בלונדון הקפה יותר זול: הקפסולות של L'OR יקרות ב-88% לישראלים

שחקנית הקפה החדשה בשוק שמה לה למטרה להתחרות בנספרסו - אבל הפער בין שתי החברות בישראל מסתכם ב-12%, לעומת 83% בין הקפסולות כפי שהן נמכרות בלונדון

אספרסו
נבדק שהחזיק בידו ספל קפה חם נטה להעריך אדם שזה אתה פגש כבעל אישיות חמה

הישראלים אוהבים קפה ויודעים להסביר גם איך בדיוק הם אוהבים אותו. לכן לא מפתיע לגלות ששוק הקפה מגלגל כ-4 מיליארד שקל בשנה, כשעל פי הערכות כ-300 מיליון שקל מהם מגיעים לשוק הקפסולות הביתיות. השוק גם מאופיין ברמת צמיחה גבוה הנאמדת בצמיחה דו ספרתית בכל שנה. מי ששולטת בשוק הקפסולות באופן מובהק היא נספרסו, המחזיקה על פי הערכות בכ-80% מהשוק הישראלי.

מכורי הקפה ידועים גם כקהל קשה לפיצוח, והיכולת לשנות הרגלי צריכה בתחום זה נחשבת נמוכה יחסית. למרות זאת, עוד ועוד שחקניות בתחום הקפסולות נכנסות לשוק במטרה לנגוס בחלקה של נספרסו, כשהשיפורים הטכנולוגיים ממשיכים לצמוח, ואם בעבר הקפסולות המתחרות היו קפסולות עשויות מפלסטיק, שיש הטוענים משפיעות על טעם הקפה – כעת התחרות היא בקפסולות אלומיניום הדומות למקור.

2 כוסות אספרסו
אספרסו. מכורי הקפה הם קהל קשה לפיצוחצילום: Brian Legate

שחקנית הקפה לור (l'or), שנכנסה לישראל לפני כמה חודשים, הציבה מטרה לחדור לשוק ולהתחרות באופן ישיר בנספרסו. מי שצופה בקמפיין שלה המשודר בערוצי הטלוויזיה, כמעט לא יכול לנחש שמדובר במוצר שונה.

על פניו מדובר בתחרות ראויה ואכן ישנו צורך ברור להציע אלטרנטיבות לשוק הקפסולות שבו נספרסו שולטת ויקרה בהשוואה למתחרות. אך האם הישראלים זוכים להוזלה ותחרות מספקת בהשוואה לשאר העולם?

מתמונות שהגיעו ל-TheMarker מלונדון, מתברר כי בזמן שבישראל נרשמת כעת התייקרות מחירי מזון וצריכה מקומיים, גם הסחורה המגיעה מחו"ל משווקת במחירים גבוהים משמעותית.

כך, אותן הקפסולות של לור, המשווקות בלונדון בכיתוב בעברית ויש להניח שמיועדות גם לשוק הישראלי, נמכרות באמזון במחיר נמוך משמעותית מאשר בישראל. בחישוב המחירים נראה שעשרה שרוולים המכילים 100 קפסולות נמכרים ב-17.99 ליש"ט, כ-0.18 ליש"ט לקפסולה, שהם כ-0.85 שקלים.

קפסולות של נספרסו
קפסולות של נספרסו. מחזיקה כ-80% מהשוק הישראליצילום: בלומברג

לעומת זאת, בישראל, המשווקת הרשמית של הקפסולות היא שופרסל, ושם שרוול של 10 קפסולות נמכר ב-19.90 שקל, אך כעת מוצע במבצע של חמישה שרוולים ב-80 שקל, כך שמחיר יחידה כעת עולה 1.6 שקלים, כ-88% יותר. לצורך ההשוואה, עשרה שרוולים עולים באנגליה רק 85 שקל אך בישראל אותם שרוולים בדיוק יעלו 160 שקל.

מדיפלומט, יבואנית ומשווקת לור, נמסר כי "המחיר כפי שנקבע בישראל מגלם בתוכו עלויות הובלה יקרה מבוקרת טמפרטורה, שינוע, אריזה ועוד. המחיר הסופי לצרכן נקבע על ידי הקמעונאי בלבד".

משופרסל נמסר כי "המוצר מיובא על ידי חברת דיפלומט לישראל, ומחיר הקנייה שלו שונה לחלוטין מאנגליה ומכאן פערי המחירים. לגבי פרטים נוספים על עלות המוצר בישראל והכיתוב לגביו יש לפנות לספק".

קפה L'OR
קפה L'OR בלונדון

הבשורה הצרכנית נשארת בבריטניה

נספרסו ידועה בכך שהיא משווקת בישראל את הקפסולות במחיר יקר יותר מאשר בחו"ל; הפער במחירים בין ישראל לאנגליה מגיע ל-41% ונשאר רצוף לאורך השנה. כך, בזמן שקפסולה נמכרת באנגליה ב-0.33 ליש"ט שהם 1.56 שקלים, בישראל מחירה  2.20 שקלים, לכן עשרה שרוולים באנגליה יעלו 156 שקל ואילו בישראל: 220 שקל.

האלטרנטיבה שלור מציעה כעת בישראל זולה יותר - השרוולים של נספרסו יקרים ב-39% מהשרוולים של לור - על פי המחיר במבצע. ואולם, בתמחור רגיל הפער מצטמצם משמעותית ל-12%.

אם מסתכלים על התחרות בין החברות בשוק הבריטי המקורי, נראה ששם לור מצליחה להביא בשורה צרכנית משמעותית בגזרת ההוזלה. כך, קפסולה של נספרסו יקרה ב-83% מקפסולת לור.

מכונת קפה
מכונת קפהצילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker