מהפך במחירי המים לשימוש ביתי: 3.5 מ"ק הראשונים לחודש לנפש יוזלו ב-5.7%

החלטת הממשלה בנושא תעריפי המים תיושם מתחילת חודש יולי

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מראשית החודש הבא ייושם המהפך עליו החליטה הממשלה בתעריפי המים לצריכה ביתית. התעריפים החדשים מעניקים פרס לחסכנים ועונש לבזבזנים. מחיר המים הביתי ל-3.5 מ"ק ראשונים של צריכה לנפש לחודש יהיה 1.821 שקלים למ"ק - הוזלה של 5.7% בעוד שעבור כל מ"ק נוסף ישלם הצרכן תעריף של 6.002 שקלים, ייקור של 20% (המחירים לא כוללים התוספת שמשלם הצרכן לתאגיד המים העירוני).

שינוי נוסף בהקצאת המים הביתית שיישום ב-1.7, הוא ביטול ההקצאה אוטומטית של 150 מ"ק לנפש לחודש לשימוש ביתי בהתיישבות הכפרית. עד כה שילם הצרכן הכפרי (קיבוצים, מושבים וישובים כפריים אחרים) ל-30 מ"ק הראשונים מההקצאה הזו 1.931 שקלים לכל מ"ק ול-120 מ"ק הנוספים של ההקצאה 5.003 שקלים למ"ק. חיוב הצרכנים היה אוטומטי, בין שצרכו את הכמות כולה, חלקה ובין שלא צרכו טיפת מים אחת.

לפי אותה שיטה הקיבוצים שילמו לספק המים, בדרך כלל חברת מקורות, עבור המכסה של כל חבריהם (סכום מכפלת התעריף במספר הנפשות בכל קיבוץ). הקיבוצים השתמשו במים הללו לשימוש ביתי של חבריהם אך גם למטרות ציבוריות (השקיית הגינון והדשאים הציבוריים, מטבחים, חדרי אוכל, בתי ילדים וכולי). מעתה ישלם צרכן מים כפרי לפי הניצול בפועל של המים, כפי שנרשם במונה המים שהותקן אצל הצרכנים השונים; בדירותיהם של תושבי ההתיישבות הכפרית, ובפתח הצינור המספק מים לשימוש ביתי לצרכנים הציבוריים.

גם תעריפי המים לחקלאות התייקרו. התעריף הממוצע של מים שפירים יהיה 1.88 שקל למ"ק, תעריף מי הקולחין בטיהור גבוה (מפעל השפד"ן) יהיה 0.934 שקלים למ"ק, תעריף הקולחין בטיהור בינוני (מתאימים להשקיית חלק מהגידולים) יהיה 0.731 שקלים למ"ק ותעריף המים המליחים (מתאימים להשקיית חלק מהגידולים) יהיה 1.21 שקלים למ"ק. העלאת תעריפי המים לחקלאות היא שולית ומסתכמת ב-1.4%. התייקרות זו נגזרת מההתייקרויות שחלו בחודשיים האחרונים בעלויות אספקת המים ובכללן בשכר העבודה, מחירי האנרגיה ומדד המחירים לצרכן.

טיפה זולגת מברז
צילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker