הילדים גדולים מדי לקייטנה? שלחו אותם לסדנת בישול

בני נוער רבים מנצלים את החופש לסדנאות התמקצעות בתחביב שלהם - החל בצילום וכלה בלוליינות; ההורים מצדם נאלצים להיפרד ממאות עד אלפי שקלים

רותי לוי
רותי לוי

>> בשנתיים האחרונות בילה עמרי את הקיץ בסדנאות למוסיקה של בית הספר רימון; מדי יום, במשך שבע שעות רצופות, ניגן עם נערים ונערות בני גילו. יעל משתתפת מזה שלוש שנים במחנה של להקת המחול הקיבוצית, הרחק מהבית; "התחושה של השרירים התפוסים בשבוע הראשון היא חלק מהכיף", היא מספרת. אסף קיבל מההורים מצלמת SLR לכבוד קורס צילום שעשה בקיץ שעבר, וכבר יודע כי יבחר במגמת צילום בשנה הבאה.

בני נוער רבים, שקייטנות הן כבר מחוץ לתחום עבורם, מעדיפים לא להעביר את הקיץ בשינה עד שעות מאוחרות, בהייה בטלוויזיה, או רביצה בחוף הים. במקום זאת, הם נרשמים למחנות קיץ, סדנאות וקורסים מקצועיים, כשהמטרה שעומדת לנגד עיניהם היא אחת: התמקצעות.

סדנאות ההכשרה לבני נוער רבות ומגוונות - החל בעריכת וידאו מקצועית, דרך ניווט בשטח ושיט, וכלה בלוליינות קרקס ואילוף כלבים. המחירים נקבעים לפי מספר הימים שנמשכות הסדנאות, מספר השעות היומיות והסדרי הלינה במידה שקיימים - והם נעים בין 650 שקל עבור שלוש שעות בישול יומיות במשך חמישה ימים בשבוע, ל-3,150 שקל עבור עשרה ימים בתנאי מחנה. למחיר הקורס צריך לא פעם להוסיף עלות של מוצרים נלווים, כמו מצלמה או מכונת תפירה, שהן רק שתי דוגמאות לפריטים שקיבלו בני הנוער שרואיינו לכתבה זו כדי שיוכלו לממש את התחביב שלהם.

"הרצון להשתתף בסדנאות ולהתמקצע בתחום מסוים הוא סימפטום טבעי של גיל ההתבגרות - לבחור בתחום אחד וללכת אתו עד הסוף", אומרת הדר קוגל, מנחה בכירה במכון אדלר. קוגל מעודדת בחירות כאלה: "אני נוהגת לומר שצריך גם זמן לבהות בחופש הגדול מבלי לעשות כלום, אבל אני מאוד מעריכה את בני הנוער שמנצלים את הזמן לפעילות מהסוג הזה. זו הזדמנות לקחת פסק זמן נקי מתחרות ומהתמודדות עם לחצי הלימודים ולנצל אותו להתקדמות אישית". קוגל מוסיפה כי "בחיי היומיום של הצעירים הם כמעט לא בוחרים - וזה דווקא בגיל שהם מאוד צריכים ומחפשים את אפשרות הבחירה. בשלב זה, כשהם מספיק בוגרים לקחת אחריות, צריך לתת להם את ההזדמנות להתחייב".

היכן עובר הגבול בין פיתוח תחביב לקנייה לא הגיונית של ציוד? "זה עניין של פרופורציות", אומרת קוגל. "זה מתחיל באפשרות הכלכלית של ההורים, אך בכל מקרה עדיף להימנע מקניית ציוד יקר בלי שום מאמץ מצד הילד. יש פה הזדמנות - אם הנער או הנערה מבקשים מוצרים נלווים יש אפשרות לשותפות - אתה רוצה ציוד והתמדת בקורס? אולי אחוז מסוים ישולם מדמי הכיס שלך או מהכסף ששמרת מיום ההולדת. תמיד אפשר לנצל את החלק השני של החופש הגדול גם למעט עבודה וחיסכון. ההשתתפות של המתבגר בציוד הנוסף מראה אחריות לנושא".

והיכן ההתמקצעות חורגת מגבולות הטעם הטוב? "יש מקרים של הורים שמשלמים על הקורס אבל מחכים לתוצרת, במובן של 'זהו. עכשיו זה התחום שלך ואתה מתמיד בו'. הקיץ הוא הזדמנות נהדרת להתנסויות, אך יש לזכור שבסופו של דבר ההורה קונה לילד שלו רק טעימה מקריירה", אומרת קוגל. "לילד מותר לצוץ בקיץ הבא עם תחביב חדש".

"חזרתי הביתה עייפה - אבל רציתי להמשיך לבשל"

רותם גולן, בת 15, תחביב: בישול

איפה: "לגעת באוכל" בראשון לציון, רעננה ופתח תקוה

מה בתוכנית: שלוש שעות יומיות במשך חמישה ימים שבהן לומדים, בין השאר, שיטות חיתוך, חלקי בשר, הכנת פאד תאי, שניצל, פירה וטבעות בצל, מרק מינסטרונה, פסטות ורטבים, קינוחים כמו טריפל בראוניז ועוגת גזר.

למי מיועד: גילי 13-16

מתי: ימים א'-ה', 24-28 ביולי או 21-25 באוגוסט בין השעות 10:30-13:30

מחיר: 650 שקל

>> "אני מאוד אוהבת לבשל ולטעום דברים חדשים, ובחופש החלטתי ללכת לסדנה של לגעת באוכל", מספרת רותם. "התחלנו מהבסיס - איך חותכים נכון ומאיפה מגיעים המאכלים השונים. חזרתי הביתה עייפה אבל זה גרם לי לרצות לבשל". את שעות הערב ניצלה רותם כדי לשחזר את מה שנלמד בכיתה: לחם, פשטידה או עוף. "בסדנאות היתה אווירה טובה. בסוף השיעורים ישבנו יחד לאכול את מה שבישלנו ודיברנו על אוכל, סוגי סכינים ומסעדות בתל אביב", היא מספרת. בחופש הזה רותם מתכוונת להמשיך ולהתמקצע, "אני רוצה להתמקד הפעם בקונדיטוריה, אבל עדיין לא בחרתי לאן אלך".

"בלי תחרות ובלי ביקורת - פשוט רוקדים"

יעל בן עזר, בת 16, תחביב: מחול

יעל בן עזרצילום: פנינה אבן-טל

איפה: קורס של להקת המחול הקיבוצית בכפר המחול בקיבוץ געתון

מה בתוכנית: עשרה ימים מלאים שכוללים שיעורי טכניקה, קלאסי ומודרני, שיעורי רפרטואר של הלהקה, שיעורי פילאטיס ומתיחות, יצירה וקומפוזיציה, ג'אז, מחזות זמר, וכן פעילות ערב מעשירה הקשורה באמנות ומוסיקה

למי מיועד: לנערות בגילי 15-18 שרקדו באולפן מחול מקצועי שלוש שנים לפחות

מתי: מתקיים בשלושה מחזורים: 7-18 באוגוסט, 24 ביולי-4 באוגוסט, 10-21 ביולי. כולל לינה ללא שישי-שבת (סך הכל עשרה ימים)

מחיר: 3,150 שקל

>> "זו חוויה אמיתית. לא סתם חזרתי לשם במשך שלוש שנים", מספרת יעל. "הימים האינטנסיביים הם טעימה מאורח החיים של הרקדנים בלהקה. בשבוע הראשון כל השרירים בגוף נתפסים וזו הרגשה כיפית. אחר הצהריים בבריכה ובחדרים זה כבר מחנה לכל דבר, רק עם נערות מכל הארץ שאוהבות לרקוד. לגבי ההתמודדות עם ביקורת מצד המדריכים בזמן החופש אומרת יעל כי "בחופש הגדול המטרה היא להתנסות וליהנות. בתקופה הקצרה הזו אין הרבה ביקורת. לומדים הרבה כי רוקדים ומקבלים עצות וכל אחד משתפר כמה שהוא יכול. דווקא בקיץ יוצאים מתוך השגרה שיש בה הרבה תחרות, פשוט רוקדים".

"לא הפסקתי לצלם כל הדרך הביתה"

אסף ברנט, בן 15, תחביב: צילום

איפה: ב"דרך צילום" - בית הספר הגבוה לאמנות הצילום בתל אביב

אסף ברנטצילום: יותם ברנט

מה בתוכנית: עשרה מפגשים במהלך שבועיים רצופים של שיעורים עיוניים ומעשיים בצילום - מול מחשב ובחדר חושך. יציאות משותפות לצילומים בשטח וניתוח התוצאות בקבוצה

למי מיועד: גילי 14-17

מתי: 10-21 ביולי או 7-18 באוגוסט בשעות 10:00-14:00

מחיר: 2,150 שקל

>> אסף אוהב לצלם: בוידיאו ובסטילס, במצלמת ה-SLR וגם באייפון. בשנה שעברה החליט להתמקצע בתחביב ונרשם לקורס קיץ של דרך צילום. "החלק המעניין הוא כבר בבסיס, איך בנויה המצלמה ואיך הכל התחיל. בשיעור בוחנים תצלומים ושואלים מה עושה את הצילום הספציפי לטוב כל כך. אחר כך יוצאים לתרגל באזור תל אביב. בשטח המדריכים משגיחים ומתקנים כשצריך ובכיתה יושבים ובוחנים את מה שיצא". אסף מוסיף כי "הקורס עושה חשק להמשיך ולהעמיק. הדרך חזרה מהקורס התארכה מאוד כי לא הפסקתי לצלם", הוא צוחק, "עד הדלת של הבית". בשנה הבאה, הוא כבר יודע, יבחר במגמת צילום.

"בחודש אחד לומדים חומר של שנה שלמה"

גילת פליטצילום: דוד גארי

גילת פליט, בת 15, תחביב: עיצוב אופנה

איפה: קורס Cool Style לנערות באקדמיה לעיצוב אופנה בראשון לציון

מה בתוכנית: שלוש שעות, שלוש פעמים בשבוע, של עיצוב וציור אופנה, תפירה למלתחה האישית, שדרוג בגדים, סטיילינג, איפור וטיפוח. בסיום הקורס תתקיים תצוגת אופנה בעיצוביהן של התלמידות

למי מיועד: לנערות בגילי 14-17

מתי: החל מ-3 ביולי במשך 12 ימים, בין השעות 13:00-16:00

מחיר: 1,800 שקל

>> "מצאתי את הקורס בעצמי באינטרנט אחרי שחיפשתי פעילות לחופש הגדול" מספרת גילת. "תמיד אהבתי לתפור, לגזור בגדים ולהתעסק עם בדים. הקורס הזה בחופש הוא התנסות ראשונה בדבר האמיתי. בחודש אחד אינטנסיבי נותנים לך את מה שאת לומדת בשנה שלמה. מקבלים יחס אישי ויש תחושה של חוויית למידה בלי לחצים מיותרים: למדנו איזה בדים בוחרים לכל פריט, איך משתמשים נכון במכשירים ואיך רושמים את העיצובים על נייר. כשסיימתי את הקורס ההורים גם קנו לי מכונת תפירה". את החופש השנה גילת תנצל לעבודה. בחנות בגדים, אלא מה.

"ללמוד איך לתפקד בתוך הרכב מוסיקלי"

צילום: רועי לזר

עמרי כוכבי, בן 16, תחביב: נגינה

איפה: קורס של שבוע בבית הספר למוסיקה רימון ברמת השרון

מה בתוכנית: שבע שעות יומיות במשך שישה ימים בהם מנגנים בהרכבים, כותבים ומלחינים שירים, לומדים שיעורי כלי ואילתור ורואים הופעות. כמו כן יש תוכנית ווקאלית לזמרים

למי מיועד: לזמרים ונגנים בוגרי כיתות ח-י"ב

מתי: 31 ביולי עד 5 באוגוסט בין 9:30-16:30

מחיר: 1,500 שקל

ההשתתפות כפופה לאודישן אישי שיתקיים היום ומחר בעלות 30 שקל

>> עמרי שמנגן על גיטרה, השתתף בשבוע הסדנאות של בית הספר רימון שנתיים ברציפות. "התחלתי לנגן ברצינות וחיפשתי איך להתקדם עם זה בחופש. הסדנאות האלה הן התעסקות אינטנסיבית במוסיקה. במקום חזרה מאורגנת פעם בשבוע מנגנים שבע שעות ביום כחלק מהרכב מוסיקלי, וזו גם החוויה העיקרית: ללמוד איך אתה מתפקד בתוך קבוצה של נגנים", הוא מספר. "האווירה מפרגנת ואינה תחרותית והביקורת של המנחים בונה. אני זוכר שפעם אחת אחד המנחים איחר - התיישבנו בכיתה והתחלנו את החזרה לבד, זו היתה חוויה של עבודה משותפת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker