השיימינג עובד: ההשוואה לחו"ל הורידה את המחירים ברשתות - והרשימה תורחב

במארס נכנס לתוקף צו של משרד הכלכלה, שמציין את המחירים של שבעה מוצרי טואלטיקה נבחרים בחו"ל לעומת מחירם בישראל ■ בבדיקה שנערכה באפריל 2018 נמצא כי מחירי המוצרים האלה ירדו ב–8% בממוצע בהשוואה לאפריל 2017

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קולגייט טוטאל
קולגייט טוטאלצילום: בלומברג
הדר קנה
הדר קנה

השיימינג עובד: בעקבות הצלחת צו סימון המחירים, שמורה לרשתות שיווק ופארם להציב שילוט שמציין את המחירים של מוצרי טואלטיקה נבחרים בחו"ל לעומת מחירם בישראל - הצו יורחב משבעה מוצרים עד כה ל-16, בכפוף לשימוע, ובהם לראשונה מוצרי היגיינה נשית.

המוצרים החדשים שנכנסו לרשימה הם משחת שיניים קולגייט מקס וייט 100מ"ל, טמפוני OB נורמל 32 יחידות, טמפוני OB פרו קומפורט נורמל 32 יחידות, טמפוני טמפקס רגיל 20 יחידות, טמפוני OB סופר 32 יחידות; תחבושות היגיניות אולוויז דייליז פרש & פרוטקט נורמל 80 יחידות, דיאודורנט גרנייה רול און 50 מ"ל, דיאודורנט ג'ילט קליר ג'ל 70מ"ל ודיאודורנט רקסונה ספריי אקטיב לגבר 150 מ"ל.

פערים של עד 115%

במארס נכנס לתוקפו צו של משרד הכלכלה, המציין את המחירים של שבעה מוצרי טואלטיקה נבחרים בחו"ל לעומת מחירם בישראל. בין המוצרים שנבחרו, משחות שיניים של קולגייט ודיאודורנטים של ספיד סטיק, ג'ילט ודאב. במוצרים אלה נמצאו פערים של 50%–107% בין מחירם בישראל לבין כמה מדינות באירופה ובארה"ב.

מאז, מדי חודש בוחן משרד הכלכלה את השפעת צו סימון המוצרים. בבדיקה שנערכה באפריל 2018 נמצא כי מחירי המוצרים האלה ירדו ב–8% בממוצע בהשוואה לאפריל 2017 - כך שנראה שהשיימינג עובד, ולכן הוחלט על הרחבת התוכנית למוצרים נוספים.

הרשימה המעודכנת שנשלחה לשימוע הציבור כוללת תשעה מוצרים חדשים, המצטרפים אל שבעת המוצרים מהצו הראשון. מחירי המוצרים הנכללים בצו גבוהים ב-49%-127% בהשוואה לממוצע של המדינות שנבדקו בכל מוצר.

הרשות להגנת הצרכן ומשרד הכלכלה פירסמו את טיוטת הצו לסימון המוצרים להערות הציבור באתר התזכירים, ובו רשימת המוצרים השנייה שעליהם תחול חובה להציג את פערי המחירים בין ישראל למדינות שונות בעולם.

הוועדה גיבשה מתודולוגיה וקווים מנחים לבחירת המוצרים שמחירם בלתי הוגן לצרכן. המוצרים שעליהם המליצה הוועדה כוללים מוצרים שבהם נתח הצריכה הן של המותג והן של המוצר גבוה בשוק המקומי, וכן שרמת המחירים גבוהה ביחס למוצרים אחרים באותה קטגוריה.

כמו כן, עבור ארבעה מוצרים: קולגייט מקס פרש Cool Mint, קולגייט טוטאל 100 מ"ל, ספיד סטיק 24/7 Fresh Rush ודיאודורנט ספיד סטיק ג'ל ספורט, התבקשו החברות להציג נתונים במטרה לבחון אם להשאירם בצו סימון המוצרים המעודכן.

"למהלך יש השפעה על המחירים"

בכירים ברשתות השיווק הודו כי החובה לתלות בסניפיהם שילוט של מחירי המוצרים בחו"ל גרמה להם להציע יותר הנחות ומבצעים על אותם מוצרים. רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, אמר בעבר ל–TheMarker בנושא כי "אפשר להגיד מה שרוצים על הצו, והיו לא מעט שאמרו שזאת לא שיטה מוצלחת להורדת מחירים - אבל איך שלא נציג את זה, יש השפעה על המחירים, גם מבחינת הרשתות וגם מבחינת היצרנים והיבואנים".

עם זאת, יש לזכור כי למרות ההצלחה, זהו במספר קטן מאוד של מוצרים 16 מתוך מבחר של מאות. מה גם שבדיקות חוזרות שנעשו ב-TheMarker מראות  כי המחירים בחו"ל (רשתות פופולריות בארה"ב, ובאירופה ) עדיין נמוכים באופן משמעותי בעשרות ולעיתים אף מאות אחוזים.

בהתחשב בפערי המחירים העצומים בין המוצרים בישראל לחו"ל, ישראלים רבים מתמודדים עם יוקר המחיה בשלוש דרכים מרכזיות: קנייה דרך האינטרנט, מילוי המזוודה במוצרים מקומיים בעת ביקורים בחו"ל והסתמכות על מבצעים. רבים למדו כי כך יחסכו עשרות ואף מאות שקלים בכל קנייה. המגמה מתחזקת גם לאור העובדה שהישראלים יוצאים יותר לחופשות בחו"ל בעקבות ירידת מחירי הטיסות.

הישראלים גם נהפכו בשנים האחרונות לקניינים מצטיינים ברשת. בחמש השנים האחרונות חלה צמיחה של כ–20% בשנה בהוצאות של ישראלים על קניות באינטרנט, ולפני נתוני דואר ישראל, בכל שנה מחדש נשברים שיאי הזמנות החבילות מחו"ל. כך למשל, ב-2017 הזמינו 61 מיליון חבילות במשקל כולל של 10.8 אלף טונה, ואילו ב-2018 ההערכה היא שמספר החבילות יעבור את ה-70 מיליון.

אחת הדרכים שדרכן ניסתה הממשלה להביא להורדת מחירים היא רפורמת התמרוקים, שתקועה זמן רב, לאחר שעברה בחקיקה במסגרת חוק ההסדרים ב–2016. הרפורמה, שמטרתה להקל על יבוא אישי של מוצרי טיפוח והיגיינה, קובעת כי יש להתאים את הרגולציה הישראלית על יבוא מוצרי טואלטיקה לרגולציה האירופית, שמאשרת כניסה לשוק לאחר תהליך קצר ופשוט יותר, במטרה להביא להורדת מחירים. ואולם התקנות החדשות נמצאות במחלוקת כבר חודשים ארוכים בין משרדי הבריאות, הכלכלה והאוצר.

ממשרד הכלכלה נמסר כי "ממעקב מחירים שעורך המשרד באמצעות דו"ח נתוני נילסן, עולה כי הרפורמה בטואלטיקה, שהחלה לפני כמה חודשים, כבר מחלחלת לצרכן ונותנת אותותיה. מבין המוצרים השונים שבהם ניתן לראות ירידת מחירים נמצאות משחות שיניים של המותג קולגייט, ודיאודורנטים של המותגים דאב וג'ילט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker