הלחץ הציבורי ומאבק האפודים הצהובים עשה את שלו. חברת אסם מודיעה כעת כי "בעקבות פניית שר האוצר משה כחלון נפגשו אמש מנכ"ל אסם ויו"ר אסם עם שר האוצר, לדיון לילי, שבו מסרו נציגי האוצר על פעילותם מול רשות החשמל למתן את העליה במחירי החשמל. בנוסף, משרד האוצר בוחן ביטול מכסים על שורה של חומרי גלם המשמשים את אסם לייצור בישראל. בעקבות זאת, החליטה הנהלת אסם לדחות בשלב זה את עליית המחירים הצפויה".

רק בשבוע שעבר הודיעה אסם על ייקור שליש ממוצריה בשיעור של 2%–4.5% בתחילת 2019. בין היתר, התכוונה אסם לייקר מוצרים פופולריים כמו ביסלי וחטיפים מלוחים (מלבד במבה), קטשופ, קמח תופח, פתיתים ואבקות מרק.

בסוף השבוע קראו מובילי מחאת האפודים הצהובים לחרם צרכנים על מוצריה של אסם, תחת הקריאה "זה שוד - זה אסם". בעקבות הכרזת החברה על עליית מחירים על מוצריה, הציבור נקרא להשאיר את המוצרים על המדף, ולא לצרוך אותם עד להכרזה על ביטול עליית המחירים.  

איציק אלרוב מיוזמי מחאת הקוטג' במחאת 2011 ויועץ התקשורת של יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר בתגובה למהלך של אסם: "נטו בחירות. נטו פוליטיקה: ממשלה שרצה להיפגש עם אסם בלילה ושתקה שנה שלמה על עליות המחירים של תנובה, יוניליוור, החברה המרכזית, נטו, דיפלומט, סנו, טמפו, סוגת, יפאורה תבורי ועוד. יוקר המחיה הוא בעיה שמצריכה טיפול עמוק. לא סיבוב יחצ"ני לקראת הבחירות. ככה לא נלחמים ביוקר המחיה". 

בשלב זה רק אסם הודיעה על ביטול עליות המחירים, אך צריך לזכור כי היא אינה החברה היחידה שהעלתה אותם בתקופה האחרונה. בעצם הייתה זו תנובה שעשתה את הצעד הראשון - בחודש אוגוסט השנה היא הודיעה על העלאת מחירי החלב הלא מפוקחים בשיעור של 1.5%–3.4%; זמן קצר לאחר מכן הצטרפה אליה מחלבות גד, שהעלתה את מחירי המוצרים שלה ב–2.8% בממוצע. יומיים אחרי תנובה, הודיעה טרה על העלאת מחירים של מוצרי החלב הלא־מפוקחים שלה

עליות המחירים לא התרכזו בשוק החלב בלבד: יותר מעשר חברות מזון מרכזיות הודיעו על ייקור מוצרים - ובהן ויסוצקי, מלח הארץ, החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל), טמפו ויוניליוור (האחרונה הודיעה על ייקור מארזי הקרמבו הפופולריים).

גם יבואנים גדולים כמו נטו, דיפלומט וסנו העלו מחירים בחודשים האחרונים. היצרניות, חברות המזון והיבואנים, תולות את האשם בעלייה בתשומות הייצור, עלויות האנרגיה, שכר העבודה, עלויות ההובלה ועלויות חומרי האריזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker