האם שטראוס תגרום למחיר של חמאת לורפק לעלות בעשרות אחוזים?

גורמים בענף טוענים כי מחירה של החמאה הדנית צפוי לעלות בעשרות אחוזים לעומת המחירון שגבתה הזכיינית הקודמת ■ גורם בכיר באחת מרשתות השיווק: "אם המחיר יהיה מוגזם - פשוט לא נחזיק את זה אצלנו" ■ שטראוס: "החברה ממשיכה לדבוק במדיניות של תמחור מידתי"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לורפק
פס ייצור של חמאת לורפקצילום: בלומברג

האם החלפת הזכיינות הביאה עמה עליית מחיר לצרכנים? קמעונאים ברשתות השיווק טוענים כי שטראוס מתמחרת את חמאת "לורפק" של המחלבה הדנית "ארלה" בכ-30% יותר מהמחירון הקודם אותו גבתה הזכיינית ויליפוד.

לטענת גורמים בענף, במקום 10 שקלים לאריזה של 250 גרם, מבקשת שטראוס מהקמעונאים 13.1 שקל לאריזה. כיום המחיר לצרכנים עומד על בין 14.90 ל-15.80, תלוי ברשתות השיווק.

ברשתות מתנגדים לתמחור גבוה יותר של החמאה. גורם בכיר באחת מרשתות השיווק אמר ל-TheMarker: "נבדוק את הבקשה להעלות מחיר, אבל אני לא חושב שהרשתות יאשרו את זה. אם המחיר יהיה מוגזם - פשוט לא נחזיק את זה אצלנו".

גורמים בשטראוס אומרים כי החברה כבר סגרה הסכמים עם מרבית רשתות השיווק, וככל הנראה מדובר ברשת עמה עדיין לא נחתם הסכם, שבחרה לנהל מו"מ דרך התקשורת.

בדצמבר 2017 העבירה המחלבה הדנית ארלה את הזיכיון להפצת חמאת "לורפק" מחברת ויליפוד של האחים צביקה ויוסי ויליגר לשטראוס.

העברת הזיכיון התעכבה מספר חודשים לאחר שהרשות להגבלים עסקיים היתה צריכה לאשר את העסקה, בשל גודלה של שטראוס והעובדה כי חברות המזון הגדולות, בהבינן שלא יותר להן לרכוש חברות מזון קטנות נוספות, כפי שעשו בעבר, החלו במודל של קבלת הסכמי הפצה של חברות. על פי גורמים בענף, לאחר האישור על ידי הרשות, שטראוס התחייבה שלא להעלות מחירים.

הפצת מוצרי ארלה מחזקת את האחיזה שיש לשטראוס בקטגוריית החמאה ומסייעת לה לשפר את מעמדה הכולל בשוק החלב מול תנובה - שכן לורפק הגיעה לנתח שוק של 22% מכלל מכירות החמאה בישראל.

לפני כשבוע נחתם ההסכם החדש להסדרת שוק החלב, עליו חתמו נציגי החקלאים ומשרדי האוצר והחקלאות, שנועד למנוע התייקרויות ולהגביר תחרות בענף. ואולם עד שהצרכנים ירגישו בכיסם את ההוזלות יחלוף לא מעט זמן. הסיבה לכך היא שההסכם מתוכנן ליישום הדרגתי שיתפרש על פני שמונה שנים, שבהן יירדו מחירי החלב הגולמי ויופחת המכס על גבינות קשות. רק בקצה הדרך נזכה ליהנות מהוזלות מלאות של מוצרי חלב וגבינות צהובות ומיוחדות (כמו גאודה, אדם, ברי, קממבר ופרמזן).

ההערכה היא שההסכם יוזיל את מוצרי החלב רק בעוד שנתיים, והורדת המכסים - שתשפיע על שוק הגבינות הצהובות והמיוחדות - תסתיים רק ב-2026. בינואר 2019 נזכה להורדה חלקית של המכס בשיעור של 38%, ועד 2026 יירד המכס ב-68% משיעורו כיום.

משטראוס נמסר כי "החברה ממשיכה לדבוק במדיניות של תמחור מידתי, כך נכון גם לגבי מוצרי ארלה המופצים על ידי החברה. אין לנו השפעה על המחיר לצרכן. יחד עם זאת, מבדיקה שביצענו למחיר האפקטיבי של מוצרי ארלה על המדף בהפצה שלנו, אנו רואים שהמחיר דומה למחיר בתקופה שבה מוצרי ארלה הופצו על ידי ויליפוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker