מחאת הקוטג' בפייסבוק ממשיכה לצבור תאוצה: כ-73 אלף משתתפים

גילה: שוק החלב יכול להיות מועמד להכרזה כקבוצת ריכוז; שטרום: לקבוע פיקוח מחירים ולבחון שרשרת המחירים מהרפתן למחלבה ולרשת השיווק

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

מחאת הקוטג' בפייסבוק ממשיכה לצבור תאוצה גם היום: כ-73 אלף ישראלים חברים בקבוצת המחאה שהוקמה ברשת החברתית כנגד עליית מחירי הקוטג'

בתוך כך, שוק החלב יכול להיות מועמד להכרזה כקבוצת ריכוז לאחר שתיקון חוק ההגבלים העסקיים בנושא ייכנס לתוקף - כך אמר אתמול הממונה על ההגבלים העסקיים, דייויד גילה. עם זאת, מומחי הגבלים בהם הממונה לשעבר, דרור שטרום סבורים, כי חוק קבוצות ריכוז לא יסייע לצרכנים בהקשר זה. חלקם סבור, כי הפתרון היחיד הוא חזרה לפיקוח מחירים, תחום שבאחריות משרד החקלאות.

קבוצת המחאה בפייסבוק

בשוק החלב פועלים שלושה שחקנים מרכזיים המחזיקים כ-90% ממנו, תנובה, טרה ושטראוס. לדברי גילה, שוק עם שלושה שחקנים יכול להיחשב ריכוזי, אולם יש לבצע בדיקה כלכלית כדי לראות, אם מתקיימים בו תנאים שמצדיקים הכרזה על קבוצת ריכוז. "שוק עם שלוש פירמות יכול להיות מועמד לכך, אבל אני לא יכול לומר מה הרשות תעשה בעתיד ולא רוצה לצאת בהכרזה, ששוק החלב יהיה הראשון שנכריז עליו כקבוצת ריכוז".

עליית מחירים בה נקטו המחלבות הגדולות בשבועות האחרונים בשיעורים שנראים גבוהים מהמתחייב מעליות תשומות היצור, עוררה מחאה ציבורית שהובילה לחרם צרכנים על הקוטג', בהובלת אתר פייסבוק. רשות ההגבלים אחראית על התחרות במשק ואמורה למנוע עליות מחירים מתואמות בין חברות באותו ענף, תופעה שמוכרת בחוק כקרטל. אלא, שחברות השכילו לתאם ביניהן התנהגות ללא תיאום מובהק כדדוגמת שיחת טלפון, או פגישה. לפיכך, הרשות מתקשה למצוא הוכחות לקרטל.

גילה הבהיר בעבר, כי פעילותו ברשות ההגבלים מכוונת לשיפור מצב הצרכן. על המחאה הצרכנית נגד הקוטג' אמר בראיון בגלי צה"ל, כי מחאה צרכנית היא דבר קריטי לשמירת זכויות הצרכנים. "אני חושב שמודעות של צרכנים היא דבר קריטי. התפקיד שלנו לטפח תחרות. אבל אם הצרכנים לא ייצאו מהאדישות, כל המאמצים שלנו לא יועילו. הפירמות ינצלו את השולחן האדיש. זה לא רק בפייסבוק אלא גם ללכת לסופר הרחוק יותר אם הוא באמת יותר זול. זה קריטי כדי שהמאמצים שלנו להגברת תחרות יביאו להגדלת רווחת הצרכן".

חלב גולמי נמצא תחת פטור מחוק ההגבלים העסקיים, כמו כל תחומי הגידול והשיווק של תוצרת חקלאים. אולם, מוצרי חלב נמצאים תחת החוק. האחריות לפיקוח על מחיריהם היא במשרד החקלאות.

דרור שטרוםצילום: עופר וקנין

"לתיקון חוק ההגבלים בנושא קבוצות ריכוז לא צפויה השפעה משמעותית על רווחת הצרכנים בתחום מוצרי החלב", אמר דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים. "אחרי פירוק מחלבות הגולן שהוחזקו על ידי טרה, תנובה ושטראוס כבר אין בעלויות צולבות שהממונה יכול לדרוש לפרק, וגם אין חסמי מעבר של צרכנים בין המוצרים. בניסוי כלים ראשון זה אנחנו רואים, שהחוק אינו מטה קסם שפותר בעיות בהינף קולמוס. מה שנותר זה להכניס מוצרים לפיקוח מחירים, אבל זה לא קשור לחוק.
"הסעד העיקרי שמסתמן הוא להכניס את הענף לפיקוח מחירים ולהכריז על אשכול של כעשרה מוצרי בסיס, שיהיו בפיקוח, שמחיריהם ייקבעו בדומה למחירי מוצרים מקבילים בעולם", הוסיף.

לדבריו, לפני שממהרים לפקח על המחירים יש לבדוק את כל החוליות הקשורות למחיר שרואה הצרכן. אלה כוללות את מחיר החלב שנקבע בחוק החלב, לפיו מחלבות רוכשות חלב מרפתנים. את מחירי המחלבות ואת המחירים שמוצגים ברשתות השיווק.

"ישנן שלול חוליות. לגבי המגדלים יש לראות, אם מחיר המטרה של החלב אינו מאפשר להם רווח מוגזם. לגבי היצרנים יש לבדוק, אם הם מעלים מחירים בהתאמה, האם הרוחיות עודפת ומה הפער בין מחיר המוצר לעומת מחיר המטרה. ואת הרשתות יש לבדוק, אם הן לא מנסות לשפר רוחיות על חשבון הצרכן", אמר שטרום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker