לאן נוסעים בני הנוער, כמה כסף זה עולה ומה חשוב לברר לפני ששולחים אותם לחופשה

הם משווים מחירים באינטרנט, מזמינים לעצמם חדר במלון ויוצאים לחופשה עם החבר'ה כבר בגיל 15; ההורים מתנחמים בכך שלילדים יש טלפון סלולרי

עדיה פיטרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
עדיה פיטרמן

כשאוריה בן ה-16, בנה של נועה בן-דוד מאורנית, הודיע לפני שנה שהוא מעוניין לנסוע לאילת עם חברים כדי להשתתף בקורס צלילה, הגיבו היא ובעלה בדאגה. "בן בכור שנוסע לראשונה לבדו לחופשה זה עניין מלחיץ", אומרת בן-דוד. כדי להפיג את הדאגה, ביקשו הוריו לקבל פרטים מדויקים לגבי החופשה.

"ביררנו עם איזה חברים הוא נוסע, אם ההורים של כולם נותנים את רשותם לנסיעה, ואיפה מתכוונים הילדים ללון. החלטנו להסכים כשראינו שהילדים מאורגנים מאוד - הם שכרו חדרים באכסניה, תיאמו את פרטי קורס הצלילה והזמינו לעצמם מקומות באוטובוס לאילת", היא מספרת. במימון החופשה בת ארבעת הימים, שעלותה הסתכמה בכ-1,500 שקל, התחלקו ההורים עם הבן - ששילם את חלקו מכסף שהרוויח וחסך בעבודת קיץ.

התופעה של בני נוער שנוסעים לבדם לחופשה בישראל או בחו"ל קיימת זה שנים, ואולם סוג החופשות השתנה והגיל שבו הן מתרחשות נמצא בירידה. "כיום בני נוער כבר לא נוסעים עם שק שינה לישון על החוף, אלא מזמינים חדר במלון", אומר הפסיכולוג דני עמית המטפל בילדים, נוער ומשפחה ממכון אדלר. "הבילויים של הצעירים נהפכים דומים יותר לאלה של המבוגרים".

נחמן לידור, מומחה לכלכלת המשפחה ומבעלי חברת הייעוץ הכלכלי למשפחות אש-לידור, מציין שלילדים יש כיום מעורבות כלכלית רבה. "אפילו בני 12 כבר משמשים בכסף ויש להם מעורבות צרכנית, והם מאמצים התנהגויות צרכניות של המבוגרים", אומר לידור.

לדבריו, יציאת הילד לחופשה לבד היא הזדמנות לשיעור בחינוך פיננסי. "כדאי למשל שהחופשה לא תמומן כולה על ידי ההורים - כך הילד יבין שכדי לצאת לחופשה צריך לחסוך, ועדיף לעשות זאת באמצעות עבודה. גם דמי כיס יכולים להיות חלק מהחיסכון לחופשה".

לאחר מכן, מסביר לידור, כדאי לשבת ולארגן יחד את התקציב. "ההורים יכולים לקיים עם הילד שיחה שבה מגדירים מסגרת תקציב - כיצד הוא יחולק וכיצד יוחזק". במסגרת נסיעה לחו"ל כדאי להסביר לילד שמומלץ להקצות בנפרד סכום כסף למקרה חירום (לשימוש בכרטיס אשראי), ואת שאר התקציב לשימוש היומיומי עדיף לקחת במזומן, מאחר ששערי ההמרה באשראי גבוהים.

בן דוד מוסיפה מנסיונה עם בנה כי "חשוב לשבת עם הילד ולהסביר לו על העלויות וסדרי העדיפויות בחופשה, למשל שעדיף לקנות מזון בסופר מאשר לשלם על ארוחה יקרה במסעדה".

דיווח יומי בסלולר

צילום: דניה קורן-שמשוני

בירור פרטי החופשה חשוב קודם כל כדי להפיג את דאגת ההורים. "לפני שילד נוסע עם בני גילו לחופשה, עליו לספק להוריו נתונים על החופשה כדי להרגיע אותם ולאפשר להם לאשר את הנסיעה ברמת בטיחות סבירה", אומר עמית. "חשוב גם להכיר את החברה שבה נוסע הילד ועד כמה ניתן לסמוך עליה". כדאי גם להעלות עם הילד תסריטים אפשריים למצבים שונים, ולצייד אותו במנגנונים שיעזרו לו להתמודד עם בעיות.

האפשרות לקשר שוטף עם הילדים בסלולר ובאינטרנט אחראית במידה לא מבוטלת לכך שיותר הורים מאפשרים לילדיהם לנסוע לבד לחופשה בגילים צעירים, אומר עמית. ואולם להורים שאינם בטוחים אם ילדם כבר מוכן לנסוע לחופשה לבדו הרחק מהבית כדאי לראות מה עושים הורים אחרים. אפשר גם לבקש מהילד לעדכן באופן יומי באמצעות הודעות טקסט, מכל מקום שבו הוא וחבריו נמצאים.

לגבי נסיעה לחו"ל, מוסיף לידור שחשוב לוודא שיש ביטוח בריאות. "בני הנוער לא תמיד מודעים לצורך בביטוח רפואי כשהם נוסעים לחו"ל", הוא אומר. "אם חלילה נוצרת בעיה רפואית או פגיעה, מחיר של טיפול רפואי ללא ביטוח עלול להביא משפחה לפשיטת רגל. כדאי גם לזכור שפוליסת הביטוח צריכה להתאים לאופי הטיול".

החשש: ונדליזם

הסיכון הבטיחותי אינו אורב רק לבני הנוער, אלא גם למלונות המארחים. נסיעה של צעירים ישראלים לבד לחופשה בישראל או בחו"ל אופיינה לא פעם בהתנהגות ונדליסטית. כמה מהמלונות באילת, למשל, אינם מוכנים לקבל צעירים מתחת לגיל 21 ללא ליווי הורים, מהחשש לפגיעה ברכוש.

"זו בעצם יציאה מפיקוח של מה שנקרא 'השוטר החיצוני' - ההורה - והישארות רק עם השוטר הפנימי", מסביר עמית. "ההתנהגות שיפגינו בני הנוער כשהם בחופשה לבדם היא הפנמה של התנהגות שלמדו מהמשפחה, וחלק מתפקיד ההורים, מלבד לברר אם החברה שבה נוסע ילדם נוהגת להתפרע, היא ללמד אותו לאורך השנים כיצד לנהוג במקומות ציבוריים כמו מסעדות ובתי מלון. אם בשנות השהות עם הוריו במקומות אלה הילד למד כיצד יש להתנהג בהם, הוא יידע כיצד להתנהג גם כשיהיה לבדו באותם מקומות".

"ההורים נתנו לי הלוואה, ובסוף לא רצו שאחזיר"

לירון חנגלי, 17, רמת גן

היעד: ארבעה ימים באילת, עם עוד חברה

תקציב כולל לחופשה: כ-1,000 שקל

>> "כבר בסוף כיתה ח' רציתי לנסוע לאילת עם חברה, אבל ההורים לא הסכימו. השנה כבר היה ברור שאפשר", מספרת חנגלי על החופשה הראשונה בלי המשפחה. היא וחברתה תיכננו לנסוע הקיץ, לאחר שיעבדו בקייטנה ויחסכו כסף, אך עקב מחסור בזמן לאחר הקייטנה ובעיות בתיאום המועד, הן החליטו לנסוע לפני העבודה.

"בגלל שעדיין לא היתה לנו המשכורת מהקייטנה לקחנו כסף מההורים. חשבתי שאני לוקחת מהם הלוואה אבל בסוף הם לא רצו שאחזיר", היא מספרת. "מאחר שהם החליטו לשלם בעצמם הם הגדירו את הסכום, שהיה פחות ממה שתיכננתי, אבל נהניתי גם בתקציב הזה".

את ארגון החופשה עשו חנגלי וחברתה בעצמן. "אספנו מהאינטרנט מחירים של מקומות לינה ובדקנו את המרחק שלהם מהטיילת", היא מספרת. "בסוף שמענו מדוד שלי שגר באילת על אכסנייה קרובה לטיילת שהמחירים בה היו בסדר, אז הזמנו בה מקומות". את הנסיעה הן עשו באוטובוס. על האכסנייה עבור הבנות שילמה אמה של חנגלי באשראי, ואילו חברתה שילמה על כרטיסי האוטובוס, "וככה התקזזנו על כל שאר הדברים כמו אוכל ובילויים", היא אומרת. את הכסף להוצאות שוטפות הן לקחו במזומן.

היא מספרת שהקשר עם ההורים דרך הסלולרי היה ברור, "הוא עלינו כל הזמן וההורים התקשרו לראות שהכל בסדר". השתיים לא נפרדו בזמן החופשה - בין השאר כאמצעי זהירות: "בייחוד כשהיינו בים באזורים עם הרבה גברים".

"בגיל 15 כבר אפשר לנסוע לבד"

מאיה סחייק, 16, מבשרת ציון

היעד: חמישה ימים באילת עם עוד חמש חברות

תקציב כולל לחופשה: כ-800 שקל

>> "לפני שנה החלטנו בין החברים שזה כבר גיל שאפשר לנסוע בו לחופשה בלי ההורים. זו כבר הפעם השלישית שאני נוסעת לאילת לבד. הפעם הראשונה היתה לפני שנה, כשהייתי בת 15, ואחר כך חגגתי שם גם את יום ההולדת. את ההורים לא היה קשה לשכנע. הודעתי להם מראש - ואמא שלי רק רצתה לוודא את הדברים הרגילים - שאני לא הולכת להשתכר ולהסתובב עם אנשים זרים.

"המימון של החופשה נעשה בעיקר על ידי ההורים, ששילמו מעט יותר ממחצית הסכום, ואת החלק שלי מימנתי בעזרת דמי הכיס שחסכתי. את הכסף אני לוקחת במזומן ושומרת בארנק. לפעמים ההורים נותנים גם את כרטיס האשראי שלהם להוצאות נוספות", היא אומרת.

לדברי סחייק, "את ארגון החופשה עשינו לבד. גם בפעם הקודמת וגם הפעם הזמנו חדר במלון דירות זול שדומה לאכסנייה". לדבריה, כדאי לצעירים שנוסעים לאילת לחפש באינטרנט דילים זולים - גם של הרגע האחרון, וכאלה שמתאימים במיוחד לצעירים, כמו באכסניות זולות.

"יש לי מספיק ניסיון כדי לוודא שלא עובדים עלי במחיר"

אורי גוב, 17, תל אביב

היעד: שבועיים בפאריס וברלין עם שתי חברות

תקציב כולל לחופשה: 4,400 שקל

 "בפסח הקודם נסעתי לבד לחו"ל בפעם הראשונה, זה היה עם שלוש חברות לפאריס. ההורים קיבלו זאת ברוח טובה, כי אני אחראי מטבעי ונוטה לטפל בעצמי בענייני הכספים שלי, אז סמכו עלי. השנה התכנון מורכב יותר כי הוא כולל שתי ערים וארבע טיסות - מישראל לאירופה ובתוכה. כמו בפעם הקודמת, שכרנו דירה לתקופה קצרה. היינו בקשר עם סוכני נסיעות, בדקנו מחירים, עשינו השוואות באינטרנט ובחרנו את הדירות הזולות ביותר במרכז העיר. הפעם גם כבר היה לי ניסיון כדי לבחור את אזורי הדירות בפאריס, ולוודא שלא עובדים עלי במחיר".

המימון לחופשה מגיע מכסף שחסך מעבודות מזדמנות. "מדובר בשלושת רבעי מהתקציב, כששאר המימון הוא מדמי כיס ותוספות מההורים ומהסבתות. את התקציב אירגנתי לבד בלי מעורבות ההורים. יש לחברות ולי רשימות מסודרות של ההוצאות ותקציב יומי", הוא מספר.

גוב עדיין לא יודע כיצד ייקח אתו את הכסף: "אלה לבטים שעדיין לא נפתרו והשאלה היא אם לקחת את כל הכסף במזומן. בפעם שעברה לקחתי הכל במזומן עלי, אבל הפעם מדובר בסכומים גדולים יותר, ובאחרונה ההורים העלו את האפשרות שאהיה לחוץ מלהסתובב עם סכומים כאלה כל הזמן. אחת האפשרויות שעלתה בינתיים היא להעביר חלק מהכסף לכרטיס האשראי שלוקחת איתה אחת הבנות".

גם מבחינה בטיחותית התכוננו גוב וחברותיו לחופשה. לדבריו, "לביטוח רפואי דאגתי בעצמי. הכרתי את הנושא מנסיעות בעבר עם המשפחה. לגבי הביטחון האישי לקחתי פיקוד ודיברתי עם הבנות על מצבים שונים שעשויים להתעורר, כמו אם מישהי הולכת לאיבוד או אם שניים רוצים להסתובב והשלישי רוצה להשאר בדירה. אבל קשה לי להאמין שניפרד, כי אני לא רוצה להשאיר את הבנות לבד". למי שרוצה לנסוע לבדו עם חברים לחו"ל, הוא מדגיש כי "כדי לעשות זאת אתה צריך להוכיח לעצמך שאתה באמת מסוגל. זה לא חוכמה רק לומר שרוצים לנסוע, צריך לגלות אחריות ולהתאמץ עבור הטיול - גם לעבוד בשביל הכסף וגם לארגן אותו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker