גל עליות המחירים: גם הלחם מתייקר

לפי ההסכם, מחיר החלות יעלה ב-19 אגורות, ומחיר הלחם האחיד הפרוס יטפס ב-26 אגורות - אבל הלחמים המפוקחים לא יתייקרו ■ ההסכם דרוש אישור של ועדת המחירים

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאפייה בירושלים
מאפייה בירושליםצילום: ליאור מזרחי

גם הלחם מצטרף לשורת ההתייקרויות במזון: מחיר הלחם האחיד הפרוס יעלה ב-26 אגורות, ומחירי החלות יעלו ב-19 אגורות - עלייה בשיעור של כ-3.85%. מחירי הלחם המפוקחים - לחם אחיד כהה 750 גרם, לחם לבן 750 גרם ולחם לבן פרוס וארוז 500 גרם - יישארו ללא שינוי, כך על פי המתווה המתגבש בין המאפיות למשרד הכלכלה. הסיכום טעון אישור של ועדת המחירים והגורמים המשפטיים.

ביום חמישי האחרון ביקשו מאפיות הלחם לייקר את מחיר הלחם האחיד, הלבן והחלה ב-3.4%. הבקשה להעלאה של מחיר הלחם המפוקח הוגשה לוועדת המחירים של משרדי האוצר והכלכלה לאישור, בנימוק של עלייה בתשומות.

מחירי הלחם המפוקח הגיעו לשיא ב-2012 - כשכיכר לחם אחיד כהה נמכרה ב-5.29 שקלים. מאז עודכן המחיר כלפי מטה. ההעלאה האחרונה בו, שלא בעקבות עדכון המע"מ, נעשתה במאי האחרון, כשמחירי הלחם בפיקוח טיפסו ב-1%. מחיר הלחם האחיד עלה אז ב-5 אגורות לכיכר, ל-5.12 שקלים.

היחסים בין המאפיות המייצרות את הלחם המפוקח לממשלה מתאפיינים בחיכוך מתמיד, נוכח סלידתם של שרי הכלכלה והאוצר מהעלאת מחירי הלחם, גם במקרים שבהם יש לכאורה הצדקה כלכלית לכך. העלאת המחירים המפוקחים מחייבת חתימה של השרים, ולא אחת חיפשו השרים סיבות ותירוצים כדי להימנע ממנה - נוכח ערכו הסמלי הרב של הלחם כמוצר יסוד. לא פעם פנו המאפיות לערכאות משפטיות לאחר שוועדת המחירים הממשלתית או השרים סירבו לקבל את דרישותיהן לייקר את הלחם.

שר האוצר, משה כחלון, מצוי בעיצומו של עימות ציבורי ומשפטי עם המחלבות המייצרות מוצרי חלב במחירים מפוקחים, ובראשן תנובה. כחלון מסרב זה חודשים ארוכים לקבל את המלצתה של ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות, ולחתום על צו לייקור מוצרי החלב המפוקחים ב-3.4%. שר האוצר אמר בעבר כי הוא "לא יכול נפשית" לחתום על ייקור החלב. משרד האוצר ערך משא ומתן ארוך עם נציגי החקלאים על רפורמה במשק החלב בניסיון להימנע מייקור כזה, וחתם באחרונה עם המחלבות על הסכם שאמור להביא להפחתת מחירי החלב בטווח הארוך ולהורדת מכס על גבינות ומוצרי חלב נוספים.

העלאת מחיר הלחם מצטרפת לשאר ההתייקרויות בתחום המזון - לא פחות מעשר חברות מזון מרכזיות הודיעו בארבעת החודשים האחרונים על העלאות מחירים. באוגוסט הודיעה תנובה על ייקור חלק ממוצרי החלב הלא-מפוקחים שלה, בשל עלייה מתמשכת במחיר החלב הגולמי. חברות המזון והפארם האחרות, שראו כי ההודעה של תנובה התקבלה בשקט יחסי בציבור, החלו להכריז בזו אחר זו על העלאות מחירים - טרה, מחלבות גד, ויסוצקי (שהודיעה על ייקור סדרות התה הגן הקסום וצ'אי מסאלה ב-10%), מלח הארץ, קימברלי קלארק, החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל), טמפו, יוניליוור - הודיעו כולן על העלאות מחירים (האחרונה הודיעה על ייקור מארזי הקרמבו הפופולריים).

ואולם רק עם הודעתה של אסם השבוע על העלאת המחירים של שליש ממוצריה (בין היתר במוצרים פופולריים כמו ביסלי, קטשופ ופתיתים), החל ציבור הצרכנים להבין שאם לא יתעורר במהרה - השנה הקרובה תורגש היטב בכיס. במקביל, חברת החשמל הודיעה כי מחירי החשמל צפויים להתייקר בכ-10% ומחירי המים יעלו ב-4.5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker