בעקבות גל ההתייקרויות: שר האוצר ייפגש עם בכירי חברות המזון

כחלון: "אין סיבה להעלות את המחירים - שום דבר לא קרה במשק" ■ לאחר שאסם הודיעה על דחיית המהלך, מארגני מחאת האפודים העבירו את מוקד המאבק לתנובה ■ בחודשים האחרונים הודיעו בזה אחר זה יצרניות ויבואנים שונים על העלאת מחירים

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

אחרי שנפגש עם מנהלי אסם, שר האוצר ייפגש גם עם חברות מזון נוספות שהעלו מחירים. בחודשים האחרונים ייקרו חברות רבות את המוצרים, וביניהן תנובה, ויסוצקי, קוקה קולה ואחרות.

מוקדם יותר היום (ד') הודיעה חברת אסם כי החליטה לדחות את עליית המחירים הצפויה במוצריה, בעקבות פגישה לילית בין שר האוצר משה כחלון למנכ"ל החברה ויו"ר הדירקטוריון שלה. בפגישה הודיעו נציגי האוצר על פעילותם מול רשות החשמל למתן את העלייה במחירי החשמל. בנוסף, הודיעו הנציגים כי המשרד בוחן ביטול מכסים על שורה של חומרי גלם המשמשים את אסם לייצור בישראל.

הדברים נאמרו במסגרת סיור שערך שר האוצר כחלון במסלול האקדמי המכללה למינהל, יחד עם מנכ"ל המכללה, רפי גמיש, ונשיאה, פרופ' אורן קפלן. בהתייחסו לגל ההתייקרות במשק אמר כחלון: "לאחר שנפגשתי אמש עם מנהלי אסם, אפגש עם יתר התעשיינים ואבהיר להם כי אין סיבה להעלות את המחירים שכן לא קרה שום דבר במשק. גם במשבר החשמל אנחנו מטפלים, ואני מניח שכל המשבר יהיה מאחורינו כבר בימים הקרובים".

בעקבות הצלחת המאבק מול אסם, מארגני מחאת האפודים הצהובים קראו היום לצרכנים להחרים את מוצרי תנובה - שהייתה החברה הראשונה לעלות מחירים.  "תנובה היא אחת מחמש חברות המזון הגדולות השולטות בשוק המזון הריכוזי. המחאה שלנו אינה עוסקת בחברה מסוימת אלא בכל המונופולים. המסר שלנו הוא לכל חברות המזון: לכו לממשלה והיא תדאג להוריד את תעריפי החשמל", אמרו המארגנים.

בשבוע שעבר הודיעה אסם על ייקור שליש ממוצריה בשיעור של 2%–4.5% בתחילת 2019. בין היתר, התכוונה אסם לייקר מוצרים פופולריים כמו ביסלי וחטיפים מלוחים אחרים (מלבד במבה), קטשופ, קמח תופח, פתיתים ואבקות מרק. בעקבות כך, בסוף השבוע קראו מובילי מחאת האפודים הצהובים לחרם צרכנים על מוצרי החברה, תחת הסיסמה "זה שוד - זה אסם".

בשלב זה רק אסם הודיעה על ביטול עליות המחירים, אך צריך לזכור כי היא אינה החברה היחידה שהעלתה אותם בתקופה האחרונה. לכן, עוברים מארגני המחאה לחברה הבאה - תנובה. זו היתה יצרנית המזון שעשתה את הצעד הראשון, כשהכריזה באוגוסט על העלאת מחירי החלב הלא מפוקחים בשיעור של 1.5%–3.4%. זמן קצר לאחר מכן הצטרפה אליה חברת מחלבות גד, שהעלתה את מחירי המוצרים שלה ב–2.8% בממוצע. יומיים אחרי תנובה, הודיעה גם טרה על העלאת מחירים של מוצרי החלב הלא־מפוקחים שלה.

עליות המחירים לא התרכזו בשוק החלב בלבד: יותר מעשר חברות מזון מרכזיות הודיעו על ייקור מוצרים - ובהן ויסוצקי, מלח הארץ, החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל), טמפו ויוניליוור (האחרונה הודיעה על ייקור מארזי הקרמבו הפופולריים).

גם יבואנים גדולים כמו נטו, דיפלומט וסנו העלו מחירים בחודשים האחרונים. היצרניות, חברות המזון והיבואנים, תולים את האשם בעלייה במחירי תשומות הייצור, מחירי האנרגיה, שכר העבודה, עלויות ההובלה ועלויות חומרי האריזה.

זו אינה הפעם הראשונה שתנובה היא מוקד מחאה: הקוטג' היה המוצר שהדליק את המחאה החברתית לפני 7 שנים בדיוק, בקיץ 2011. בעקבות המחאה ירדו מכירות הקוטג' בצורה משמעותית, מה שהוביל את תנובה להוריד את מחירו בסופו של דבר, ולא להעלותו  בשנים האחרונות. כמו כן, החליטה אז תנובה כי מחיר הקוטג' יהיה בפיקוח עצמי של החברה - ויתנהל בדומה למוצרים מפוקחים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker