אחרי החגים כבר כאן: קוקה קולה מקפיצה את המחירים

החברה המרכזית לייצור משקאות קלים הודיעה היום כי יעלו המחירים של חלק ממוצרי החברה ■ בענף המזון העריכו כי מדובר רק בתחילת המגמה

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עגלת קניות עם בקבוקי קולה
צילום: KARSTEN MORAN \ NYT

העלאות המחירים של "אחרי החגים" החלו: החברה המרכזית לייצור משקאות קלים הודיעה היום (ה') כי המחירים של חלק ממוצרי החברה יעלו. כך למשל, יעלה המחיר של בקבוקי משקאות מוגזים משפחתיים ושל פחיות בשיעור של–2.1%. פריגת משפחתי יעלה ב–3.2%, פריגת סחוט אישי–3%.

עם זאת, במוצרים אחרים כמו בקבוקי 0.5 ליטר, נביעות, נביעות פלוס משפחתי, סודה משפחתי, וכלל מוצרי הבירה - לא יהיו עליות מחירים.

בחברה למשקאות טוענים כי העליות יחולו בשל "עליית התשומות לתעשייה". לדבריהם: "ממוצע העדכון עומד על 1.6% ואינו חורג מעליית מדד המחירים לצרכן". עם זאת, ממוצע העדכון כולל גם את המוצרים שבהם לא חלה התייקרות.

החל מאוגוסט, לראשונה מאז המחאה החברתית, חברות מזון שונות הודיעו על העלאות מחירים. הראשונה היתה תנובה, שהודיעה כי היא מעלה מחירים של חלק ממוצרי החלב הלא מפוקחים - בשיעור ממוצע של 2.2%. זאת לטענתה, בשל עלייה מתמשכת במחיר החלב הגולמי. מסיבה זו הודיעו גם טרה ומחלבות גד על עליות מחירים. חברות נוספות כמו ויסוצקי, מלח הארץ ונוספות אף הן הודיעו על העלאות מחירים של חלק ממוצריהן בשיעורים שונים.

בענף המזון העריכו כי מדובר רק בתחילת המגמה, וכי החל מאוקטובר, בתקופה של "אחרי החגים", יחל גל התייקרויות כולל של מחירי המזון במשק.

השבוע פורסם כי לאחר כ-40 שנים בקבוצת החברה המרכזית (קוקה קולה ישראל), רוני קוברובסקי, המנכ"ל ונשיא החברה - יסיים את תפקידו בסוף 2018. קוברובסקי ששימש כמנכ"ל ונשיא החברה במשך 20 שנה פורש עם הגיעו לגיל 67. שמו של קוברובסקי עלה לאחרונה כמועמד להחלפת נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, החשוד בהעלמת מס של 1.5 מיליון שקל, זאת מאחר שקוברובסקי מכהן כיו''ר מועצת התעשיינים.

קנס של 62 מיליון שקל

קוקה קולה ישראל נחשבה גורם דומיננטי בשוק המזון והמשקאות עוד בטרם רכשה את טרה, שהפכה אותה לגורם משמעותי יותר. במהלך 2017 הודיעה הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין לחברה המרכזית להפצת משקאות קלים (קוקה קולה ישראל), כי היא שוקלת לקבוע שהחברה ניצלה לרעה את מעמדה כבעלת מונופול בשוק משקאות הקולה. בנוסף הודיעה הממונה כי מצאה שהחברה המרכזית הפרה לכאורה הוראות שניתנו לה כבעלת מונופולין, תנאים למיזוג שהוטלו עליה במסגרת מיזוג החברה המרכזית ונביעות והוראות של צו מוסכם שנחתם עימה. בגין כל אלה שוקלת הממונה להטיל על החברה המרכזית עיצומים כספיים בסכום מצטבר של כ-62 מיליון שקל.

בחודש פברואר 2014 פתחה הרשות בחקירה נגד החברה המרכזית. חקירת הרשות התמקדה בנקודות מכירה קמעוניות השייכות ל"שוק הקר", בין היתר מזנונים ומסעדות מזון מהיר המוכרים משקאות קלים מקוררים לצריכה מיידית.

חקירת הרשות העלתה, בין השאר, חשש על פיו לכאורה ניצלה החברה המרכזית את כוחה המונופוליסטי ועשתה שימוש בכוח השוק שלה, בעיקר במותג קוקה קולה, על מנת לקדם את המכירות של משקאות קלים בהם היא חשופה לתחרות עזה יותר. כמו כן, גיבשה החברה המרכזית מדיניות של הפסקת אספקת משקאות מוגזים ללקוחות אשר מכרו מוצרי קוקה-קולה מיבוא מקביל.

קוקה קולה ערערה על הממצאים והנושא נמצא עדיין בהליך שימוע ברשות ההגבלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker