הצעת חוק: הבנקים ינפיקו רק פנקסי צ'קים שאינם סחירים ללקוחות פרטיים

ועדת הכלכלה אישרה את הצעתה של ח"כ פאינה קירשנבאום לקראת העלאתה לקירה שנייה ושלישית

צבי זרחיה

הבנקים יחוייבו להנפיק פנקסי צ'קים לא סחירים ללקוחות פרטיים - כך עולה מהצעת החוק שהגישה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) שאושרה בצהריים בוועדת הכלכלה לקראת העלאתה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

הצעת החוק שנוסחה על ידי עמותת ידי באה להגן על הצרכן ולחייב את הבנקים להנפיק למשקי הבית הקטנים פנקסי שיקים לא סחירים בלבד וזאת כברירת מחדל. לקוח שיבקש לקבל פנקסי שיקים ללא הגבלת סחירות יוכל לעשות זאת על ידי בקשה מיוחדת בסניף הבנק שלו ועל אחריותו. בדרך זו ייפגעו פחות צרכנים אשר שילמו במיטב כספם עבור סחורה שלא סופקה להם והם עומדים בפני תביעות והליכים משפטיים רק בשל העובדה כי שילמו בשיק לא סחיר.

לדברי קירשנבאום, צרכנים רבים מוצאים את עצמם חשופים לתביעות ודרישות משפטיות לפירעון צ'קים גם אם התובע אינו האדם שקיבל את הצ'ק וגם אם לא התקבלה התמורה עבור הצ'ק. היא הוסיפה כי קיימות עדויות רבות של צרכנים פרטיים, חלקם הגדול עולים חדשים או אזרחים ותושבים שאינם דוברי וקוראי עברית שרכשו מוצר בתשלומים או בצ'ק דחוי שסחירותו לא הוגבלה. כך גם במקרים בהם המוכר פשט את הרגל או ברח מהארץ, אך את הצ'ק העביר לאדם שלישי שמחזיק בו כדין ותובע את תמורתו. לפיכך, הדרך הטובה ביותר כדי להמנע מכך היא באמצעות הגבלת סחירות הצ'ק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker