גרמניה והולנד לאזרחים: הפסיקו לצרוך ירקות סלט

עשרה בני אדם מתו ויותר מ-400 אושפזו בהתפרצות של החיידק אי.קולי בצפון גרמניה; "אם המצב לא ישתנה, נאסור יבוא של כל הירקות מאירופה"

סוכנויות הידיעות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
עמירם כהן

אגרקסקו בוחנת חידוש יצוא מלפפונים לגרמניה ולמדינות מערב אירופה נוספות על רקע הפסקת יבוא מלפפונים וירקות אחרים מספרד למדינות האיחוד. מאז יום ד' שעבר מתו בגרמניה 10 בני אדם ו-300 נוספים אושפזו בבתי חולים בשל מחלת מעיים קטלנית, לאחר שרכשו מלפפונים שיובאו מספרד.

הבדיקות שנערכו במעבדות במדינות השוק המשותף העלו שהמלפפונים יובאו משתי חוות גידול ירקות בדרום ספרד; האחת באזור אלמריה והשנייה באזור מלאגה. המלפפונים שהגיעו לגרמניה מהחוות הללו היו נגועים בזן אלים של חיידק E-COLI, חיידק שאינו אלים בדרך כלל והמצוי במעיים של בני אדם. גרמניה מייבאת מספרד מדי שנה 140 אלף טון מלפפונים, כ-40% מצריכת המלפפונים של המדינה. החיידק האלים אובחן גם בעגבניות ובחסה שיובאו מחוות גידול הירקות בספרד.

בתוך כך נמסר כי ממשלות גרמניה והולנד הורו לכל התושבים במדינה להפסיק לקנות ירקות סלט (מלפפונים, עגבניות, פלפלים וחסות) מכל המקורות, גם מיבוא וגם מגידול מקומי. ההפסקה המוחלטת ברכישת ירקות על ידי הציבור ובסחר בירקות גרמה לנזקים כבדים למגדלים, למשווקים ורשתות השיווק בשתי המדינות. ממשלת הולנד תתכנס מחר לדיון מיוחד בנושא.

גורמי הבריאות והחקלאות בספרד מסרו כי עד כה לא נמצאה כל סיבה לתחלואה בגרמניה, וכי בספרד עצמה לא דווח על מקרי תחלואה דומים. בתוצרת הירקות המקומית לא נמצאו גורמי מחלה כלשהם ולא דווח על תחלואת מעיים בדומה לזו שפגעה בגרמניה.

רוסיה אסרה על יבוא ירקות מגרמניה וספרד; נפילה ביצוא מלפפונים מהולנד

צילום: רויטרס

הולנד, אשר למעלה ממחצית מ-1.6 מיליארד המלפפונים הגדלים בתחומה מדי שנה מיוצאים לגרמניה, סבלה מנפילה חדה ביצוא לגרמניה, דיווחה הרדיו הציבורי של הולנד NOS. "בגלל ששר בממשלת גרמניה קרא לאנשים לא לאכול ירקות, מרבית הצרכנים בגרמניה מאמצים את עצתו לפחות עד שתתבהר התמונה", ארה דוברת ארגון יצרניות וקמעונאיות המזון ההולנדית CBL.

בה בעת, הסוכנות להגנת הצרכן של רוסיה אסרה ביום שני כליל על יבוא ירקות מגרמניה וספרד, דיווחה סוכנות הידיעות AFP. "אם המצב לא ישתנה, נאסור יבוא של כל הירקות מאירופה", אמר ראש הסוכנות גנאדי אונישצ'נקו, דיווחה סוכנות הידיעות אינטרפקס.

בעבר ייצאה אגרקסקו מלפפונים לגרמניה ומדינות אירופה נוספות, בהן יוון, אך היצוא הופסק בשל התחרות הקשה מצדם של מגדלי ירקות מספרד וממרוקו.

ממשרד החקלאות נמסר כי יבוא ירקות מאירופה לישראל הוא שולי, וישראל אינה מייבאת מלפפונים מספרד. לאחרונה ייבאה ישראל כמויות קטנות של עולש מבלגיה ובצל מהולנד. כל משלוח של ירקות ופירות המגיע לנמלי הים והאוויר של ישראל נבדק במעבדות משרד הבריאות לנוכחות גורמים פתוגניים (חיידקים טפילים, וירוסים) ולמחלות צמחים העלולות לפגוע בגידולי הירקות בישראל. ישראל מייבאת מספרד פירות שונים, בעיקר תפוחים. בדומה לירקות, כל משלוח פירות נבדק במעבדות משרד הבריאות ובמעבדות השירותים הגנת הצומח במשרד החקלאות.

להערכת גורמים מקצועיים במשרד החקלאות הושקו המלפפונים הנגועים במי קולחין (מי ביוב מטוהרים), אף שהשקית ירקות במי קולחין אסורה במדינות אירופה.

האם ירקות בישראל מושקים במי ביוב מטוהרים (קולחין)?

במרבית אזורי הארץ ירקות מושקים במים שפירים (מי שתייה), במים מליחים (מי בארות במליחות גבוהה) או במי שיטפונות. בדרום הארץ ובנגב מושקים מרבית הירקות במי קולחין מטוהרים בטיהור גבוה ("שלישוני"), מים שטוהרו לרמת מי שתייה. את מי הקולחין המטוהרים מספק לחקלאים מפעל הטיהור של קולחי גוש דן (שפד"ן).

במה מושקים מטעים?

חלק גדול מהמטעים בישראל מושקה במי קולחין, אלא שההשקיה נעשית בטפטפות, כך שהמים לא יוצרים מגע עם הפירות.

האם קיים יבוא של ירקות ופירות ממדינת שכנות?

הסכמי הסחר עם ירדן מאפשרים יבוא כזה ויש יבוא לא גדול של ירקות ופירות מהרשות הפלשתינאית בעיקר של מגדלי ירקות בבקעת הירדן. ישראל צורכת 10,000 טון מלפפונים בחודש, מתוכם 9,000 טון מגידול מקומי וכ-1,000 טון מהרשות הפלשתינאית. כל משלוח ירקות מירדן ומהשטחים נבדק במעבדות משרד הבריאות ובמעבדות השירותים להגנת הצומח.

האם הצרכן יכול לישון בשקט?

לעולם לא. תמיד יכולה להתרחש תקלה. על כן מומלץ לשטוף היטב במים וסבון את כל הירקות והפירות שהציבור קונה בשווקים, אצל הירקנים וברשתות השיווק ועל אחת כמה וכמה בצידי הדרכים.

בהלה באירופה: מלפפונים מיובאים מספרד הוביל למותם של 10 בני אדם בגרמניה

עשרה בני אדם מתו ויותר מ-400 אושפזו בהתפרצות של החיידק אי.קולי בצפון גרמניה, אחת מההתפרצויות הגדולות ביותר אי פעם של החיידק, שנגרמה ככל הנראה כתוצאה ממלפפונים נגועים שיובאו מספרד. ההתפרצות, שהתפשטה גם לבריטניה, הולנד, דנמרק ושוודיה, הובילה לאזהרות מצד משרדי הבריאות ביבשת לאזרחים לא לאכול ירקות לא מבושלים.

החיידק עשוי להוביל לאי-ספיקת כליות ואף למוות, ונחשב לקשה לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה, אולם ברוב המקרים החולים בו מתאוששים לאחר שמונה ימים. בנוסף ליותר מ-1,200 מקרים בגרמניה, 467 מקרים בעיר המבורג לבדה, עשרות מקרים של אי.קולי זוהו גם בבריטניה, דנמרק, הולנד ושוודיה, רובם בקרב גרמנים או מקומיים שחזרו מביקור בצפון גרמניה.

לפי הערכות, מקור ההתפרצות הוא מלפפונים אורגניים שיובאו לגרמניה מספרד, אולם מספר גורמים אמרו כי ייתכן שהמלפפונים הנגועים גודלו בהולנד. שרת הבריאות של המבורג, קומליה פריפר, אמרה כי שלושה מתוך ארבעה מלפפונים נגועים הגיעו ממשלוח מספרד שנמכר בסופרמרקטים בהמבורג.

החששות כי מקור ההתפרצות הוא ירקות נגועים מספרד הובילו מדינות כמו צ'כיה ואוסטריה להוריד מהמדפים מלפפונים מחשש להתפרצות בשטחן ומדינות כמו הולנד ובלגיה לעצור את ייבוא המלפפונים מספרד. תקשורת ההולנדית זוהו שתי חוות במלאגה ובאלמריה כמקור אפשרי למחלה, בעוד שבגרמניה מחו החקלאים המקומיים נגד האזהרות לא לאכול ירקות, בטענה שהם יסבלו שלא לצורך. גם בספרד מחו החקלאים נגד הפניית האצבעות המאשימות לעברם.

"אנחנו חושבים שהרשויות בגרמניה היו פזיזות. ידוע לנו שחלק מהירקות לא היו מספרד. נאמר לנו שנערכו ארבע בדיקות, ואחת מהדגימות הנגועות הייתה מהולנד", אמר פולגנציו טורס, נשיא התאחדות מגדלי הפירות והירקות בספרד. בצ'כיה, אמרו הרשויות אתמול כי מלפפונים אורגניים מספרד הורדו ממדפי החנויות ברחבי המדינה, בעוד שבאוסטריה דווח כי אי.קולי נמצא גם בעגבניות, חסה וחצילים ב-33 חנויות במדינה.

שוק ירקות בגרמניהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker