"רק להחליף את השלט": איזה רשתות רוצות לרכוש את קואופ הקורסת

ויקטורי, שופרסל ורמי לוי מתעניינות ברכישת קואופ או חלק מסניפיה, בעיקר בזכות המיקום השכונתי והאסטרטגי שלהם במרכזי הערים — והגישה לקהל שבוי שאינו מגיע למתחמי הדיסקאונט ■ ואולם הרשת עדיין נמצאת בהליך הבראה, ותעמוד למכירה רק אם הוא ייכשל

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
סניף קואופ שופ בגבעתיים
סניף קואופ שופ בגבעתייםצילום: אייל טואג

מאז הגשת הבקשה להקפאת הליכים ברשת קואופ בתחילת השבוע, נשמעים שמותיהן של רשתות קטנות וגדולות המעוניינות ברכישתה. רשתות גדולות כמו שופרסל, רמי לוי ו־ויקטורי כבר הכניסו עצמן לזירה — לצד רשתות קטנות יותר שמבקשות להתרחב, ובהן מחסני השוק, בבעלות האחים שלום ושאול נעמן; וביכורי שדה צפון, שבבעלות האחים דרור וגדעון חכם. מי שלא צפויה להשתתף במשחק היא רשת יינות ביתן, שעדיין מתמודדת עם הליך המיזוג של רשת מגה, שאותה רכשה ב–2016.

הסיבה להתעניינות הגדולה היא פשוטה: לרשת קואופ יש 40 סניפים שנמצאים במיקומים אטרקטיביים ושכונתיים בתוך הערים. רשתות אחרות מתקשות להיכנס למרכזי הערים בשל מחסור בנדל"ן מתאים לסופרמרקטים (שטח גדול למסחר, שכולל גם אזור תפעול ואחסנה). מחסור זה משאיר את הרשתות בשולי הערים ובאזורי התעשייה.

כמו כן, הרשת הגיעה ב–2017 למחזור פעילות של 784 מיליון שקל, למרות הניהול הבעייתי. תמיר בן שחר, מנכ"ל חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, אמר אתמול ל–TheMarker: "מדובר בסניפים שכבר עובדים. לכן, כל מה שנחוץ לרשת שתרכוש את קואופ זה להחליף את השלט בכניסה ולהמשיך לעבוד. את הפדיון היא תוכל לגרוף כבר למחרת".

התחרות על לב העיר

לכל רשת יש סיבות משלה משלה להתעניין ברכישת קואופ. אחת המתמודדות המרכזיות בשלב זה היא רשת ויקטורי, המפעילה כיום 48 סניפים ברחבי הארץ. ויקטורי מבקשת להתרחב באופן רציני יותר לתוך הערים. לדברי מקור באחת מרשתות המזון הגדולות, "ויקטורי חמה מאוד על העסקה, כי יש לה הכי מעט חנויות והכי הרבה שאיפות לגדול".

גם רמי לוי מתעניין מאוד ברכישת קואופ, מאותה סיבה שהביאה אותו לרכוש את קופיקס — לוי מבקש להרחיב את פעילות הרשת העירונית שלו, רמי לוי בשכונה. בכיר אחר ברשת מזון גדולה אמר ל–TheMarker כי "מי שייקח את הסניפים של קואופ יכפיל את המכירות בסניפי הערים, שאינם סניפי דיסקאונט — כלומר, בסניפים שמניבים רווח גבוה יותר".

רשת נוספת שמתעניינת ברכישה היא שופרסל — הקמעונאית הגדולה בישראל, עם הפריסה הארצית הרחבה ביותר, 240 סניפים. עם זאת, ההערכה היא כי הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, לא תאפשר לרשת לרכוש חנויות סופרמרקט חדשות נוספות.

"בשופרסל מתעניינים כי הם רוצים לראות מה הממונה תחליט. הם לא רוצים תחרות במרכזי הערים, כי יש להם את השליטה הכי טובה שם (שופרסל שלי ושופרסל אקספרס; ה"ק), יחד עם מגה בעיר", אמר בן שחר. ההערכה היא כי שופרסל יסתפקו ברכישת חלק מסניפי קואופ או שיבקשו לרכוש את הפעילות של קואופ־שופ בכפר — מיזם המאפשר לצרכניות במושבים ובכפרים לנצל את כוח הקנייה של קואופ מול ספקים, ולקבל מוצרים במחירים שיאפשרו להן להתחרות ברשתות השיווק הגדולות.

גם רשתות קטנות יותר שוקלות להתמודד על רכישת סניפי קואופ — בעיקר כאלה עם שאיפות לגדול, כמו רשת מחסני השוק. למחסני השוק 27 סניפים והיא מבקשת להרחיב בשנה הקרובה את היקף פעילותה עם פתיחת סניפי קוסנפט שכונתיים, וכן להגדיל את נוכחותה בערים מרכזיות. גם רשת ביכורי השדה, שרכשה רק לפני שמונה חודשים את רשת סופר ברקת, מבקשת לבצע מהלך דומה.

חשוב לזכור כי תהליך הרכישה לא יתחיל בקרוב, שכן בשלב זה קואופ מתכננת להיכנס להליך הבראה שבמסגרתו תנסה למכור את הסניפים הלא־רווחיים שלה. אם הליך ההבראה ייכשל והחברה תפורק, הרשת תוצע למכירה. ההליך כולו יכול לקחת חודשים ארוכים, שבהם מצב השוק עשוי להשתנות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker