איפה הכי כדאי לקנות בשבוע הספר?

אם אתם מחפשים רבי מכר וכותרים פופולריים - לכו רשתות הגדולות; אם אתם מחפשים מגוון ספרים והוצאות - המחירים הנמוכים ביותר הם דווקא בירידים

רותי לוי
רותי לוי

>> 31% מהישראלים מתכוונים לבקר השנה בירידי שבוע הספר העברי - כך עולה מסקר שערך מכון המחקר פאנלס עבור TheMarker. יותר ממחצית הנשאלים עדיין לא גיבשו החלטה בעניין הופעתם ביריד, אך מה שבטוח, אתם או בלעדיהם, החגיגות יחלו היום ב-11 ערים מרכזיות - תל אביב, ירושלים, חיפה, כפר סבא, באר שבע, נתניה, רמת גן, פתח תקוה, מודיעין, רמת השרון ורעננה, ובעוד כ-40 יישובים ברחבי המדינה.

שעות סיפור, הצגות והקראות שירה יהיו רק חלק מהקרנבל. ברשתות הגדולות סטימצקי וצומת ספרים כבר מזמן האריכו את השבוע לחודש, הכרזות ברחובות הערים מבשרות על מבצעי "1+2 במתנה" של רשת סטימצקי ו-"שלושה ב-99 שקל" של צומת ספרים. המבצעים מורכבים מרשימות כותרים ספציפיים, אך מה שמייחד את חודש הספר משאר חודשי השנה הוא שבחודש זה כל הספרים בעברית המוצעים בשתי הרשתות, גם שאינם במבצע המרכזי, זוכים להנחה של 25%.

מבדיקת TheMarker על מבחר ספרים מרשימות רבי המכר שהתפרסמו היום ובשבוע שעבר, עולה כי בניצול מיטבי של המבצעים המובילים, סטימצקי מציעה אפשרות למחירים נמוכים יותר לספר. זאת, מכיוון שבעוד שהמחיר של צומת נותר יציב (33 שקל), המחירים של סטימצקי מונחים לפי המחיר הקטלוגי של הספר היקר ביותר. כלומר, מי שירכוש שלושה ספרי ילדים שמחירם השכיח 68 שקל, לא ישלם כמו זה שירכוש שלושה ספרי מבוגרים שמחירם השכיח 88 שקל. אך שימו לב, אם בכוונתכם לנצל את המבצע יותר מפעם אחת ברשת זו, ואתם מעוניינים לזכות בהנחה המרבית, מוטל עליכם להפריד את השלישיות ולדרוש חשבונות נפרדים, שכן במקרה שלא תעשו זאת, הקופה תזכה את הספרים הנמוכים ביותר ברשימה. המבצע של צומת ספרים הופך משתלם במקרים שמחיר הספר גבוה מ-99 שקל, מה שאינו אופייני לספרי סיפורת אך כן כשמדובר באלבומים וספרי בישול, שחלקם משתתפים במבצע.

מודן בצומת ספרים, ידיעות בסטימצקי

מתוך בדיקה ועיון בהצעות של הרשתות, עולה כי ההוצאות הגדולות כנרת זמורה ביתן ומודן, האוחזות בבעלות משותפת על רשת צומת ספרים, משתתפות, כרגיל, במבצע המרכזי של הרשת. בדרך זו היצע הספרים שמוצעים במבצע הוא גדול מאוד, אף כי ספרים מסוימים, בעיקר אלבומים, או כאלה שמחירם הקטלוגי גבוה, הוחרגו מהמבצע המרכזי וזוכים להנחה של 25%.

לעומת זאת, בסטימצקי מגוון הספרים במבצע המרכזי כולל רק כ-450 כותרים, אך הנתון המספרי אינו בהכרח רלוונטי למרבית הפונים. המבצע של הרשת מקיף את מרבית הספרים החדשים והפופולריים, וכולל ייצוג של הוצאת "ידיעות אחרונות", שנעדרת כרגע מהשולחנות המרכזיים של צומת ספרים. יתר הספרים שלא נמצאים בספרים החדשים והפופולריים, כאלה שכבר אספו אבק של כמה חודשים, או אלה של ההוצאות הקטנות, מוצעים בהנחה מצומצמת יותר, של 25%.

"מלחמה אבודה מראש"

"להתחרות ברשתות זו מלחמה אבודה מראש", אומרת בכירה בהוצאה גדולה בישראל. כוונתה כי בגזרת המחיר, כל מה שיכולות ההוצאות המציגות בירידי שבוע הספר, הוא להתאמץ ולהשוות את המחיר לזה שניתן בחנויות צומת ספרים וסטימצקי.

ואמנם, הלקוחות שיבקרו בירידים יבחינו במהרה ביתרון המשמעותי של הרשתות - המבצעים המרכזיים שמציגות צומת ספרים וסטימצקי משלבים מגוון של ספרים פופולריים ועדכניים מהוצאות שונות, בעוד בדוכני היריד, גם כאשר יוצג מבצע מפתה של 3 ב-100 או 1+1, הלקוחות ייאלצו לבחור מתוך מגוון ממוקד הוצאה, לפי ההוצאה הספציפית שאליה פנו.

עם זאת, התחרות האמיתית שמספקים דוכני שבוע הספר כלל אינה זניחה, והיא במגוון. בעוד מלאי הספרים ברשתות מונחה לפי גודל החנות, אינטריגות עם ההוצאות והפופולריות המכירתית של הספר - דוכני ההוצאות ביריד מציגים את הקטלוג שלהן לדורותיו. ידוע על הוצאה מסוימת שאף נוהגת לשמור עותקים בודדים מספרים שנשכחו ואינם מודפסים עוד, כדי שתוכל להוציא ולהפתיע את הלקוחות הנאמנים בדוכן.

58% מתוך משיבי הסקר של פאנלס שהביעו כוונתם לבקר בירידי הספרים, הצהירו כי יעשו זאת בעיקר בשביל החוויה. "התקווה היא שזו בכל זאת ההזדמנות של הקהל להצביע ברגליים, להניח לרשתות לשבוע אחד ולפקוד את הירידים", הוסיפה בעלת ההוצאה. "מצחיק שספר צריך שבוע. מה בשאר השבועות? בשאר השבועות קונים פחות ספרים, אבל למרבה הפלא - לא בפחות כסף. כך שההנחות של שבוע הספר אינן באמת משנות", כתב באחרונה יורם קניוק ב"עכבר ספרים", גיליון שהוצא על ידי התאחדות המו"לים לקראת שבוע הספר.

ואכן, יותר ממחצית ממשיבי הסקר סבורים כי מחירי ירידי שבוע הספר זהים למבצעי הרשתות המתנהלים לאורך כל השנה. 39% ממשתתפי הסקר מאמינים כי מחירי היריד נמוכים מאלה המוצגים ברשתות. הם אינם טועים בהכרח: נכון לשבוע הספר הנוכחי, ספרים שרק באחרונה עמדו בגאון ברשימת רבי המכר, כמו "ימיו ולילותיו של הדודה אווה" של אמנון דנקנר (הוצאת אחוזת בית), "אמן הסיפור הקצר" של מאיה ערד (עם עובד) ואפילו "תולדות היופי" של אומברטו אקו (כנרת זמורה ביתן) שהשתלב במבצע בחודש שעבר, לא משתתפים החודש במבצע המרכזי שהרשתות מובילות, ויזכו להנחה הגבוהה מ-25% בדוכני היריד.

לצד ההתרגשות והחוויה של הקונים, ניצבת הדילמה השנתית של ההוצאות הקטנות. "הוצאות קטנות לעתים כלל אינן מכסות את עלות הדוכן ומשתתפות באירועי היריד אך ורק משיקולי תדמית ומסורת, גם במחירי הפסד", אומר בכיר לשעבר בהוצאת ספרים. לדברי עמית רוטברד, בעלת הוצאת בבל, "בשנתיים האחרונות המשק הישראלי עובר גל של התייקרויות שאנחנו לא רואים את סופו, ובאופן מפתיע המוצר היחיד שמחירו הסופי לצרכן יורד בהתמדה הוא הספר. זהו מצב אבסורדי לאור העובדה שעלויות הייצור מתייקרות בהתמדה ובעל כורחנו, וזה דורש תיקון".

"כשמוכרים '4 ב-100' - הספרים ייעלמו מהשוק ויהיה אפשר לתת לספרים לכתוב את עצמם לעצמם", הוסיף קניוק ב"עכבר ספרים", אך בכל זאת השמיע הצהרה אופטימית: "אף על פי כן, יש יותר קוראים בארץ הזאת משיש הולכים לכדורגל".

כך בדקנו

הספרים נבחרו מתוך שלוש רשימות רבי המכר (של צומת ספרים, של סטימצקי ושל החנויות הפרטיות) כפי שפורסמו ב-7 וב-15 ביוני במוסף הספרים של עיתון "הארץ", מתוך כוונה לתת ייצוג לכל ההוצאות שהופיעו ברשימה. המחירים המוצגים הם בניצול מרבי של המבצעים ומייצגים את מחירו היחסי של הספר ברכישת 2-4 ספרים. המבצעים הם 1+2 במתנה בסטימצקי, 3 ב-99 שקל בצומת ספרים על מגוון מסוים ו-25% הנחה על יתר הכותרים, ביריד המבצעים משתנים בהתאם להוצאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker