קריאות לחרם צרכנים על חנויות פוקס בעקבות העדויות נגד הראל ויזל

אתמול פורסמו בחדשות 10 עדויות על הטרדות מיניות לכאורה מצדו של בעלי פוקס הראל ויזל ■ קבוצת פוקס מונה 14 מותגים, ובהם חנויות פוקס ופוקס הום, מנגו, ללין, אמריקן איגל, נייקי ובילבונג ■ ויזל מסר לאחר פרסום התחקיר: "צר לי מעומק ליבי אם פגעתי במי מעשרות אלפי הנשים שעמן נפגשתי במהלך חיי"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הראל ויזל
הדר קנה
הדר קנה

בעקבות העדויות הקשות על הטרדות מיניות לכאורה מצדו של מנכ"ל רשת פוקס, הראל ויזל, התפרסמו בשעות האחרונות קריאות לחרם צרכנים וצרכניות על רשת פוקס והמותגים הקשורים אליה.

"ועד שהגברים החזקים יבינו מה חוות באמת הנשים המוחלשות - בואו נימנע מלחזק אותם עוד יותר. אנחנו מקוות שהצרכניות יעצרו ויחשבו רגע ויחליטו בעצמן האם ראוי להמשיך להוציא את כספן על מוצריה של חברה שמאפשרת לאדם כזה להמשיך בתפקידו. אנחנו חיות בעידן שבו תאגידים צריכים להראות אחריות חברתית ואנחנו מקוות שפוקס יראו אחריות שכזו. אנחנו בינתיים נמשיך לחזק את העובדות שנפגעו ב'מאמינות לכן'" - כך נכתב על ידי עמותת כולן, עמותה לקידום השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל.

גם בשדולת הנשים יצאו בחריפות נגד ויזל ואמרו: "העובדה שנשים צריכות להתמודד עם סיטואציות מהסוג הזה בזמן שהן מעוניינות בקשר עסקי גרידא, מכניסה אותן למלכוד 22: לא תשתפי פעולה, או לכל הפחות תהיי מנומסת, תמשיכי לחייך וגם תמשיכי להשקיע בקשר העסקי - לא תזכי להזדמנויות עסקיות. כן תחייכי ותחליקי - תמשיכי להיות מוטרדת. לפגוש את אהבת חייך בעבודה זה נהדר, אבל הגיע הזמן שגברים מבוגרים בעמדות כוח יפסיקו לנצל את יחסי הכוחות לטובת הטרדה מינית של נשים סביבם".

מנכ"לית שדולת הנשים, עו"ד מיכל גרא-מרגליות, אף צייצה אתמול בטוויטר ותהתה אם בעקבות התחקיר ויזל ישתתף בכנס כלכלי שמתוכנן לתחילת ספטמבר. "האם אתם בטוחים שזה רעיון טוב לפרסם את הוועידה שלכם עם הפרזנטור הראל ויזל? האם אתם מתכננים לקיים את השתתפותו כמתוכנן?" צייצה (יצוין כי המודעה פורסמה לפני פרסום הפרשה, ולאחריה נמסר כי ויזל לא ישתתף בכנס).

חנות פוקס הוםצילום: רפי דלויה

קבוצת פוקס־ויזל מונה כיום 13 רשתות: פוקס, אמריקן איגל, Aerie, סאקס, בילבונג, יאנגה, צ'ילדרנ'ס פלייס, מנגו, פוט לוקר, נייקי, ללין, פוקס הום ואורבן אאוטפיטרס. בהמשך הקבוצה תפתח חנויות של רשת אנתרופולוג'י ופרי פיפל מבית אורבן אאוטפיטרס.

אתמול בערב נחשפו עדויות קשות על הטרדות מיניות לכאורה מצדו של הראל ויזל, בעלי קבוצת פוקס ואחד מאנשי העסקים המצליחים בישראל. העדויות נחשפו על ידי העיתונאי רביב דרוקר, במסגרת תחקיר "המקור", שפורסם במהדורה המרכזית של חדשות 10.

על פי אחת העדויות, של א', שפגשה את ויזל לפני כעשר שנים, "פעם ראשונה שנפגשתי עם הראל זה היה כשהוא הגיע לחו"ל. זה התחיל בארוחת ערב. הראל היה צריך לעזוב מוקדם יותר והציע לי להצטרף אליו לנסיעה לשדה התעופה. הרגשתי עם זה לא כל כך נעים".

לדבריה, "היתה לי מין תחושה כזו וראיתי גם את המבטים של העובדים האחרים שהיו אתו, אבל ידעתי שיהיה אתנו נהג באוטו, מעבר לעובדה שכמובן מאוד מאוד רציתי לקיים את השיחה הזאת אתו, ובאמת להשתלב מבחינה עסקית בפוקס".

א' סיפרה: "התחלנו לנסוע ובמהלך הנסיעה בשתי הדקות הראשונות אכן דיברנו על עניינים עסקיים, ומהר מאוד זה עבר לשיחה מסוג אחר. 'עם איזה בנים את יוצאת, מה את אוהבת, מה את לא אוהבת?'"

א' נבדקה בפוליגרף לבקשת "המקור", ונמצאה דוברת אמת.

אישה אחרת, ב', סיפרה: "נסעתי אתו ועם כל הפמליה שלו לחו"ל. בארוחת הערב הוא הניח את ידו על הירך שלי. זה לא נראה לי, אבל עוד איכשהו בסדר. אחר כך הוא הלך אתי לחדר שלי במלון. הגענו עד הדלת והוא לא עזב. אמרתי לו שלא נעים לי לסגור לו את הדלת בפרצוף. הוא לא הלך. בסוף פשוט טרקתי לו את הדלת בפנים. בזה נגמרו יחסינו - הוא התחיל להיות מגעיל אליי, להתעלם ממני. התחילו לתת לי כל מיני עבודות משפילות כאלה. כל הסביבה שלו פתאום החרימה אותי. היה לי ברור שזה רק בגלל זה. אפילו אמרתי את זה שם למישהי".

ויזל מסר בתגובה לאחר פרסום התחקיר כי "במהלך חיי המקצועיים והחברתיים נפגשתי עם עשרות אלפי נשים. השתדלתי תמיד להפגין יחס הולם ולשמור על כבודן. צר לי מעומק לבי, אם פגעתי במי מהן. אם דברי או התנהגותי פגעו במי מאלו שעמן נפגשתי – אני מביע את צערי והתנצלותי העמוקה, בפני כל אחת מהן, ונוטל על עצמי מחויבות להקפיד על דיבור רגיש והתנהלות מבוקרת הרבה יותר".

מקבוצת פוקס נמסר בתגובה: "קבוצת פוקס היא קבוצת קמעונות מובילה בישראל. הקבוצה פועלת בהתאם להוראות הדין ומפעילה מנגנונים בתוך החברה לצורך בירור וטיפול בנושאים אלה, ובכללם קיומם של ממונה על מניעת הטרדה מינית בחברה, וכן 'מלשינון' המאפשר פניות ותלונות אנונימיות לכל אחד מעובדות ועובדי החברה.

"בקבוצת פוקס לא התקבלה מעולם כל תלונה שהיא העוסקת בהטרדה מינית על ידי מי מבכירי הקבוצה, לרבות המנכ"ל, ואף לא תלונה כלשהי בעניין קיומה לכאורה של אווירה סקסיסטית. בשל החשיבות הגדולה שאנו מייחסים לנושא, תתבצע בחברה בדיקה יסודית - הכל כדי להבטיח שהחברה תמשיך להתנהל בכבוד לעובדיה וצרכניה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום