שיא מכירות מקוונות נשבר בנובמבר - אך עסקים קטנים בישראל לא ממהרים לפתוח אתר

סקר של משרד הכלכלה מגלה כי כ-50% מבעלי העסקים הקטנים והבינוניים שיש להם אתר אינטרנט העידו שהעסק שלהם אינו יכול להתקיים ללא האתר ■ 40% מדווחים על גידול במכירות מרגע הקמת האתר, אך כ-60% מבעלי העסקים שאין להם אתר לא חושבים שיש להם צורך בהקמת אתר

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר באינטרנט ממשיך לצמוח ושובר בכל שנה שיאים בקרב הקהל הישראלי. רק בחודש שעבר הישראלים הוציאו סכומי עתק בחגיגות הקניות. עד סוף השנה צפויים הישראלים להוציא כ-17 מיליארד שקל ברכישות מקוונות - עלייה של 20% בהשוואה לשנה שעברה.

הישראלים התרגלו לבצע רכישות אונליין מאתרים שונים בחו"ל, לצד קניות באתרי המסחר הגדולים בישראל - אך העסקים הקטנים והבינוניים אינם נוגסים בחלקים משמעותיים בקניות האינטרנטיות.

לרגל כנס מחוברים למסחר מקוון, שערך משרד הכלכלה והתעשייה היום (ג'), ביצעה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד סקר בנושא מסחר מקוון בקרב עסקים קטנים ובינוניים ובחנה את מספר העסקים שעושים שימוש במסחר מקוון בעסק שלהם.

בנוסף, נבחנה גם  פעילותם בשווקים הבינלאומיים והמקומיים, היבשות המרכזיות שבהן העסקים הישראלים פועלים ומידת ההשפעה שיש לתוספת הבמה המקוונת, על העסקים. כמו כן, בחן הסקר את האתגרים המרכזיים שיש לעסקים הקטנים והבינוניים בעולמות ה-E-commerce.

איך נראה הסחר האלקטרוני בישראל

קניות באינטרנט
קניות באינטרנטצילום: Getty Images IL

1. מכירות בשווקים

יותר משני שלישים מהמשתתפים בסקר ציינו כי הם מוכרים רק או בעיקר בשוק המקומי.
עם זאת, 45% ציינו שהם מוכרים גם או רק בשוק הבינלאומי. בקרב מי שמוכרים בשוק הבינלאומי, השווקים הגדולים ביותר הם אירופה וארה"ב.

2. פרסום

מהנתונים עולה כי שלוש הפלטפורמות המובילות לפרסום הן מקוונות; במקום הראשון נמצאת פייסבוק; במקום השני פלטפורמות דיגיטל כמו גוגל ויוטיוב; ובמקום השלישי אינסטגרם. כשליש מהנשאלים ציינו כי לא פירסמו כלל בשנה האחרונה.

פלטפורמות הפרסום

3. חסמים להקמת אתר עסקי

אתרי אינטרנט עסקיים וחנויות מקוונות הן לא תופעה חדשה ועסקים רבים מעידים על תרומתם של האתרים לרווחיות העסק. על פי ממצאי הסקר, נראה כי כשני שלישים מבעלי העסקים שמוכרים דרך האתר ציינו כי שיעור המכירות המקוונות מקיף כמחצית משיעור המכירות הכללי. ככל הנראה, מדובר בתוספת לשיעור המכירות, שכן 40% מהם ציינו כי שיעור המכירות עלה מאז הקמת החנות המקוונת. למרות זאת, כ-60% מבעלי העסקים שאין להם אתר, לא חושבים שיש להם צורך בהקמת אתר. בנוסף, יש חסמים שונים המונעים מבעלי העסקים לפתוח אתרי מכירות. החסמים המרכזיים הם חוסר בתקציב, בזמן ובידע מספק להקמת אתר.

סימון של אתר אינטרנט מאובטח
סימון של אתר אינטרנט מאובטחצילום: Reuters

4. אתר אינטרנט עסקי

כשני שלישים מהמשיבים ציינו כי יש לעסק אתר אינטרנט, אך רק כמחצית מבעלי האתרים ציינו כי הוא מתוחזק באופן שוטף.

עוד עולה מהסקר כי 49% מבעלי העסקים ציינו שהאתר שלהם הוקם בשלוש השנים האחרונות. כמחצית מבעלי העסקים שיש להם אתר ציינו שהוא מנוהל על ידי בעל העסק, ורק כחמישית ציינו כי האתר מנוהל על ידי חברה חיצונית.

נתון מעניין שעלה הראה כי גברים ציינו שהאתר שלהם מנוהל על ידי חברה חיצונית יותר מנשים. בנוסף, כשליש מבעלי העסקים המפעילים אתר ציינו כי הם אוספים את הנתונים על הלקוחות דרך האתר. עם זאת, מחציתם ציינו כי הם לא נוהגים לנתח כלל את המידע.

5. שילוח המוצרים

46% מבעלי העסקים שיש להם חנות מקוונת ציינו כי הם משתמשים בשירותי דואר ישראל לשם שליחת המוצרים. כרבע ציינו כי הם עובדים עם חברות שליחויות פרטיות שונות בארץ. עוד עולה כי יותר משני שלישים מהמשיבים ציינו כי לא נתקלו בבעיות תפעוליות במכירה ו/או בשליחה. בקרב מי שנתקלו בבעיות, הבעיה השכיחה ביותר היא עיכוב או העלמות של משלוחים.

דואר ישראל

"בעלי עסקים חושבים שיהיו הכנסות אוטומטיות"

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר: "ממצאי הסקר מצביעים על כך שעסקים עדיין לא מממשים את הפוטנציאל העסקי בהקמת אתר מקוון ואת תרומתו להגעה ללקוחות ושווקים חדשים וכן בהעלאת המכירות. אנו מעמידים לרשות העסקים מגוון כלי סיוע וייעוץ בכדי לצמצם פערים בתחום המסחר המקוון, במטרה שיצליחו לפרוץ לשווקים חדשים ולהגדיל את פריון העסק. העסקים הקטנים והבינוניים הם מנוע הצמיחה של המשק ואני קורא לכם ולכן לבוא ולהסתייע במגוון הכלים שיסייעו לכם למנף את העסק שלכם".

אלי כהן
אלי כהן, שר הכלכלהצילום: מוטי מילרוד

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, רן קויתי, אמר כי בעלי העסקים הקטנים והבינוניים ניצבים בפני אתגרים ייחודים ביחס לחברות גדולות במשק. "פלטפורמות המסחר המקוון מהוות עבורן כלי נוסף התורם לצמיחת העסק ולגידול ברווחיות. באמצעות ידע, התנסות ותקציב מוגדר, יכול כל בעל עסק להגדיל את המכירות ב-40%, זאת על פי עדויות של בעלי העסקים שבחרו להקים ולהשקיע באתר מקוון. אנו מעודדים יותר בעלי עסקים להכיר את הכלים העומדים לרשותם ולהיעזר בשירותינו על מנת ללמוד את התחום, להתפתח ולחזק את העסק שלהם".

פילוח ענף הפעילות

במסגרת הכנס השיק קויתי מערכת למידה מקוונת עבור העסקים הקטנים והבינוניים. מדובר על קורס אינטרנטי חינמי שמספקת הסוכנות ובאמצעותו יכולים עסקים ללמוד על מסחר מקוון ושימוש בפלטפורמות כמו אמזון, איביי ועליבאבא.

רן קויתי
רן קויתי

"הבנו שיש בעלי עסקים שמקימים אתר וחושבים שיהיו הכנסות אוטומטיות", אמר קיויתי בשיחה עם TheMarker. "אנחנו מציעים להם במקום להקים אתר ולהוציא עלויות מטורפות לקידומים שלא יגיעו לפסגת החיפושים להיכנס לפלטפורמות קיימות".

עוד אמר קויתי כי עד כה בתוכנית המסחר המקוון ניתן קורס, ייעוץ מסובסד ומענק של 10,000 שקל שכוון רק עבור הפריפריה. "לפני שלושה חודשים הבנו שאנחנו נותנים רק לפריפריה ושאם ניתן גם למרכז זה לא ישרת את אותה מטרה. לכן אמרנו שאם ניקח את המרכז ונגדיל באמצעותו את היצוא - העסקים במרכז יגדלו בכיוונים אחרים. כלומר, הם יכולים לקבל את אותם מענקים אם הם ייכנסו לפלטפורמה בינלאומית. הקורס המקוון הוא רק ההתחלה ובהמשך השנה הבאה נציע גם קורסים ליזמות, יזמות היי-טק ומימון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker