המרד של יצרני המזון במונופולים: דורשים לשנות את מבנה איגוד המזון

על רקע המחאה נגד העלאת מחירי המזון, קוראים יצרנים קטנים ובינונים לצמצם את מספר נציגי תנובה, שטראוס, קוקה קולה, אוסם ויוניליוור בהנהלת האיגוד, כדי שתייצג את הענף בצורה ראויה

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מוצרים של תנובה
יצרני מזון קטנים ובינוניים: לצמצם את מספר נציגי החברות הגדולות בהנהלת האיגוד צילום: רויטרס

חברות המזון הקטנות והבינוניות קוראות תיגר על המונופולים בתחום המזון. על פי מקור בענף המזון, בימים אלה חותמים עשרות נציגים של מפעלים קטנים ובינונים על עצומה הקוראת לצמצם את חלקם של המונופולים הגדולים בהנהלת איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים, ולהגדיל את חלקם של המפעלים הקטנים והבינוניים. העצומה מופנית ליו''ר האיגוד, שלום זיידלר, בעלי ויסוצקי.

איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים אמור לייצג את האינטרסים של כלל חברות המזון בישראל מול הממשלה. בפועל הוא מייצג בעיקר את האינטרסים של החברות הגדולות השולטות בו, בדומה לרוח ההתאחדות. האיגוד נשלט באופן מסורתי על ידי המונופולים הגדולים ומקדם את האינטרסים שלהם, ולא פעם אלה סותרים את האינטרסים של העסקים הקטנים.

לדוגמה, במהלך חקיקת חוק המזון בעקבות המחאה החברתית של 2011, חברות המזון הגדולות דרשו להשאיר בידיהן את סידור המדפים ברשתות. האינטרס של חברות המזון הקטנות והבינוניות היה הפוך, ואלה דרשו להעבירו לידי הרשתות כדי שהמונופולים לא ידחקו אותן מהמדפים.

מקור מקורב להתארגנות אמר כי החשש בקרב החברות הקטנות והבינוניות גבר בשבוע האחרון לאחר העלאת מחירי המזון על ידי המונופולים הגדולים, בהם תנובה, טרה וקוקה קולה ישראל. העלאה זאת עלולה להוביל לצעדי מחאה חברתיים והחברות הקטנות והבינוניות רוצות לוודא שלעמדותיהן יהיה יצוג הולם באיגוד.

בסוף נובמבר נערכו בחירות להנהלת איגוד המזון בסופן נקבע כי 11 מתוך 15 חברי ההנהלה הם נציגי החברות הגדולות. תנובה קיבלה שלושה נציגים ואילו שטראוס, יוניליוור, אוסם וקוקה קולה קיבלו כל אחת שני נציגים. "חמישה מפעלים קיבלו 11 נציגים ואילו 150 מפעלים קיבלו ארבעה, שניים למפעלים בינוניים ושניים לקטנים", אמר המקור. "בעבר חברי ההנהלה היו יו''רים ומנכ''לים של החברות, היום חלק ניכר הם דוברים ויועצים משפטיים", הוסיף.

"נוצר מצב שבו הנהלת האיגוד מייצגת את האינטרסים של הקונצרנים וסדר העדיפויות וסדר היום לא מאפשר למאות חברים יצוג הולם ושותפות אמיתית בסדר היום של האיגוד, מה שהופך את האיגוד לא רלוונטי מבחינתם", הוא ציין.

כדי לשנות את המצב מעלים נציגי מפעלים קטנים ובינוניים הצעות לשינוי תקנון האיגוד - ומעוניינים לערוך בחירות חדשות. בין השאר הם דורשים שלא יהיה לקונצרן הכולל כמה חברות יותר מנציג אחד בהנהלת האיגוד, ושלמפעלים קטנים יוקצה לפחות מקום אחד בנשיאות האיגוד. בנוסף, שחברי ההנהלה יהיו בעל מניות מרכזי, מנכ''ל או משנה למנכ''ל של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker