ביהמ"ש חייב את משרד הבריאות להשוות בין קופות החולים

השופטת מוסיה ארד קיבלה את עתירת התנועה לחופש המידע שדרשה לפרסם את איכות הטיפול בקופות החולים – שעד היום הוסתרו מעין הציבור

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

עידן חדש בשקיפות במערכת הבריאות: שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים מוסיה ארד פסקה השבוע כי משרד הבריאות חייב לפרסם את דו"ח מדדי האיכות של קופות החולים - נתונים השוואתיים על איכות השירות הרפואי שמעניקות הקופות למבוטחים.

הדו"ח כולל נתונים שנאספים כבר משנת 2003 מארבע הקופות וכוללים שורה ארוכה של מדדי בריאות ובין השאר שיעור המבוטחים המחוסנים מפני שפעת, שיעור הנשים שביצעו ממוגרפיה, איכות הטיפול בחולי סוכרת ובאסטמה, והקשר בין מדדים אלה למצבם הסוציו אקונומי של המבוטחים. כיום מפורסם הדו"ח ללא ציון שם הקופות, כך שאין לציבור אפשרות להשוות ביניהן.

לפני ארבע שנים עתרה התנועה לחופש המידע לבית המשפט כנגד משרד הבריאות וארבע הקופות, בדרישה לחשוף את הנתונים בחתך לפי קופות החולים, לאחר שמשרד הבריאות סירב להעביר לה את המידע. משרד הבריאות וקופות החולים התנגדו לפרסום בטענה כי מאחר והנתונים אינם מתוקננים בהתאם לאוכלוסייה, הצגתם תהיה לא הוגנת, משום שבכללית למשל יש שיעור גבוה בהרבה של חולים כרונים וקשישים. טענה אחרת הייתה שאילוץ הקופות לחשוף את הנתונים לציבור יגרום למעשה להפסקת שיתוף הפעולה שלהן עם משרד הבריאות ולהרס הפרויקט החשוב.

השופטת ארד דחתה טענות אלה וקבעה כי אין לקבל את איום הקופות, שהן רשויות ציבוריות הכפופות לפיקוח, כי יחדלו לשתף פעולה "עם הפרויקט. פרסום המידע המבוקש, בנוגע לפערים בקבלת שירותי רפואה בחתך לפי קופות החולים, עשוי לתרום למימוש חופש הבחירה של הציבור בין ספקי שירותי הבריאות, להגברת אמון הציבור במערכת הבריאות, לשכלול התחרות בשוק ספקי שירותי הבריאות ולשיפור איכות שירותי הבריאות".

השופטת קיבלה את הטענה על חשיבות תקנון הנתונים, ולכן דחתה את מועד הפרסום עד מרץ 2012 - כדי לאפשר למשרד הבריאות להיערך לתקנון הנתונים ולנקוט בצעדים שיאפשרו "לפרסם את המידע באופן מיטבי".

יו"ר התנועה לחופש המידע רועי פלד אמר לאחר קבלת פסק הדין כי "החוק קובע שזכותו של כל אזרח לבחור את הקופה שלו, אבל במצב הנוכחי יש לנו יותר כלים לבחור חוף רחצה או טלפון סלולארי מאשר לבחור בידי מי להפקיד את הבריאות שלנו. אני מקווה שקופות החולים ומשרד הבריאות יפנימו את משמעות הרעיון של שיתוף במידע וחשיבותו ולא ייאבקו בזכות הציבור לדעת באמצעות ערעור לבית המשפט העליון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker