תלונות הציבור: שוטר שעיכב 60 נוסעים, חולים שלא זכו לטיפול ואיך מקבלים פטור מאגרה? - צרכנות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תלונות הציבור: שוטר שעיכב 60 נוסעים, חולים שלא זכו לטיפול ואיך מקבלים פטור מאגרה?

כ-14 אלף תלונות הוגשו אשתקד למשרד מבקר המדינה על מוסדות ורשויות המדינה - מספר שיא מאז 1971

28תגובות

בשנת 2006 גילה המוסד לביטוח לאומי כי לאמו של א', ניצולת שואה ילידת 1912, יש הכנסה מרנטה שעליה לא הצהירה בטופס התביעה לגמלת זקנה שהגישה בשנת 1991, ועקב כך היא קיבלה במשך שנים גמלת יתר.

בעקבות הגילוי הודיע המוסד לביטוח לאומי לאם הקשישה כי נוצר לה חוב בסך כ-242 אלף  שקל, וכי לצורך כיסויו הוא ינכה מדי חודש 20% מגמלת הזקנה ומכל תשלום אחר שישלם לה. וכך היה עד אוקטובר 2009, אלא שמסיבה כלשהי במועד זה שינה המוסד את גישתו והחליט להטיל עיקולים על קופת הגמל של האם ועל חשבונה בבנק ודרש ממנה להחזיר לו את יתרת החוב לאלתר.

זוהי רק אחת מתוך 13,976 תלונות שהוגשו לנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה בשנת 2010. למעשה, שנת 2010 רשמה שיא חדש במספר התלונות על משרדי הממשלה ומוסדות ורשויות המדינה - עלייה של 10% בתלונות לעומת 2009, וכמעט הכפלה במספר התלונות שהתקבלו לפני 5 שנים.

מבירור חלק מהתלונות על גופי המדינה עולים ליקויים מערכתיים שנוגעים לכלל האוכלוסייה בישראל אשר נזקקת לשירותיהם של גופים אלה, החל באי מסירת שכר עבודה לעובדת ציבור בשל גלגול אחריות התשלום בין המועצה האזורית לבין משרד השיכון והבינוי, ועד לאפליה גיאוגרפית במתן שירותי בריאות נוספים.

לצד ליקויים מערכתיים אלה, ניתן לזהות מגוון תלונות המעידות על מצבים אבסורדיים של שרירות לב וניצול לרעה של סמכות, בהם דרישת המועצה המקומית בועיינה נוג'ידאת מאדם שגר בתחום שיפוטה לשלם יותר מ 10,000 שקל היטל ביוב כאשר בעוד היא בעצמה מסרה לו שלא יהיה אפשר לחברו למערכת זו בעתיד הקרוב.

מתוך סך התלונות שהתקבלו, נמצא כי 30% היו מוצדקות, אחוז גבוה מאד לעומת המקובל בעולם. שיאן כמות התלונות הוא המוסד לביטוח לאומי עם 1,332 תלונות ב - 2010, שמתוכן רק 214 נמצאו מוצדקות. במקום השני במספר התלונות שהתקבלו ממוקמת משטרת ישראל עם 689 תלונות, מתוכן 39% נמצאו מוצדקות. שיעורים גבוהים במיוחד של תלונות מוצדקות (יותר מ - 40%) נמצאו בסך התלונות שהתקבלו על רשות השידור ומשרד התחבורה.

אין לך טלוויזיה? נבוא לבדוק בעוד שנתיים

לעתים, בעקבות בירורה של תלונה נחשפים ליקויים כללים שאינם נוגעים רק לעניינו של המתלונן. בנסיבות אלה הנציבות קובעת כי יש צורך בתיקון הליקוי הכללי כדי שלא ייפגעו בגינו אנשים אחרים, ומקיימת מעקב אחר תיקון הליקוי. כך קרה, למשל, כאשר שתי תלמידות תיכון התלוננו כי בית הספר מסרב להעניק להן תעודת בגרות כיוון שהוריהן חבו כספים עבור שירותי רשות דוגמת סל תרבות וטיולים או פרויקט השאלת ספרי לימוד. בירור התלונות הוביל לכך שמשרד החינוך הורה לבתי הספר העל-יסודיים כי הם אינם רשאים לעכב מתן תעודת בגרות לתלמידים בשום מצב. עם זאת, בתי הספר רשאים לנקוט הליכי גבייה על פי דין נגד החייבים.

תיקון רוחבי נוסף התבצע בקופת חולים לאומית בעקבות בירור תלונתה של אישה הגרה בבאר שבע, המבוטחת בתוכנית לשירותי בריאות נוספים של קופת החולים - "לאומית זהב" אשר סיפרה כי בתה נזקקת לטיפול בבעיית הרטבת לילה. בבאר שבע, שלא כמו במרכז הארץ, אין מכון הקשור בהסכם עם קופת החולים שאליו היא יכולה לפנות לקבלת הטיפול ובשל כך נבצר מבתה לקבל את הטיפולים שהיא זכאית להם על פי התכנית.

לטענת המתלוננת, סדרת טיפולים במכון פרטי בבאר שבע עולה כ 1,500 שקל, אך אילו היה בבאר שבע ספק שירות הקשור בהסכם עם הקופה, היתה בתה יכולה לקבל את הטיפולים תמורת השתתפות עצמית בסך 280 שקל בלבד, כמו שמשלמים עמיתי התכנית המגוררים במרכז הארץ. בעקבות התערבות הנציבות אישרה הקופה לכלל החברים בתוכנית "לאומית זהב", אשר ילדיהם זקוקים לטיפול בהרטבת לילה ואין באזור מגוריהם מכון הנותן את הטיפול הקשור בהסכם עם הקופה, לקבל את הטיפולים במכון פרטי ולשלם השתתפות עצמית.

לנציבות תלונות הציבור הוגשו גם כמה תלונות על רשות השידור שעניינן קבלת דרישות לא מוצדקות לתשלום אגרת הטלוויזיה. המתלוננים טענו כי הודיעו לאגף הגבייה ברשות השידור כמה פעמים כי אינם מחזיקים במקלט טלוויזיה מסיבות שונות, אך למרות זאת הרשות המשיכה לשלוח אליהם דרישות לתשלום האגרה והתראות לפני נקיטת הליכים לגבייתה.

בירור התלונות העלה כי כאשר מתקבלות ברשות הודעות מהסוג האמור היא מודיעה לפונים כי תערוך ביקור בביתם כדי לאמת את טענתם. אולם היא אינה מקיימת את הביקורים במשך פרק זמן ארוך (לעיתים כמה שנים), ובינתיים היא ממשיכה לדרוש מהפונים את תשלום האגרה. בעקבות התערבות הנציבות החליט אגף הגבייה של רשות השידור כי משלוח דרישות התשלום לאנשים שמסרו הודעה כאמור ייפסק עד לקיום ביקור בית.

אף אחד לא רוצה לשלם

בנציבות מבוררות תלונות שנמצאו מתאימות לכך בהליך בלתי פורמלי בעל מאפיינים של גישור, שמטרתו ליישב את הסכסוך בין המתלונן לרשות תוך הבנה והסכמה ביניהם. כך פעלה הנציבות במקרה של אדריכלית נוף אשר התלוננה על כך שהמועצה האזורית שפיר לא שילמה לה 150 אלף שקל בגין עבודות שביצעה עבורה. המועצה טענה כי ההתקשרות בינה ובין המתלוננת נסבה על פיתוח שטחים ציבוריים בלבד, והעבודות שביצעה המתלוננת בשטחים אחרים נעשו עבור משרד הבינוי והשיכון, והוא שצריך לשאת בתשלום עבורן.

בשל חילוקי דעות בין המועצה למשרד בנוגע לאופן התשלום לא קיבלה המתלוננת את שכר עבודתה. מאחר שבסכסוך היו מעורבים כמה גופים, הוחלט לברר את התלונה במתכונת של גישור.

בפגישת גישור שהתקיימה בנציבות בהשתתפות המתלוננת ושותפה, נציגי המועצה ונציגי משרד הבינוי והשיכון הובהרו המחלוקות בין הצדדים, והרשויות החליטו לפעול במשותף למציאת דרך ליישוב הסכסוך. בהסדר שנחתם בין כל הצדדים בעקבות כך נקבעו דרכים לתשלום החוב והוסדרו נושאים כספיים שונים. הנציבות עקבה אחר יישום ההסדר והעברת התשלום למתלוננת.

הנהג צפר, השוטר עיכב אוטובוס למשך שעתיים

בעוד שאת חלק מהמקרים האבסורדיים אפשר לפטור בתור טעויות אנוש במקרה הטוב, או זלזול במקרה הרע, נראה כי חלק אחר של התלונות מעיד על ניצול לרעה של סמכות תוך עבירה על החוק.

כך קרה, למשל, למתלוננת אשר נסעה באוטובוס מנתניה לירושלים. כשהגיע האוטובוס לצומת בני עטרות ונהג האוטובוס ביקש להוריד ולהעלות נוסעים בתחנה שבמקום, הוא גילה כי מפרץ החנייה של התחנה חסום בידי שתי מכוניות ואופנוע.

הנהג צפר פעם אחת כדי לאותת לכלי הרכב לפנות את מפרץ החנייה, ונהגי המכוניות אכן עזבו את המקום. ואולם נהג האופנוע, שהתברר לאחר מכן שהוא שוטר הלבוש בבגדים אזרחיים, עלה לאוטובוס ודרש את רישיון הנהיגה של הנהג בנימוק שהוא עבר עבירה של הפעלת צופר שלא לשם מניעת סכנה. הנהג ביקש מהשוטר להזדהות, אך השוטר התעלם מהבקשה, נטל מהנהג את רישיונו והורה לו להתלוות אליו לתחנת המשטרה הקרובה במסובים כדי לקבל את רישיונו בחזרה.

הנהג הסביר לשוטר כי אינו יכול להטריח 60 נוסעי אוטובוס לתחנת המשטרה, אך גם אינו יכול להמשיך בנסיעה לירושלים ללא רישיון נהיגה וללא אישור בכתב מהשוטר על תפיסת הרישיון שלו. ואולם השוטר התעלם מדברי הנהג ועזב את המקום עם הרישיון כשהוא משאיר את האוטובוס על נוסעיו ללא אפשרות להמשיך בנסיעה. בלית ברירה נסע הנהג עם רוב הנוסעים לתחנת המשטרה במסובים, אך השוטר לא היה במקום. לאחר המתנה נוספת, שבמהלכה נשלח לתחנה אוטובוס אחר והסיע את הנוסעים ליעדם, הגיע השוטר לתחנה, רשם לנהג הודעת קנס והחזיר לו את הרישיון.

המתלוננת הלינה על התנהגות השוטר, שבגללה עוכב אוטובוס על נוסעיו במשך כשעתיים. בירור התלונה, שחלקו נעשה ביחידה לתלונות הציבור של המשטרה בעקבות התערבות הנציבות, העלה ליקויים בתפקודו המקצועי של השוטר ובהתנהגותו כלפי הנהג והנוסעים: השוטר כלל לא היה מוסמך לתפוס את רישיון הנהיגה של הנהג, שכן לפי הדין, העבירה שבגינה נתן לנהג את הודעת תשלום הקנס אינה נמנית עם העברות שבגינן מוסמך שוטר לתפוס רישיון נהיגה. לכל היותר יכל השוטר לרשום את פרטי הנהג ולשלוח לו את הודעת הקנס בדואר.

עוד נמצא כי השוטר הנחה את נהג האוטובוס לחזור לתחנת מסובים בתום הנסיעה כדי לקבל בחזרה את רישיונו. נוכח המרחק בין תחנת המשטרה לירושלים הנחיה זו היא בלתי סבירה, ולא היה מקום לתת אותה גם אילו היה השוטר רשאי לקחת מהנהג את רישיונו. כן נמצא כי השוטר התנהג בבוטות כלפי נהג האוטובוס וסירב להזדהות בפניו. מסקנות בירור התלונה הובאו לידיעת סגן מפכ"ל המשטרה, והוא הורה על נקיטת תגובה פיקודית כלפי השוטר. נוסף על כך , אגף התנועה הודיע כי לאחר שבחן את נסיבות המקרה הוחלט לבטל את הודעת הקנס.

במקביל לתלונות אלה ובדומה לשנים קודמות, נרתם נציב תלונות הציבור, מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, להגנה על חושפי מעשי שחיתות, שהלינו כי כתוצאה מחשיפת ליקויים בארגון על ידם הם סובלים מהתנכלויות, עימותים עם הממונים עליהם ופגיעה בזכויותיהם במקום העבודה. כאן מדובר ב 68 תלונות, גידול של 17% לעומת 2009 ומספר כפול לעומת 2008. ב-2010 נתן הנציב שני צווי הגנה קבועים למתלוננים שלאחר בירור עניינם נקבע כי תלונתם מוצדקת.
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#