חופשת הקיץ: כך תחסכו אלפי שקלים

מחירי החופשות במרבית היעדים צונחים בשבוע האחרון של אוגוסט - ומי שמוכן לוותר על היום הראשון ללימודים יכול לחסוך אלפי שקלים ■ ואולם לא כדאי למהר להזמין מקומות: מי שימתין עד שבועיים לפני מועד הנסיעה ייהנה מהנחות של עד 50% ■ טורקיה היא היעד הזול ביותר - אבל הישראלים לא ממהרים לחזור אליה

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

מרבית הישראלים כבר סגרו את תאריכי החופשה שלהם, אבל אלה שחיכו לרגע האחרון ועוד לא החליטו על היעד והתאריך או שהחליטו באופן ספונטני על חופשה, יכולים להיות רגועים: עדיין יש חבילות נופש עם היצע גדול של בתי מלון לכל היעדים.

בעת חיפוש חבילות הנופש המתאימות למשפחות לאמצע אוגוסט, קיבלנו הצעות מגוונות ברמות מחירים שונות. אחת הסיבות שיכולות להשפיע על ההיצע הקיים כרגע, היא שבשנים האחרונות מתגברת תופעת ההזמנות של הרגע האחרון. ישראלים רבים מרגישים שאם יחכו לדקה ה-90, הם ישיגו עסקה משתלמת יותר.

צילום: דרימסטיים

אנשי ענף התיירות, כמובן, פחות אוהבים את התופעה, משום שכך הם לא יכולים לדעת מה יהיו הביקושים והתפוסות, אך גם מסבירים כי בהקשר של משפחות בחופש הגדול התופעה פחות ריאלית. "זה נכון שיש גידול בהזמנות של הרגע אחרון, אבל משפחות עם ילדים לא תמיד יכולות להתנהל בצורה כזו. החיים, העבודה וההתנהלות עם הילדים מגבילים את האנשים מלהרשות לעצמם להזמין את הנופש בקלילות כזו מבלי להתחשב בתאריכים ובבתי המלון שבהם ילונו", אומר יורם מוטעי, מנכ"ל חברת קשרי תעופה.

"הרגע האחרון מתאים למי שמעניין אותו רק מחיר ולא אכפת לו שבתמורה לכך ששילם כמה עשרות דולרים פחות הוא ויתר על איכות המלון, ובתקופה כזו של ביקושים גבוהים אנחנו באמת מדברים רק על עשרות דולרים. מי שרוצה דברים ספציפיים, כמו חדר משפחתי גדול, שני חדרים שמחוברים עם דלת או שהחדר במלון לא יפנה לבריכה, לא יוכל לחכות לרגע האחרון".

לדברי מוטעי, תופעת ההזמנות של הרגע האחרון היא בעיקר בשבועיים הראשונים של יולי. "בשבועיים אלה המשפחות עדיין לא יוצאות לחופשות עם הילדים ואנשים מנצלים את עודף ההיצע כדי לקבל מחיר טוב. לשמחתי, אנחנו אחרי השבועיים האלה וכרגע ההזמנות הן הרבה קדימה", אומר מוטעי.

לעומת מוטעי, טוענת גלית זכאי, מנהלת שיווק בחברת אשת טורס, כי "מחירי הרגע האחרון יכולים להיות בפער של 30%-40% מהמחיר המקורי, וכי כ-15% מכמות הנוסעים בטיסות הן הזמנות של הרגע אחרון". ואולם זכאי מסכימה עם מוטעי כי "הזמנות אלה אינן מיועדות למשפחות, אלא לזוגות צעירים או אנשים ללא משפחה".

הכי זול בטורקיה

חודשי הקיץ מאופיינים בביקושים גבוהים ובהתאם לכך עולים המחירים. בבדיקה שערכנו בשבוע שעבר למחירים של חופשה משפחתית הכוללת ארבעה לילות לכמה יעדים פופולריים באזור אגן הים התיכון ובמערב אירופה בשבוע השלישי של אוגוסט, מצאנו כי המחירים בטורקיה מתחילים ב-7,500 שקל למשפחה ומגיעים לכ-9,000 שקל, כאשר ביעדי הנופש האחרים בסגנון בטן-גב המחירים ההתחלתיים הם 9,500 שקל. באילת המחירים לאותו שבוע מתחילים ב-9,000 שקל, ויכולים אף להגיע לכ-12 אלף שקל.

ברגע שמתרחקים מאזורי הנופש באזור אגן הים התיכון ועוברים למערב אירופה - המחירים קופצים. חבילות הנופש באירופה עוברות במרבית המקרים את גבול 12 אלף השקלים למשפחה עם שני ילדים לארבעה לילות במלון שלושה כוכבים. לפאריס וללונדון המחירים אף גבוהים יותר, ומתחילים ב-13,500 שקל.

המחירים הנמוכים ביותר הם בטורקיה, מה גם שבניגוד לשאר המדינות שבהן מוצעות לרוב רק חבילות עד חצי פנסיון, החבילות בטורקיה הן של הכל כלול.

למרות המחירים הנמוכים בטורקיה ועל אף שבשבועיים האחרונים עלו ידיעות בתקשורת על הוספת טיסות ליעד הישן והמוכר, בענף התיירות לא מתרגשים וטוענים כי עדיין מדובר בטיפה בים. "היו כמה ספינים של חברות התיירות שהקהל חזר לטורקיה, אבל זה לא כל כך מדויק. אני לא רואה את זה במספרים. בניגוד לשנה שעברה, שבכלל לא היו הזמנות לטורקיה, עכשיו יש קצת, אבל עדיין לא במסות שהורגלנו בעבר", אומר אורי אלון, מנכ"ל חברת גוליבר.

"באוגוסט יש שלוש טיסות בשבוע, כשבתקופה הטובה של הנופש הטורקיה היו עשר טיסות ביום. רוב הישראלים עדיין מעדיפים את חלופות אגן הים התיכון האחרות, למרות שהן יקרות יותר". אלון מוסיף כי "אין ספק שהמוצר הטורקי טוב יותר מהמוצר היווני מבחינת המחיר והשירות, אבל עדיין רוב הציבור מעדיף לשלם קצת יותר".

"עד לפני שבועיים הנוסעים לטורקיה היו רק מהמגזר הערבי, ולכן כל עלייה היא משמעותית. ממצב שאף אחד לא התעניין ביעד, אנחנו מקבלים עשרות בודדות של שיחות בשבוע של לקוחות שמתעניינים בטורקיה. יש התעוררות יפה, אבל היא רחוקה ממה שהיה פעם. אי אפשר להגיד שהחרם הוסר, אבל זו התחלה קטנה של שבירה". אומר אריאל אטיאס, מנכ"ל וואלה טורס.

ילדים והורים משחקים על חוף הים
ילדים והורים בחופש הגדול (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: תומר נויברג

המחירים עוד יירדו

האפשרות ליהנות ממחירים נמוכים יותר ליעדים השונים טמונה בשבוע האחרון של אוגוסט, שנכנס לתוך תחילת שנת הלימודים החדשה וכולל את 1 בספטמבר. בשבוע זה המחירים ביעדים כמו רודוס, כרתים, בורגס ואילת צונחים באלפי שקלים למשפחה.

מהבדיקה שערכנו עולה כי בטורקיה המחירים זהים גם בשבוע השלישי וגם בשבוע האחרון של אוגוסט, אך בענף התיירות מבהירים כי מדובר במשהו שנפל בין הכיסאות שהולך להשתנות. "זה מקרי שהמחירים נותרו זהים, כי זה ידוע שמי שבוחר בחופשה שנכנסת לתוך ספטמבר ישלם פחות למדינות אגן הים התיכון. כנראה שהספקים עדיין לא עידכנו את המחירים הנכונים ובעוד כשבועיים הכל יסתדר", אומר מוטעי.

לעומת ההבדלים המשמעותיים במחירים באזורי אגן הים התיכון בין שבוע אחד לזה שאחריו, במערב אירופה לא בהכרח תיהנו מהורדת מחירים שכזו. מהבדיקה שערכנו עולה שבפאריס המחירים לא רק שלא יורדים, אלא אף עולים בכמה מאות שקלים בשבוע האחרון של אוגוסט. בלונדון וברומא, למשל, אין מגמתיות ברורה - בחלק מהמלונות המחיר עלה במאות שקלים ובאחרים הוא ירד בכמה מאות שקלים.

"המחירים והביקושים באירופה יותר קשיחים, כי אין עניין של עונתיות. המחיר של החופשות ביבשת ביולי, אוגוסט וספטמבר זהים יחסית וקבועים מראש", אומר אטיאס.

בורגס, בולגריהצילום: אי-פי

לעומת זאת, בברצלונה ובברלין הכניסה לתוך ספטמבר כן משפיעה. בברלין המחירים יורדים ב-1,000 שקל למשפחה בשבוע האחרון של אוגוסט, ואילו בברצלונה הירידה במחיר כפולה וניתן לחסוך עד 2,000 שקל למי שיחליט שילדיו יכולים לוותר על היום הראשון ללימודים.

למרות שכיום ניתן לראות שהמחירים בשבוע האחרון של אוגוסט נמוכים יותר באופן משמעותי, בענף התיירות ממליצים לחכות עם רכישת כרטיסים למועדים אלה, כי המחירים עוד אמורים לרדת וההיצע יישאר רחב גם בעוד שלושה שבועות. "מי שרוצה להזמין חופשה ל-28 באוגוסט יעשה טעות אם יזמין עכשיו", אומר אטיאס.

"כעת המחיר גבוה לתאריכים אלה. המחירים של כל הטיסות שחוזרות בספטמבר קורסים עשרה ימים לפני 28 באוגוסט, ועוד נראה מחירים של 350 דולר לאדם ברגע האחרון ליעדי אגן הים התיכון. לתאריכים האלה אין ביקושים והמחירים אמורים לרדת, אז כדאי לחכות כעשרה ימים לפני המועד המבוקש".

זכאי מסכימה, ומוסיפה כי "ככל שהיציאות סמוכות ל-1 בספטמבר הן יותר בעייתיות והמחירים יורדים ב-40%-50% ממחירי אוגוסט, מתוך אינטרס ברור לעודד מכירה. תוך מקסימום שבועיים מהיום המחירים יירדו בצורה אגרסיבית, גם בטורקיה ובמלטה שבהן כרגע לא רואים כלל ירידה. משפחות שלא עקרוני להן שהילדים יפסידו את תחילת שנת הלימודים - זה המועד ששווה לנצל את המחירים שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ