הדר קנה
הדר קנה

אחרי מחדל הזיהום שאותו ניסתה מי עדן להסתיר בשבוע שעבר, החברה הודיעה הערב (א') כי תעבור להפיק מים בשאיבה ממקור "מי עדן 1" של חברת מקורות - הסמוך למפעל החברה בקצרין ולמעיין סלוקיה. מי עדן קיבלה אישור להפקת מים מינרלים ממקור "מי עדן 1" ממשרד הבריאות, רשות המים וחברת מקורות. המעבר יתבצע באופן מיידי.

בשבוע שעבר נחשף כי מי עדן לא דיווחו לציבור כי נמצא זיהום במי מעיין סלוקיה, שממנו החברה מפיקה את המים. המעיין נמצא באזור שבו נסגרו בימים האחרונים נחלים בשל הוראת משרד הבריאות, בעקבות זיהומים.

הפרשה החלה בתלונות של לקוחות רבים של מי עדן על מחסור חמור באספקת המים ועל תפקוד לקוי של מוקד הלקוחות. בתחילה הסבירו במי עדן את המחסור בעלייה בביקוש - אך מאוחר יותר התגלה כי מקורות המים של מי עדן סבלו בתקופה האחרונה מזיהומים. אלה הביאו את החברה לבקש מים חלופיים מקידוחי חברת מקורות - וכל זאת מבלי ליידע את הלקוחות. על פי גורמים בענף, במי עדן יודעים על הזיהום כבר שלושה שבועות.

רק בשלב מאוחר יותר, ולאחר שאושר דבר הזיהום מול מקורות רשמיים, הודתה מי עדן בזיהומים שהיו במהלך החודש במי המעיין, אך טענה כי מדובר בזיהומים שאירעו מוקדם יותר. ביום שלמחרת היא דיווחה לבסוף לציבור כי היו חריגות מן התקן ב-24 שעות האחרונות.

ההתנהלות של מי עדן גרמה לאובדן אמון קשה בקרב הצרכנים, בדומה לפרשת יוניליוור שאירעה לפני שנתיים ושעוררה סערה ציבורית לאחר שלא דיווחה על חיידק סלמונלה שהתגלה בקו הייצור של דגני הבוקר במפעלי החברה.

במקביל לאותה פרשה, מי עדן הכחישה כי פנתה למקורות כדי שתסייע לה באספקת מים חלופיים. זאת, בניגוד לגרסתם של גורמים בכירים בממשלה, שטענו כי "היתה פנייה של מי עדן לרשות המים ולמשרד הבריאות לקבל אישור אספקה של מי תהום של מקורות אליהם".

למי עדן הקצאה מרשות המים של 300 אלף מ"ק מים עד סוף השנה, שמהם, לטענת רשות המים, ניצלה מי עדן 141.56 אלף מ"ק. לגבי השאלה אם מי עדן מילאה את בקבוקיה במי תהום, שלא מהמעיין, לא התקבלו תשובות ברורות. כך למשל, בכירים ברשות המים טענו כי מי עדן מקבלת את המים גם ממעיין סלוקיה וגם מקידוח מי תהום, וכי המים מהקידוח משמשים לצורכי המפעל והפועלים, ואילו המים מהמעיין משווקים לצרכנים. בחברת מקורות התחמקו מתשובה ישירה בנושא, והפנו את פנייתנו לרשות המים. זאת, בעוד משרד הבריאות מתחמק לחלוטין מעיסוק בסוגיה.

באותו הזמן סיפרה מי עדן כי היא בוחנת זה זמן מעבר ממעיין הסלוקיה למקור מים חלופי, ובחרה במי הקידוח מאקוויפר עדן 1, הסמוך למעיין ולמפעל, כמקור המים המועדף על ידיה.

כעת מסתבר כי קיבלה את האישור הנדרש, ובכך תעבור מי עדן להפקת מים בשאיבה ממקור תת קרקעי, שיחליף את הנביעה הטבעית של מעיין הסלוקיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker