טירוף הקניות של בלאק פריידי בישראל: זינוק במכירות בקניונים ובאתרים, מערכות סליקה קרסו

באתרים הישראליים דיווחו על גידול של עשרות אחוזים בכניסות ובהיקף העסקות - והלקוחות לא הזניחו גם את הקניונים ■ עומס חריג של 10,000 עסקות בדקה גרם ביום שישי לבעיות בסליקת האשראי לעסקים

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכירות בלאק פריידיי בארה"ב
מכירות בלאק פריידיי בארה"ב, אתמולצילום: בלומברג

טירוף הקניות של "בלאק פריידיי" - יום שישי השחור - שחל ביום שישי, נתן את אותותיו באונליין וגם בחנויות הפיזיות: אתרים וקניונים ישראליים מדווחים על עלייה דרמטית במכירות בשל המבצעים וההנחות המיוחדות. במקביל, בשל העומסים הכבדים, קרסו בשעות הבוקר מערכות של חברת שב"א (שירותי בנקאות אוטומטיים), המפעילה את מערכות התשלומים הלאומיות באשראי. 

מנתוני שב"א עולה כי בימי המכירות של בלאק פריידי חלה השנה עלייה של 8.2% בסכום ההוצאה של הישראלים, ונרשם גידול של 9% בכמות העסקות בכרטיסי אשראי לעומת 2017.

בימים רביעי עד שישי (23-21 בנובמבר 2018) נרשמו במערכות שב"א 14.73 מיליון עסקות בהיקף של 3.19 מיליארד שקל. בשנה שעברה (24-22 בנובמבר 2017) נרשמו 13.51 מיליון עסקות, בסכום של 2.95 מיליארד שקל. סכום העסקה הממוצע לרכישה ברשת בימים אלה היה השנה 350 שקל, לעומת סכום ממוצע של 165 שקל לעסקה בשנה שעברה. בשעות העומס ביום שישי בוצעו 2.1 מיליון עסקות, בסכום של  430.8 מיליון שקל.

45% מהעסקות בימי המבצעים השנה בוצעו דרך הרשת וללא הצגת כרטיס אשראי בבית העסק. הסכום הממוצע לעסקה ללא הצגת כרטיס היה 350 שקל, לעומת סכום של 165.2 שקל לעסקה עם הצגת כרטיס. ביום שישי עצמו, שבמהלכו הורגשה תנועה ערה במיוחד בקניונים ובמרכזי הקניות בישראל, 80% מהעסקות בוצעו עם הצגת כרטיס. הסכום הממוצע לעסקה עם הצגת כרטיס היה 174 שקל, והסכום הממוצע לעסקה ללא הצגת כרטיס היה 250 שקל.

יום שישי האחרון, ה-23 בנובמבר, היה עמוס מבחינת כמות העסקות והיקף הרכישות. ב-4 השעות בין 10:00 בבוקר ל-14:00 נרשמו 2.1 מיליון עסקות, והישראלים הוציאו סכום של 430.8 מיליון שקל. בין השעה 11:30 ל-12:30 נרשמו במערכות שב"א 556 אלף עסקות, כאשר בחלק מהדקות נרשמו למעלה מ-10,000 עסקות בדקה. בשעה זו היקף הרכישות באשראי עמד על 113.75 מיליון שקל.

באתרים הישראליים דיווחו על גידולים משמעותיים בכניסות. באתר עזריאלי.קום מדווחים על כרבע מיליון כניסות לאתר - גידול של 60% בכניסות בהשוואה ליום רגיל. באתר מדווחים גם כי כמות העסקות גדלה ב-70%, לצד גידול של 25% בסל הממוצע. רוב הקונים רכשו מוצרי אופנה, פארם וחשמל. גם באתר האופנה עדיקה (Adika) דיווחו על עומס רב, שהחל כבר ביום שלישי בלילה, עם למעלה מחצי מיליון כניסות במהלך סוף השבוע. על פי הנתונים שנמסרו, בארבעת ימי המכירה של בלאק פריידיי עד כה, נמכרו כ-130 אלף פריטים - צמיחה של כ-70% לעומת השנה שעברה. 

הלקוחות הישראלים לא הזניחו גם את הקניונים: בקניוני עזריאלי דיווחו כי כבר במהלך השבוע נרשם גידול משמעותי של כ-30% בטראפיק - ובהתאמה בפידיונות הקניונים - שהתעצם לקראת יום שישי. ביום שישי לבדו, ביקרו בקניוני עזריאלי למעלה ממיליון איש - צמיחה של פי שלושה לעומת יום שישי רגיל. בקניון הזהב בראשון לציון דיווחו כי בבלאק פריידיי השנה היה גידול של כ-30% במספר המבקרים לעומת השנה הקודמת, והוא הגיע ל-36 אלף איש לעומת כ-25 אלף ביום שישי רגיל. 

בקניון מול ים באילת דיווחו על גידול של 70% במכירות בהשוואה ליום שישי רגיל. ישראל בטיטו, מנכ"ל קניון מול ים, אמר: "השנה, בשל החשיפה התקשורתית הגבוהה בימים האחרונים לנושא מבצעי המכירות האגרסיביים וההנחות בבלאק פריידיי, המודעות גדלה - והמכירות בקניון הגיעו להיקף של קרוב ל-10,000 שקל למ"ר, לעומת ממוצע המכירות השנתי בקניון, של 6,200 ש"ח למ"ר".

על פי נתוני לאומי קארד, ביום שישי חלה עלייה של כ-70% במספר העסקות באתרי סחר בינלאומיים וכ-40% באתרי סחר ישראליים. בשעות השיא של יום שישי, נערכו כ-10,000 עסקות בדקה במערכות התשלומים של חברת שב"א (שירותי בנקאות אוטומטיים), המפעילה את מערכות התשלומים הלאומיות באשראי. ימי שישי נחשבים לימים עמוסים ברכישות באשראי בישראל, אבל העומסים אתמול היו חריגים - מה שהוביל לתקלה במערכות וליצירת האטה, שגרמה לבעיות בסליקת האשראי לעסקים. צוותים טכניים של שב"א הצליחו לווסת את העומסים לפני הצהריים.

טירוף הקניות אונליין של חודש נובמבר כבר בעיצומו, והחל ביום הרווקים הסיני שחל בשבוע שעבר (11-10 בנובמבר, בשל הפרשי שעות), ובו הזמינו הישראלים כ-4 מיליון חבילות מאתרים סיניים, לעומת 3 מיליון חבילות שהוזמנו בשנה שעברה, כך על פי נתוני דואר ישראל. 

הצפי הוא שעד סוף החודש, ימשיכו ויישברו שיאי הזמנות נוספים עם הבלאק פריידיי האמריקאי, ומיד אחריו הסייבר מאנדיי (Cyber Monday). מדי שנה בחמש השנים האחרונות, נשברים בישראל שיאי ההזמנות ברשת בנובמבר, חודש שבו מרוכזים ימי הנחות ומבצעים. בשנה שעברה דיווחו בדואר ישראל על 7 מיליון חבילות שנחתו בישראל, במשקל כולל של כ-1,350 טונה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker