כחלון מסביב לשעון: אחרי ההקלות בסלולר - רפורמת הקלות ביציאה מהסכמי טלוויזיה ואינטנרט

שר התקשורת מעוניין להחיל את המגבלה שהונהגה על קנסות היציאה בחברות הסלולר גם על שאר ענפי התקשורת; ההצעה תידון ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה

אמיתי זיו
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו
רותי לוי

האם יגיע הסוף לקנסות היציאה גם בטלוויזיה הרב ערוצית, בטלפון ובאינטרנט? ביום ראשון הקרוב תעלה לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק שמטרתה לצמצם את קנסות היציאה ללקוחות כל ענפי התקשורת בישראל ובהם טלוויזיה בכבלים ובלווין, האינטרנט והטלפוניה הנייחת.

בעקבות פעילות משרד התקשורת, החל מה-1 בפברואר הוגבלו קנסות היציאה ללקוחות חברות הסלולר, וביניהם גם למנויים הנמצאים בהסכמים קיימים, והם יכולים לעבור מחברה לחברה בעבור תשלום סמלי עבור הפסקת ההתקשרות במהלך תקופת התחייבות. מנגנון הקנס עליו הוחלט בסלולר הוא 8% מהחשבון החודשי הממוצע מוכפל במספר החודשים שנותרו למנוי בתקופת ההתחייבות. עקב הרפורמה החליטו חלק מחברות הסלולר לבטל את הקנסות כליל.

צילום: עופר וקנין

עתה, משרד התקשורת מבקש להחיל את ההסדרה האמורה על כלל ענף התקשורת בישראל. "אין סיבה שלקוח המעוניין לעבור לחברה אחרת ולזכות בהטבות, ייאלץ לשלם קנס", אמר שר התקשורת משה כחלון. "הצעד הנוכחי הוא חלק ממהלך כולל, שמטרתו צמצום חסמי מעבר בין החברות והעברת הכוח ללקוח".

ההצבעה בממשלה הינה שלב חשוב, אך אינה סוף פסוק. אחריה תעבור ההחלטה לאישור הכנסת בקריאה ראשונה, ואז תעבור להכנתה בוועדת הכלכלה לקראת הצבעה שנייה ושלישית. חברות התקשורת, ובראשן HOT ו- yes, צפויות להתנגד למהלך.

איך שינוי החוק ישפיע על הצרכן?צילום: TheMarker

קנסות היציאה מהווים חסם מעבר של לקוחות רבים, ולעיתים הינם חסרי פרופורציה לעלות ה"נזק" האמיתית לחברות. בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית נהוג כי הלקוח נדרש להשיב כספים רטרואקטיבית בשווי ההטבות שקיבל בתקופת המנוי, כאשר הסכומים המצטברים יכולים להגיע ל- 3,000 שקל. בקרב ספקיות האינטרנט, הקנס לעיתים שווה להמשך התשלום של הלקוח לכל תקופת ההתחייבות. בהצעת החוק קובע משרד התקשורת במפורש כי החברה "לא תהיה רשאית לגבות מהמנוי תשלום ולא תמנע ממנו הטבה שהיה מקבל אלמלא הביטול". לעניין זה יצוין כי התשלום ילך ויפחת ככל שהמנוי יממש את ההתקשרות עם המפעיל למשך תקופה ארוכה יותר, בתקופת ההתחייבות.

החברה תוכל להמשיך לגבות את המשך התשלומים עבור ציוד שנרכש ממנה. בהקשר זה משרד התקשורת מציע כי ייאסר פרעון מיידי של יתרת התשלומים בעבור ציוד קצה שרכש המנוי מהחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker