המועצה לצרכנות: לא לחייב את לקוחות מג'יק 1 על תמורה שלא קיבלו

במועצה דורשים מחברות האשראי לבטל חיובים עתידיים על חופשות שהוזמנו בחברת יש תיירות - ולא התקיימו בשל קשייה הכלכליים

עירית רוזנבלום

"סירוב חברות האשראי לעצור תשלומים עתידיים כאשר העוסק הפסיק פעילות  - לא תואם את הוראות החוק", כך אומר מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג, בעקבות עשרות תלונות של צרכנים נגד חברת יש תיירות, מפעילת האונייה מג'יק 1, שהצטברו בחודש האחרון במועצה.

מג'יק 1

חברת יש תיירות, שהפעילה את האונייה מג'יק 1 ומכרה כרטיסי טיסה ונופש, הפסיקה באחרונה את פעילותה בשל חובות של מיליוני דולרים. הצרכנים שרכשו שירותי תיירות שונים - הפלגה, כרטיסי טיסה וחבילות נופש, לא קיבלו את התמורה. בחלק מהמקרים קיבלו הצרכנים הודעת מייל מסוכן הנסיעות של החברה לגבי הפסקת פעילותה לכאורה. במקרים אחרים ההפלגה בוטלה בשל טענה לבעיות בטיחות באנייה ובמקרה נוסף ההפלגה הופסקה לאחר יומיים "עקב תקלה טכנית", כהודעת החברה.

באחת התלונות מסרה סוכנת הנסיעות בדואר אלקטרוני ב-12 במאי, כי "חברת יש תיירות עומדת על סף פשיטת רגל ולכן אינה יכולה לכרטס את הכרטיסים" וכי "הטלפון של החברה נלקח ממני ולכן איני זמינה יותר". גם מתלונה אחרת עולה כי הצרכנים קיבלו הודעת מייל בה נמסר כי החברה עומדת על סף פשיטת רגל, מכשירי הטלפון נלקחו מהסוכנים וניתן לפנות לחברת האשראי לעצירת תשלומים.

בימים האחרונים התקבלו תלונות צרכנים כי חברות אשראי מסרבות לעצור תשלומים עתידיים בטענות שונות: באחד המקרים סיפר צרכן כי חברת האשראי מסרה לו שאסור לה לבטל את העסקה, למרות שאמצעי התקשורת עסקו בנושא (ההפלגה שהופסקה לאחר יומיים). במקרה אחר דווח כי חברת אשראי מסרה שביטול התשלום השני שטרם נגבה מותנה "בהכרזת החברה כפושטת רגל, ואם לא - לא תבוטל העסקה". חברת אשראי שלישית טענה כי "לא ניתן לבטל את העסקה בגלל שהתמורה ניתנה חלקית". בעקבות כך פנתה המועצה לצרכנות לחברות האשראי בדרישה לכבד את בקשת הצרכנים ולעצור תשלומים עתידיים בהתאם להוראות החוק.

במועצה לצרכנות מדגישים כי עם קבלת הודעת הלקוח על ביטול הנסיעה ובקשתו לעצירת תשלומים, על חברות האשראי לעצור כל תשלום עתידי, הן במקרה של ביטול מלא והן במקרה של ביטול חלקי. מהמחלקה המשפטית של המועצה נמסר כי קביעה זו מבוססת על סעיף 10 בחוק כרטיסי חיוב ועוסקת בלקוחות שהודיעו כי לא קיבלו את התמורה או שהחברה הפסיקה דרך קבע לספק שירותי תיירות. בהתאם, עם הודעת הלקוחות בדבר הפסקת פעילותה של יש תיירות וסגירת משרדיה, על חברות האשראי להפסיק לחייב את לקוחות החברה שלא קיבלו את השירותים שהזמינו.

לפי עמדת המחלקה המשפטית במועצה, חובת המנפיקים לעצור את התשלומים גם במקרים בהם ההפלגה החלה אך הופסקה לאחר יומיים. הטענה היא שאין במתן שירות קצר של יומיים מתוך כלל הטיול כדי לאיין את זכויות הצרכנים, שכן אלה קבלו שירות שונה באורח מוחלט מזה שנרכש (הזמינו חבילת נופש לשבוע וקיבלו יומיים בלבד), באופן ההופך אותו לחסר ערך אובייקטיבי. "הפלגה של יומיים אינה זהה לשירות שנרכש על ידי הצרכנים. על כן, מדובר בכישלון תמורה מלא המקנה ללקוח את ההגנה שבסעיף 10(א) לעיל", טוענת המועצה.

פלג אומר כי "סירוב לעצור תשלומים עתידיים כשהדין מאפשר זאת, מעלה חשש להפרת הוראות חוק כרטיסי חיוב והמועצה לצרכנות תפעל למיצוי זכויותיהם של המתלוננים בכל האמצעים החוקיים הנדרשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker