לקראת עונת החתונות: כמה תכתבו על צ'ק לכל אירוע

פיספסתם את החתונה של אלעד תשובה ורוני היימן? לא נורא. ככל הנראה תוזמנו הקיץ לפחות לחתונה אחת ותתמודדו עם הדילמה כמה לרשום על הצ'ק ■ מסקר שערך מכון פאנלס עבור TheMarker עולה כי השיקולים העיקריים הם מידת הקרבה לבעל השמחה ומצבכם הכלכלי ■ אתם יכולים להיעזר במחשבוני אינטרנט, אך הסכום המומלץ בהם גבוה מזה שמביאים בפועל

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
רותי לוי
רותי לוי

הקיץ כבר כאן ואתו ההוצאות על חופשות, קייטנות וחתונות. עודד ודנה, זוג נשוי בשנות ה-30 המוקדמות לחייהם, מוזמנים לשלוש חתונות בקיץ הקרוב. "ההשקעה תתחיל ב-1,000 שקל לחתונה של חבר, שאליה אנחנו לא יכולים שלא להגיע יחד", אומרת דנה. "את יתר המשכורות שלנו נפזר באופן חכם יותר כי נתפצל". עודד מספר כי הם מוותרים על חתונות רק באירועים של המשפחה המורחבת, "אבל כשמדובר בחברים או בחברים לעבודה - אנחנו לא מפספסים".

עיר האורות בחתונת אלעד תשובה

ירון ואשתו, שכבר חצו את גיל 50, מנסים להיזכר מתי ישבו ואכלו יחד באותו גן אירועים: "כבר לא מדובר באירועים של החברים הקרובים אלא של הילדים שלהם, והכמות עולה בכל שנה", אומר ירון. "לרוב אנחנו מתפצלים, בעיקר כדי להקל על הצ'ק. היא הולכת למשפחה שלה ואני למשפחה שלי. בשנה שעברה היה לנו עומס בלתי אפשרי מבחינה כלכלית אז התחמקנו בתירוצים שונים ושלחנו צ'ק סמלי של ח"י - 180 שקל. בכל זאת זה פחות מה-350 שקל שאנחנו בדרך כלל משאירים כשאנחנו מגיעים לאירוע לבד. זה גם התקבל בהמון הערכה מכיוון שנתנו כסף מבלי לבזבז מנה באירוע".

עודד ודנה נוהגים לקבוע את גובה הצ'ק בהתאם למידת הקרבה שלהם לבעל האירוע. השניים מצהירים כי גם סוג האירוע משפיע מאוד על ההחלטה. "ברית ובר מצווה מתומחרים אצלנו נמוך יותר", אומר עודד.

ירון ואשתו לא מבחינים בין האירועים. "אנחנו יודעים כמה הביאו לאירועים של הילדים שלנו, והנוסחה שבדרך כלל עובדת בשבילנו היא להוסיף 50 שקל על הסכום שהם נתנו באירוע האחרון. זה לא באמת משנה באיזו שמחה מדובר".

מבוגרים מביאים יותר

דירוג השיקולים שקובע את גובה הצ'ק

בסקר שערך מכון המחקר פאנלס עבור TheMarker על מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת (בני 21 ויותר) נמצא כי גיל המוזמנים משחק תפקיד מסוים בגובה הצ'ק. בני 51 ויותר הצהירו שהם רושמים בממוצע סכומים גבוהים יותר על הצ'ק.

יוצאת דופן היא חתונה של חבר קרוב, שבה הצעירים משלמים סכומים גבוהים. מהסקר עולה כי במקרה כזה, קבוצת הגיל שבין 21-30 מביאה לאירוע 619 שקל לזוג בממוצע, ואילו זוג של בני 51 ויותר הצהירו על 510 שקל.

לדעת כל הגילאים, סוג האירוע הוא בעל חשיבות לגובה הצ'ק. חגיגת בר מצווה מתומחרת גבוה יותר מברית, וחתונה - גבוה מבר מצווה. אך השפעת הגיל ניכרת גם כאן: ככל שהמוזמנים מבוגרים יותר - הפערים בין הסכומים מצטמצמים.

כך למשל, האוכלוסייה המבוגרת ביותר (בני 51 ויותר) הצהירו על פער נמוך של כמה שקלים בין סכום הצ'ק שניתן בברית לעומת בר מצווה, בעוד שהאוכלוסייה הצעירה ביותר (21-30) הפרידה את שני האירועים בפער ממוצע של כ-50 שקל. בחתונה, האוכלוסייה המבוגרת קבעה פער של כ-110 שקל לעומת בר מצווה, ואילו בקרב האוכלוסייה הצעירה הפער העמיק ל-210 שקל.

"נדמה שככל שהאירוע קרוב לחיים של המשיב, הוא חש התרגשות והזדהות שגורמות לסכום לעלות", אומרת שרית שטרנברג, סמנכ"ל בפאנלס, "הצעירים מצהירים על סכומים גבוהים כשמדובר בחתונה של חברים קרובים ומתמחרים נמוך מהמבוגרים ברית או בר מצווה. המבוגרים, כאמור, עושים פחות חשבון בכל הנוגע לאופי האירוע".

קודם חברות, אחר כך מצב כלכלי

המאפיין המשפיע ביותר על גובה הצ'ק הוא מידת הקרבה לבעל האירוע, אחריו המצב הכלכלי של המוזמן ומעט מתחתיו הסכום שאותו נתן בעל האירוע באירוע קודם שערך המוזמן. שיקולים כמו הסכום שנותנים מוזמנים אחרים ומאפייני האירוע בהם מיקום, תאריך וכדומה מדורגים נמוך יותר, בהתאמה.

"הסידור הזה אולי מובן, אבל הוא לא בהכרח נבון", אומרת רותי שרון, יועצת ומרצה לכלכלת המשפחה, "המצב הכלכלי צריך לעמוד לנגד עיני גם אם אני רוצה לצאת נדיב מאוד בחתימת הצ'ק. ניהול נכון של התקציב השנתי צריך לכלול סעיף הוצאות בלתי מתוכננות. אפשר וכדאי להקצות לו 10% מהמשכורת מדי חודש, והוא מיועד לאירועים כמו משקפיים שנשברות או קנס תנועה וגם לחתונה.

בירוק - לפי סקר פאנלס, בצהוב- לפי אתר מתחתניםצילום: TheMarker

"תמיד מומלץ להקצות תקציב נפרד למתנות אבל זה לא תמיד מתאפשר. לרוב, תאריך של אירוע הוא קבוע מראש ואם רוצים להיערך אליו מבחינה תקציבית אפשר לחסוך בבילויים, כמו מסעדות. אם זה מתאפשר אז לוותר כשאין חובה להגיע או להתפצל ולחסוך את ההפרש של הגעה בזוג. התרחיש הכי גרוע שאפשר לדמיין הוא שיחזור לך הצ'ק שנתת לחתונה".

לדברי שמעון כהן, מנכ"ל אתר וואלה! מזל טוב, אף שבדיקת מאפייני האירוע ניצבת אחרונה בסדר העדיפויות המוצהר של המוזמנים, נדמה שאנשים מרשים לעצמם דווקא להתחשבן כשהם מקבלים נתון חריג על גבי ההזמנה. "מצאנו, לדוגמה, שכשמציינים על ההזמנה שהאוכל הוא צמחוני, ערך הצ'ק יורד". באותה מידה אנשים טועים לחשוב שחתונה בבית של בעל האירוע היא חתונה בעלות נמוכה יותר.

"חתונה בבית היא יקרה יותר באופן חד-משמעי", אומר כהן. "אנשים לא מביאים בחשבון שכשמארחים בבית צריך להשכיר שולחנות, כיסאות, הגברה ותאורה. צריך להשכיר גם שירותים ניידים והקייטרינג צריך להתארגן מוקדם יותר".

סכום הצ'ק הממוצע שניתן בחתונות

מחשבוני האתרים יקרים יותר

אתר מתחתנים, אשר זיהה את "דילמת הצ'ק" כבר לפני שבע שנים, העלה מחשבון אינטרנטי המציע סכומים מומלצים לפי שלל משתנים. "צריך להתייחס לכך בגדר המלצה, כשלא ממש יודעים איך לנהוג וכמה לרשום. אפשר לראות מה נהוג ולשער שגם החברים שלכם נכנסו לאתר לפניכם", אומר עודד.

אביחי בליצקי, מנכ"ל אתר מתחתנים, בוודאי מרוצה מההמלצה הזו. "המחשבון זוכה לכמה אלפי כניסות ביום והמגמה שהבחנו בה היא שיותר ויותר אנשים יוצאים לאירועים בגפם".

מחשבון העלויות של אתר מתחתנים אמנם מייחס חשיבות גדולה לקרבה של המוזמן לבעל האירוע, אך ביתר ההמלצות אינו תואם בהכרח את סדר העדיפויות שעליו הצהירו משיבי הסקר של פאנלס. המחשבון מתחשב בעיקר במאפייני האירוע, מתוך ההנחה כי המוזמן שואף לכסות ככל האפשר את מחירי המנות.

החתונה המלכותית של הנסיך וויליאם וקייט מידלטוןצילום: אי–פי

המצב הכלכלי של המוזמן מקבל חשיבות פחותה וניתן בסוף כפקטור המשפיע על שינוי הסכום כלפי מעלה או כלפי מטה. האתר גם לא מחשב את סכום הצ'ק שנתן לכם החוגג באירוע קודם. מסיבה זו, ככל הנראה, הסכומים המומלצים שחושבו במחשבון היו גבוהים מהסכומים שעליהם הצהירו משיבי הסקר.

כך, למשל, בעוד שמשיבי הסקר הצהירו כי הם נותנים 540 שקל בממוצע לחתונה של חבר קרוב, המחשבון באתר מציע לזוג המוזמן לחתונה באולם של חבר קרוב, ביום ראשון בנובמבר (הפרמטרים הזולים ביותר בעולם החתונות), אשר מצבו הכלכלי "בקשיים", לרשום 590 שקל על הצ'ק. אם מדובר בחתונת קיץ בגן אירועים, ביום חמישי, לא יעזרו הקשיים הכלכליים של הזוג וההמלצה תזנק לכדי 785 שקל.

המחשבון אינו מבדיל במבחן התוצאה בין אירוע ברית לבין בר מצווה, בעוד שממצאי הסקר מעידים שהמוזמנים עושים זאת. אי אפשר שלא לתהות אם המחשבון מייצג את מה שהזוג החוגג היה רוצה לקבל, יותר מאת הלך הרוח בשוק.

יש לזה אפליקציה!

מחשבון צ'קים

אייפון

כמה כסף?

חינם | Pocket Worlds |3 ios

האם לקבוע לפי הקרבה? או לפי מספר המוזמנים? אולי לפי היום בשבוע או לפי המיקום באולם? נדמה שככל שנעמיק נמצא עוד שיקול מבלבל לקביעת סכום הצ'ק שנעניק לזוג המתחתן. באתר מתחתנים מצאו נוסחה. גרסת האייפון "כמה כסף?", כמו האתר, מציעה מחשבון חתונות לחישוב כמה צריך לרשום על הצ'ק לפני שמגיעים לאירוע.

"האלגוריתם המשמש לחישוב הסכום פותח בעזרת מומחים מהטכניון בחיפה, שבמשך כל חייהם הלכו לחתונות ושילמו צ'קים מופרזים, או שנחשדו בקמצנות על ידי עמיתיהם", נכתב כהסבר משעשע של יוזמי המחשבון.

הפופולריות של המחשבון יכולה לעורר בכם אמונה כי מדובר בקונבנציה, אך מהשוואתו להצהרות של משיבי סקר מכון פאנלס עבור TheMarker עולה כי הסכומים שעליהם המליץ, היו גבוהים מאלה שאנשים הצהירו בסקר שהם מביאים בפועל. לפיכך, חשוב להתייחס לסכומים שעולים במחשבון כהמלצה בלבד, ולא לרשום צ'ק בסכום גבוה ממה שאתם מסוגלים לו כלכלית.

מנהל החתונה

אייפון

iWeddingManager

2.99 דולרים |Guy Nahmani | 3.1.2 ios

האפליקציה "ניהול חתונה" היא בעיקר דרך יעילה בעברית לשמירת נתונים חשובים בנוגע לחתונה. האפליקציה נחלקת לארבעה עמודים מסודרים.

הראשון מציג אפשרות נוחה לשמור את פרטיהם של בעלי המקצוע הנוגעים לחתונה כמו רב, נציגי גן האירועים, די.ג'יי, אנשי הקייטרינג - וגם להתקשר אליהם בלחיצת כפתור בעת הצורך. בעמוד השני יש אפשרות לרשום את פרטי התשלום עבור נותני השירות הללו, כך שהאפליקציה מסוגלת לעשות חישוב פשוט ולהציג את המחיר הכולל של האירוע.

העמוד השלישי מכיל כרטיסים אישיים של רשימת המוזמנים. העמוד הרביעי מציג את גובה ההוצאות מול גובה ההכנסות מהמתנות, בהתאם לעדכון של בעל האפליקציה.

3 הדולרים שדורש מפתח האפליקציה יקבלו הצדקה לו רק ישכיל להוסיף את האפשרות לייצא את המידע כקובץ אקסל. שכן במצב הנוכחי, עדכון גובה הצ'ק שהביא כל מוזמן הוא בגדר קוריוז - העבודה הסזיפית תשתלם רק אם נוכל לשמור לעד - ולהתחשבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום