אושר לקריאה ראשונה בכנסת: מדבקת האחריות תחליף את תעודת האחריות

ח"כ דליה איציק: "הפתרון יאפשר הגנה על הצרכן במקרה בו הוא לא זוכה לשירות האחריות רק בשל העובדה כי תעודת האחריות אבדה או ניזוקה"

צבי זרחיה

ועדת הכלכלה אישרה היום לקריאה ראשונה את הצעת החווק שתחייב את היצרנים והמשווקים להדביק מדבקת אחריות על המוצר במקום תעודת האחריות. הצעת החוק הוגשה על ידי ויו"ר סיעת קדימה ח"כ דליה איציק ויו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד).

לפי ההצעה החדשה, יהיו בעלי העסקים הנותנים את האחריות אחראים לכך שעל המוצר תודבק מדבקת האחריות, או שהיא תימסר לצרכן על מנת שהוא ידביק אותה - בדומה למדבקות שכבר מודבקות על סוללות של מכשירים סלולריים.

כמו כן, צרכן שיציג מוצר עם מדבקת אחריות בתוקף לא יצטרך להציג גם תעודת האחריות כדי לקבל את השירות. הדבקת המדבקה לא תפגע בזכותו של הצרכן להחזיר את המוצר ולקבל החזר כספי, בהתאם לתקנות החזרת המוצרים.

נציגי בעלי העסקים טענו כנגד ההצעה כי עלות מדבקת האחריות, אשר תהיה יקרה יותר מנוהל כיום, תוטל על הצרכן. לדבריהם העלות של כל מדבקה תעמוד על כ-1.75 שקלים.

על כך השיב היו"ר שאמה-הכהן כי גם חברות הסלולר השתמשו באותו האיום, ובכל זאת המחירים יורדים. יצרני המדבקות טענו מנגד כי מחיר המדבקות המתוחכמות ביותר מגיע לפחות מ-25 אגורות. לדבריהם, שוק המדבקות הוא תחרותי, והחברות יכולות לתת מענה רחב כמעט לכל בעיה.

כמו כן קיבלה הוועדה את הצעת היו"ר שאמה-הכהן, לפיה לאחר שיאושר החוק בקריאה שנייה ושלישית הוא יחול קודם כל על מוצרים שהחוק מחייב לספק יחד איתם תעודת אחריות. באשר למוצרים שהאחריות עליהם היא מיוזמתם של בעלי העסקים, תידחה החלת החוק לתקופה של שנה, במהלכה יוכל שר התמ"ת לפנות לוועדה ולבקש ממנה לפטור מהחוק מוצרים מסוימים.

עוד אושר במסגרת ההצעה, כי במידה ויבקש הצרכן לקבל את מדבקת האחריות והיצרן או המשווק לא סיפק לו אותה, הוא יוכל לתבוע פיצוי של עד 10,000 שקל. מנהל תחום החשמל באיגוד לשכות המסחר טען כי הדבר יפתח פתח להסרת המדבקות והגשת תביעות, אולם נציגי החברות לייצור מדבקות טענו מנגד כי ניתן למצוא לכך פתרונות.

שאמה הכהן אמר כי "מדובר בהצעת חוק צרכנית שלא ברור איך לא חשבו עליה קודם".

איציק סיפרה כי הצעת החוק נולדה בעקבות פניה שהגיעה אליה מאישה שנתקלה בבעיה באיתור תעודות האחריות בעת הצורך. איציק הסבירה כי ההצעה נועדה לפתור בעיה של צרכנים רבים במימוש האחריות על המוצר שרכשו, בשל אובדן תעודת האחריות.

עו"ד שוש רבינוביץ' מאיגוד לשכות המסחר טענה כי ישנם קשיים רבים ביישום הצעת החוק, לדבריה יש מוצרים רבים שאין חובה לספק יחד איתם גם תעודת אחריות, כמו מוצרי חשמל שמחירם מתחת ל-150 שקל, ובעלי העסקים נותנים אחריות בצורה וולונטרית.

מנהל תחום החשמל והאלקטרוניקה באיגוד לשכות המסחר, רז הילמן, הוסיף כי איך צורך בחוק מאחר ואין הרבה תלונות בנושא. לדבריו, ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת מעקב אחר האחריות באמצעים מתקדמים יותר מהמדבקה, כמו מאגרים ממוחשבים.

סוגיה נוספת שהעלה הילמן היתה השאלה על מי תוטל האחריות להדביק את המדבקה. הוא הסביר כי יש מוצרים שמגיעים לצרכן עם שליח, ויש צורך לפתוח את אריזתם כדי להדביק את המדבקה.

היועצת המשפטית של התאחדות התעשיינים רונית פרל, שייצגה את איגוד הרהיטים, הוסיפה כי הדבקת המדבקה על רהיטים תפגע בצרכן. "יש הבדל בין סלולר, מכשיר אלקטרוני ורהיט, וצריך לתת לשר התמ"ת את האפשרות להסדיר את הנושא בתקנות", אמרה פרל.

לאחר אישור ההצעה אמרה ח"כ איציק: "מהפיכת המדבקה הינה בשורה שתאפשר לצרכנים שרכשו מוצר באחריות לקבל שירות תיקונים בתקופת האחריות, ללא תירוצים וללא סייגים. הפתרון המוצע הינו פשוט וזול מאוד, והוא מבטיח הגנה על הצרכן במקרה בו המוצר נמצא בתקופת האחריות, אולם הצרכן לא זוכה לשירות האחריות רק בשל העובדה כי תעודת האחריות אבדה או ניזוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker