ליבוא. לבריו, "הנתונים שנכתבו אינם נכונים. יבאנו מכסה לא קטנה ומכרנו את רובה".

במשרד הכלכלה, שבדקו את הנתונים, מסרו כי "נתוני המכס מראים כי וילי פוד ניצלו כמעט את כל המכסה שלהם של 2018". בענף החלב מעריכים כי גם מכסות היבוא לא יפצו בהכרח על המחסור הכולל בחמאה שצפוי להימשך, וטוענים כי יש להקצות מכסות נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום