תוכנית: המס על סיגריות יגדל; איסור על עישון בתחנות רכבת ואוטובוס

הממשלה תאשר היום תוכנית לאומית לצמצום העישון: החמרת המגבלות על פרסום סיגריות - תמונות קשות יודפסו על החפיסות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

>> הממשלה צפויה לאשר היום תוכנית לאומית לצמצום העישון ונזקיו שהגיש לה משרד הבריאות. התוכנית מבוססת על המלצות הוועדה למניעת נזקי עישון שהוגשו בתחילת 2011.

הבולטת שבין ההמלצות היא העלאת המס על סיגריות. הצעת המחליטים אינה קובעת מה יהיה שיעור ההעלאה, אך הוועדה למניעת נזקי עישון המליצה להעלות בכ-10% (כ-2 שקלים לחפיסה) את מחירן של הסיגריות. על משרד האוצר מוטל להגיש המלצתו בנושא לממשלה בתוך שלושה חודשים.

ב-2009 הגיעו הכנסות המדינה ממסי קנייה של סיגריות ל-4.1 מיליארד שקל, והן צפויות להגיע ל-5 מיליארד שקל ב-2010, מתוכם 750 מיליון שקל מייצור מקומי והשאר מיבוא. מדובר ב-29% מסך גביית מסי הקנייה בישראל (לא כולל בלו בדלק) ו-0.5% מהתמ"ג. רמת המיסוי כיום היא 75% ממחיר החפיסה, ובמשרד הבריאות מעריכים כי העלאת המיסוי ב-10% - תביא לירידה של 4% בצריכה. העלאת המס צפויה להשפיע בעיקר על אוכלוסיות הרגישות למחיר, כמו מעשנים צעירים ומעשנים מרקע סוציו-אקונומי נמוך.

כמו כן כוללת הצעת המחליטים החמרת המגבלות על פרסום סיגריות ומוצרי טבק. בין השאר תיאסר כמעט לחלוטין כל פרסומת למוצרי טבק. יורחב האיסור על חלוקת מוצרי טבק ללא תמורה או השתתפות בהגרלה. בנוסף, לראשונה בישראל תופיע לצד האזהרה הכתובה על גבי חפיסות הסיגריות גם אזהרות גרפיות, כלומר תמונות קשות של נזקי העישון - פרקטיקה הנהוגה במדינות רבות כבר שנים רבות ונמצאה כאפקטיבית בהרתעת מעשנים חדשים וותיקים.

בנוסף מוצע לאסור על הצבת מכונות אוטומטיות לממכר סיגריות, וחובת דיווח על רכיבי מוצרי הטבק. כמו כן, יוגבל השימוש במוצרי טבק (ובכלל זה טבק לנרגילה) בטעמי פירות או ממתקים.

עוד כוללת התוכנית הרחבה של רשימת המקומות הציבוריים שבהם ייאסר העישון. בין השאר מדובר במשרדי ממשלה, רציפי רכבת ותחנות אוטובוס - סעיף ששר התחבורה מתנגד לו בטענה שהוא יפחית את מספר הנוסעים בתחבורה ציבורית.

הממשלה צפויה להחליט גם להטיל על השר להגנת הסביבה להקים צוות משותף עם משרד הבריאות, שיעסוק בגיבוש תוכנית לצמצום הנזקים מבדלי סיגריות שתוגש לממשלה בתוך שנה. ממשרד החינוך יידרש לקבוע תוכנית פיילוט לבתי ספר נקיים מעישון.

כיום כרבע מאוכלוסיית ישראל מעשנים מדי יום. כ-10,000 איש מתים בישראל בשנה כתוצאה מנזקי העישון, 9,000 מתוכם כתוצאה מעישון אקטיבי ו-1,000 איש כתוצאה מעישון פאסיבי. העלות הישירה של נזקי העישון למערכת הבריאות מוערכת בכ-1.75 מיליארד שקל שהם 0.25% מהתמ"ג, לא כולל עלויות עקיפות כמו אובדן ימי עבודה ונכויות. ב-2008 היתה צריכת הסיגריות בישראל 418 מיליון חפיסות, שהן 8.2 מיליארד סיגריות.

עישון נחשב גם לגורם מרכזי בפערי בריאות בין אוכלוסיות ממעמד נמוך לאוכלוסיות ממעמד סוציו-אקונומי גבוה. בפריפריה ההוצאה על טבק כפולה מאשר במרכז, שם מוציאים משקי הבית סכומים גדולים יותר על חינוך. לכן משרד הבריאות מצפה שצמצום העישון יאפשר למשפחות ממעמד נמוך להעביר תקציבים מסיגריות למוצרי צריכה ושירותים אחרים.

ממשרד הבריאות נמסר: "התוכנית היא צעד חשוב שנועד לצרף את ישראל לרשימת המדינות הנאורות המצמצמות את נזקי העישון האקטיבי והפאסיבי, לאור המגמה העולמית לצמצם את שטחי העישון במקומות ציבוריים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker