חברת פרינסס קרוז מעבירה את המרכז הלוגיסטי מישראל למצרים

ההחלטה התקבלה לאחר שאחת מאוניות החברה נתקעה בנמל אשדוד ללא אספקה בעקבות סירוב המכס לאשר לה להעלות ציוד חיוני

עירית רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עירית רוזנבלום

>> חברת הספנות האמריקאית פרינסס קרוז, המפעילה אוניות קרוז ברחבי העולם, תעביר את המרכז הלוגיסטי שלה מנמל אשדוד לנמל אלכסנדריה במצרים - כך נודע ל-TheMarker.

ההחלטה התקבלה לאחר שאוניית הקרוזים פסיפיק פרינסס, שבבעלות החברה, נתקעה בנמל אשדוד ללא אספקה, בעקבות איסור של המכס הישראלי על מתן תמיכה לוגיסטית לאוניות הקרוז דרך נמלי ישראל. לטענת המכס, רק לחברות ישראליות מותר לספק ציוד ואספקה לאוניות.

בעקבות המקרה החליטה החברה להעביר את המרכז הלוגיסטי שלה מאשדוד למצרים. אונייה עליה הועמס הציוד בסוף השבוע הפליגה עם הציוד לנמל אלכסנדריה.

במטה החברה זעמו

פסיפיק פרינסס הגיעה ביום שישי בבוקר לנמל אשדוד כשעליה כ-1,300 נוסעים ואנשי צוות. לאונייה המתינו בנמל אשדוד ארבע מכולות אספקה, בלא שניתן היה להעמיס את תכולתן לאונייה.

"במכולות יש פרטי אספקה חיוניים להמשך ההפלגה. במטה חברת פרינסס קרוז בלוס אנג'לס זועמים על המהלך. "אנחנו נדמים בעיניהם כמדינת עולם שלישי", טען איתן איוון, מנהל מחלקת הקרוזים בא.מ.א ספנות, המייצגת בישראל את פרינסס קרוז.

פסיפיק פרינסס היא אחת מהאוניות שמגיעות בתדירות גדלה והולכת לנמלי ישראל במסגרת תיירות הקרוזים. מדובר באוניות ענק ששייכות לחברות הספנות הבינלאומיות המובילות בעולם, ושמפליגות לביקור בנמלי ישראל כשעליהן אלפי תיירים ואנשי צוות.

הגעת האוניות גוררת צרכים לוגיסטיים רבים הנובעים מפעילותן, בהם הצורך בציוד ובאספקה. החברות הבינלאומיות משנעות את הציוד מרחבי העולם אל הנמלים בהם נמצאות האוניות, שם מוטען הציוד ומוכנס לבטן האונייה.

בשנה שעברה ערכה חברת הספנות האמריקאית פרינסס קרוז ניסיון להעביר תמיכה לוגיסטית לאוניות דרך נמלי ישראל. הניסיון הוכתר בהצלחה, והחברה האמריקאית נתנה את אישורה לקבוע את ישראל כמרכז הלוגיסטי באזור מזרח הים התיכון. החברה החלה לשנע עשרות מכולות מכל העולם לנמלי ישראל, כשעליהן ציוד עבור אוניות הקרוזים שיגיעו השנה לביקור בישראל.

"הוצאה עצומה"

עו"ד אריאל מירלמן, שמייצג את חברת א.מ.א, מסר כי על פי פקודת המכס, אין הנהלת המכס יכולה להטיל מגבלות על פעילות כלכלית לגיטימית המתנהלת במדינת ישראל, כל עוד היא חוקית ואינה אסורה בחוק.

עו"ד מירלמן מדגיש כי הנהלת המכס ביקשה שעד לקבלת החלטה בנושא יועברו הטובין באמצעות חברה ישראלית בעלת רישיון לאספקה לאוניות, דבר שיעלה קרוב ל-80 אלף שקל. "זו למעשה התערבות בפעולה כלכלית, תוך גרימת הוצאה כספית עצומה ללא כל צורך, שכן העלאת המטען לאונייה - עלותה בלתי משמעותית על פי הוראות הנמל", ציין מירלמן.

מרשות המסים נמסר בתגובה כי מינהל המכס אינו מונע הצטיידות אוניות בישראל, ובתנאי שמתקיים הליך מבוקר ומסודר בהתאם להוראות ולנהלים של אספקת צידה לאונייה. עוד טענה הרשות כי חברת א.מ.א. פנתה לראשונה ב-3 במאי, ולא כמקובל מבעוד מועד, "כפי שפועלות חברות מסודרות אחרות".

בתגובה אומר איוון כי בתגובת רשות המסים אין התייחסות לעובדה שההטענות האלה התנהלו לאורך כל 2010, הן באשדוד והן בחיפה, כדבר שבשגרה, בידיעת ובפיקוח המכס וללא כל הסתייגויות.

האונייה פרינסס קרוזצילום: TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker