הדר קנה
הדר קנה

הרשות להגבלים עסקיים הודיעה כי תבחן את עסקת המכירה של חברת כרטיסי ההסעדה תן ביס לחברת Takeaway.com ההולנדית. כך עולה ממכתב תשובה ששלחה היום (ד') הרשות לאיגוד המסעדנים, במענה לפנייתו של מנכ"ל איגוד המסעדנים שי ברמן. "הרשות תבחן את השפעת המיזוג על התחרות, ובכלל זה על התחרות בתחום המסעדנות", כתבה עו"ד שגית חדד מרשות ההגבלים.

במענה של הרשות נכתב, כי לממונה על ההגבלים יש סמכות להתנגד למיזוג "ככל שהעסקה דורשת דיווח לממונה ואם קיים לדעתה חשש סביר שכתוצאה מהמיזוג תפגע באופן משמעותי התחרות בענף". עם זאת ציינה הרשות כי בשלב זה עדיין לא התקבלו הודעות מיזוג מתן ביס בנוגע לעסקה.

בסוף יולי הודיעה תן ביס כי היא נמכרת לחברת Takeaway.com ההולנדית בתמורה ל-157 מיליון דולר. לאחר שנחתמה עסקת המכירה, פנה איגוד המסעדנים לשר הכלכלה, אלי כהן, בדרישה כי יעצור את העסקה ויגביל את כוחן של שתי החברות המרכזיות בתעשיית כרטיסי ההסעדה בישראל - תן ביס וסיבוס.

תעשיית כרטיסי ההסעדה בישראל נשלטת על ידי החברות תן ביס וסיבוס־סודקסו, המחזיקות יחד, לפי הערכות, ביותר מ-80% מהשוק, ושולטות במידה רבה בבחירת ארוחות הצהריים של תעשיית ההיי־טק. ההערכה בענף היא כי תעשייה זו מגלגלת כ-4 מיליארד שקל בשנה.

"עמלה שערוריתית"

במכתב ששלח מנכ"ל איגוד המסעדנים, שי ברמן, הוא ביקש כי שר הכלכלה יתערב מול הממונה על ההגבלים העסקיים והממונה על שוק ההון לעצירת העסקה ולהגבלת כוחן הדואפולי של שתי החברות.

אחת הטענות המרכזיות נגד השיטה של חברות כרטיסי ההסעדה היא כי המסעדות משלמות מחיר כבד מכיוון שעל כל שקל שנכנס אליהן באמצעות הכרטיסים, הן משלמות עמלה של 12%-6%. מדובר בעמלה גבוהה משמעותית מהעמלה על עסקה רגילה בכרטיס אשראי, שנעה בין כ-1% לכ-3%.

באיגוד המסעדנים טוענים כי זו עמלה שערורייתית: "שליטה זו בשוק מאפשרת לחברות אלה לגבות עמלות פנטסטיות מהמסעדות וממגזר העסקים הקטנים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker