תנובה: מחירי מוצרי החלב לא עודכנו כי כחלון נמנע מהחלטות לא פופולריות

החברה טוענת כי שר האוצר לא ביצע דיון ענייני בנושא, והושפע משיקולים לא עניניים ■ אורי אריאל לכחלון: "סירבת לחתום, ושוק החלב נקלע לסחרחורת"

אבי וקסמן
הדר קנה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל תנובה, אייל מליס
מנכ"ל תנובה, אייל מליסצילום: ניר קידר

"העובדה שמחירי מוצרי החלב שבפיקוח לא עודכנו אינה תוצאה של דיון מקצועי וענייני. היא תוצר ישיר של רצונו של שר האוצר להימנע מקבלת החלטות לא פופולריות, ושל מחלוקות בין משרד האוצר למשרד החקלאות - שבינן לבין משק החלב אין דבר וחצי דבר" - כך טוענת תנובה בעדכון ששלחה השבוע לבג"ץ.

ההאשמה החריפה של תנובה כלפי שר האוצר, משה כחלון, נאמרת בהקשר למנגנון עדכון מחירי החלב, העומד במרכז מחלוקת בין משרדי האוצר והחקלאות לתנובה. המחלוקת נוצרה עקב הפער בין מחירו המפוקח של החלב הגולמי שרוכשת תנובה מהרפתנים, אשר ממשיך להתעדכן כסדרו, לבין מחירי מוצרי החלב - שכחלון מסרב לעדכן כבר כמה חודשים.

לפני כשלושה שבועות הודיעה תנובה כי בעקבות סירובו של כחלון לחתום על העדכון, תייקר חלק ממוצרי החלב שאינם תחת פיקוח - והיתה המחלבה הראשונה שעשתה כן. תנובה טענה אז כי עד כה נשאה החברה בתוספת עלויות של כ-160 מיליון שקל בגין התייקרות החלב, ועד סוף 2018 יגדל הסכום לכ-200 מיליון שקל. מהעבר השני, שר האוצר מתאמץ למנוע התייקרות של מוצרי החלב, ובייחוד מבקש להימנע מלהצטייר כמי שנתן את הסכמתו להעלאת מחירים.

ביולי עתרה תנובה לבג''ץ בדרישה להורות לכחלון לחתום על צו עדכון מחירי מוצרי החלב המפוקחים. תנובה טענה כי הימנעותו מחתימה על הצו מפרה את הוראות חוק הפיקוח על המחירים.

בינתיים הסתבך כחלון גם בעימות עם שר החקלאות, אורי אריאל – שגם נגדו מופנית העתירה של תנובה. במכתב ששיגר אריאל לכחלון, תקף שר החקלאות את התנהלות עמיתו. במכתב צוין כי אף שאריאל חתם על צו לייקור מוצרי החלב שבפיקוח, בעקבות המלצתה של ועדת המחירים המשותפת למשרדיהם – "אתה (כחלון) סירבת לחתום, ושוק החלב נקלע לסחרחורת".

שר האוצר כחלון
שר האוצר כחלוןצילום: מוטי מילרוד

בהודעת העדכון שהגיש לבית המשפט בא כוחה של תנובה, עו"ד רועי בלכר, מפרטת תנובה את התגלגלות האירועים, מתייחסת גם לסיקורם בתקשורת, וטוענת כי המצב הפך ל"בלתי נסבל". החברה מבקשת כי היועץ המשפטי לממשלה יתערב: "כאשר השיקולים הלא עניינים אינם נותרים בד' אמות משרדי הממשלה, מין הראוי היה שהיועץ המשפטי לממשלה ישים לדבר קץ, גם בלי לערב את בית המשפט".

בסוף הבקשה קובלת תנובה גם על כך שאינה משותפת בדיונים המתנהלים יותר משנה עם נציגי החקלאים, ועוסקים בנושאים הנוגעים להסדרת משק החלב. מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, מנסה להגיע להסכמה על רפורמה במשק החלב, שתביא להתייעלות של הרפתות ותמנע את הצורך בייקור מוצרי החלב. בהודעת העדכון שהגישה לבג"ץ טוענת תנובה כי "יש מקום לסבור כי הדיונים מתחדשים כעת מתוך מטרה ... להציג לבית המשפט תמונה שעל פיה פני המשיבים לעתירה (השרים) - להסדר". גם אם היה מושג הסדר, כותבת תנובה, הפגיעה שספגה עד כה עומדת בעינה. כמו כן, הסדר כזה צפוי לדרוש שינויים בחוק, שיארכו זמן רב. 

לפי החלטת בג"ץ, תשובת המדינה על העתירה אמורה להיות מוגשת עד 13 בספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker