ההתייקרויות לא עוצרות: מאפיות הלחם מבקשות להעלות את מחירו

המאפיות ביקשו מוועדת המחירים של משרדי האוצר והכלכלה לייקר את הלחם האחיד, הלבן והחלה ב-3.4% ■ הנימוק: העלייה בתשומות

הדר קנה
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאפייה, לחמים
צילום: pixabay.com

מאפיות הלחם ביקשו לייקר את הלחם האחיד, הלבן והחלה ב-3.4%. הבקשה להעלאה של מחיר הלחם המפוקח הוגשה לוועדת המחירים של משרדי האוצר והכלכלה לאישור. הנימוק הוא העלייה בתשומות.

במשרד האוצר מסרו כי "לאור בקשת המאפיות לייקור מחירי הלחם נעשתה בדיקה בוועדת המחירים והנושא נמצא על שולחנו של המפקח על המחירים במשרד הכלכלה".

מחירי הלחם המפוקח הגיעו לשיא ב-2012 - כשכיכר לחם אחיד כהה נמכרה ב-5.29 שקלים. מאז עודכן המחיר כלפי מטה. ההעלאה האחרונה בו, שלא בעקבות עדכון המע"מ, נעשתה במאי האחרון, כשמחירי הלחם בפיקוח טיפסו ב-1%. מחיר הלחם האחיד עלה אז ב-5 אגורות לכיכר, ל-5.12 שקלים.

היחסים בין המאפיות המייצרות את הלחם המפוקח לממשלה מתאפיינים בחיכוך מתמיד, נוכח סלידתם של שרי הכלכלה והאוצר מהעלאת מחירי הלחם, גם במקרים שבהם יש לכאורה הצדקה כלכלית לכך. העלאת המחירים המפוקחים מחייבת חתימה של השרים, ולא אחת חיפשו השרים סיבות ותירוצים כדי להימנע ממנה – נוכח ערכו הסמלי הרב של הלחם כמוצר סמלי. לא פעם פנו המאפיות לערכאות משפטיות לאחר שוועדת המחירים הממשלתית או השרים סירבו לקבל את דרישותיהן לייקר את הלחם.

שר האוצר, משה כחלון, מצוי בעיצומו של עימות ציבורי ומשפטי עם המחלבות המייצרות מוצרי חלב בפיקוח מחירים, ובראשן תנובה. כחלון מסרב זה חודשים ארוכים לקבל את המלצתה של ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות, ולחתום על צו לייקור מוצרי החלב המפוקחים ב-3.4%. שר האוצר אמר בעבר כי הוא "לא יכול נפשית" לחתום על ייקור החלב. משרד האוצר ערך משא ומתן ארוך עם נציגי החקלאים על רפורמה במשק החלק בניסיון להימנע מייקור כזה, וחתם עמם באחרונה על הסכם שאמור להביא להפחתת מחירי החלב בטווח הארוך ולהורדת מכס על גבינות ומוצרי חלב נוספים.

הבקשה של המאפיות לייקר את הלחם מצויה בשלב מוקדם יותר מהבקשה של המחלבות לייקור של מוצרי החלב – היא עדיין לא אושרה בוועדת המחירים הממשלתית. גם אם תאושר, כחלון אינו צפוי לחתום עליה ללא מאבק.

לא פחות מעשר חברות מזון מרכזיות הודיעו בארבעת החודשים האחרונים על העלאות מחירים. באוגוסט הודיעה תנובה על ייקור חלק ממוצרי החלב הלא-מפוקחים שלה, בשל עלייה מתמשכת במחיר החלב הגולמי.

חברות המזון והפארם האחרות, שראו כי ההודעה של תנובה התקבלה בשקט יחסי בציבור, החלו להכריז בזו אחר זו על העלאות מחירים - טרה, מחלבות גד, ויסוצקי (שהודיעה על ייקור סדרות התה הגן הקסום וצ'אי מסאלה ב-10%), מלח הארץ, קימברלי קלארק, החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל), טמפו, יוניליוור - הודיעו כולן על העלאות מחירים (האחרונה הודיעה על ייקור מארזי הקרמבו הפופולריים).

ואולם רק עם הודעתה של אסם השבוע על העלאת המחירים של שליש ממוצריה (בין היתר במוצרים פופולריים כמו ביסלי, קטשופ ופתיתים), החל ציבור הצרכנים להבין שאם לא יתעורר במהרה - השנה הקרובה תורגש היטב בכיס. במקביל, חברת החשמל הודיעה כי מחירי החשמל צפויים להתייקר בכ-10% והמים יעלו ב-4.5%.

בעקבות גל ההתייקרויות צפויות מחר (שישי) הפגנות בירושלים ובתל אביב ב-12:00. ההפגנות שמכונות "אפודים צהובים" ייערכו בהשראת המחאות המוצלחות בצרפת, וינסו לשחזר את ממדי המחאה החברתית מקיץ 2011.

ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר: "ועדת המחירים, בראשות יו"ר הוועדה במשרד האוצר - שבה חבר גם נציג משרד הכלכלה, המפקח על המחירים - דנה בבקשת המאפיות להעלאת מחיר הלחם המפוקח. עם פרסום החלטת הוועדה, על ידי יו"ר הוועדה, נפעל בהתאם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker