כך הופכים ספר לרב מכר

להמלצות המוכרים יש השפעה על הספרים שהלקוחות בוחרים

רותי לוי
רותי לוי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> התקופה השנואה עלי ועל חברי בחנות הספרים שבה עבדתי, היתה היומיים האחרונים של החודש, אלה שנסבו סביב המאורע המתיש - החלפת המבצע החודשי של הרשת. השמועות שחרשו בעת זו או אחרת בין עובדי החנות בסניפים סיפרו על מבצע משמעותי, ותמיד נקרעתי בין הרצון להרחיב את הספרייה הפרטית במחיר שווה לכל כיס לבין ההמולה של הקונים, הבלאגן והחיכוכים עם הלקוחות, שגברו ככל שמחירי הספרים ירדו נמוך יותר. את מרבית העניין, בכל אופן, הפנינו כולנו לרשימה המפרטת אילו ספרים ייכנסו למבצע הקרוב.

ניסינו לנחש אילו הוצאות יכנעו הפעם להוזלת ספריהן, קיווינו שהוצאות עקשניות במיוחד יתקפלו או לכל הפחות יאפשרו להכניס למבצע את ספריהן החדשים. אך לרשימה שנחשפה צורף גם נתון נוסף, חשוב לא פחות: יעדי המכירות. המדובר בכמות, לעתים כמעט בלתי אפשרית, של עותקים שיש למכור מ"ספר החודש" - הספר שנבחר על ידי הרשת כספר המרכזי שיש לקדם באותו חודש. זאת, כדי לזכות במקרה הטוב בבונוס של 200 שקל נוספים למשכורת, ובמקרים אחרים ביום גיבוש במסעדה. ואולם היו עובדים שסירבו לתרום ל"מאמץ המכירתי הקבוצתי" של הספר שעמד בקופה, כאלה ש"חיבלו" במופגן בהגעה ליעד הנכסף של חברי הצוות. בכל מקרה, כל חברי הצוות, גם הסרבנים, ידעו שיש חוק שעומד מעל הכל - והוא שאסור לומר ללקוחות מלה רעה על "ספר החודש".

להמלצות המוכרים בחנויות הספרים יש לא מעט השפעה על הספרים שהלקוחות בוחרים לקנות. בסקר שערך מכון פאנלס עבור TheMarker ציינו 23% מהישראלים כי הם תמיד פונים לצוות העובדים כדי לקבל המלצה. כ-57% מהישראלים ציינו כי במידה שעובדי החנות ימליצו על ספר מסוים, הם ישקלו ברצינות לקרוא אותו. כשליש אף ציינו שבמידה שיגיעו לקופה עם ספר ועובד החנות יציין כי מדובר בספר לא טוב, הם יוותרו עליו.

המוכרים משפיעים, ואף יותר מהם משפיעה רשימת רבי המכר שהלקוחות ממהרים לפנות אליה, זאת על אף שכ-40% מהמשיבים לסקר הצהירו כי הם מאמינים שרשימות רבי המכר מקורן בקידום יזום של הרשתות הגדולות. בכל מקרה, היד המכוונת את אלה ואת אלה היא אותה היד.

בעבר הלא רחוק, ישבתי באוניברסיטה בשיעור שהעבירה סופרת ידועה, שהעירה לי בזלזול על ספר חדש של סופר מכובד: "הבנתי שמחלקים ברשת שאת עובדת בה 5 שקלים על כל עותק שעובד מוכר מהספר הזה". עובדת של הרשת המתחרה קמה וגיחכה בקול: "זה לא רק אצלם, גם אותנו מתגמלים בסכומים שונים". "באמת?", הופתעה המרצה, "יש עוד ספרים כאלה?". "כן, בוודאי", השיבה אותה עובדת, "גם הספר החדש שלך ברשימה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker