ניופאן ואלייד רוכשות את רשת א.ל.מ תמורת 182 מיליון שקל

בעסקה סוכמה רכישת 70% מחברת מיניליין, יבואנית סמסונג ואלקטרולוקס

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

קבוצת ניופאן שבשליטת צביקה גיור, חברת אלייד החזקות ואיש העסקים אבי אשר חתמו על רכישת 70% ממניות חברת מיניליין שבבעלות יצחק פורת בתמורה ל-182 מיליון שקל. בנוסף ניתנה לרוכשים אופציה לרכוש בתוך 12 חודשים את יתרת המניות שמחזיקה מיניליין, כ-13%, תמורת כ-33 מיליון שקל. העסקה מחייבת עדיין את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים.

חברת מיניליין הינה היבואנית הבלעדית של מוצרי האלקטרוניקה הבידורית והמוצרים הלבנים של קונצרן סמסונג וכן יבואנית של קבוצת אלקטרולוקס השבדית. כמו כן מחזיקה מיניליין ברשת החשמל א.ל.מ.

העסקה האחרונה מגדילה את כוחה של ניופאן כקמעונאית. לפני כשנה רכשה קבוצת ניופאן שליש מרשת החשמל הסיטוני שבבעלות אבי סופר ואייל בן-אליעזר, המפעילה 12 סניפים. השווי שלפיו נעשתה העסקה הוא 60 מיליון שקל. שמונה חודשים קודם לכן רכשה ניופאן 26% מהרשתות ביג בוקס ובסט ביי מקבוצת פישמן, לפי שווי של 80 מיליון שקל.

הרצון של ניופאן לרכוש רשתות חשמל הוא "לקנות מדפים" למוצרים שלה בחנויות החשמל. כלומר, ליצור מצב בו רשתות החשמל והאלקטרוניקה מחזיקות את מוצריה בחנויות, ומקדמות אותם בתצוגה מועדפת ובשיווק אגרסיבי.

חברת אלקטרה מחזיקה כיום ברשתות החשמל מחסני חשמל, ביג סנסור ושקם אלקטריק. אלקטרה אף חתמה על רכישת מיניליין, אך בחודש נובמבר האחרון משכו החברות את בקשת המיזוג מהממונה על ההגבלים העסקיים לאחר שהוהבר להן כי יוטלו תנאים מגבילים על המיזוג, והחברות העריכו כי אלה יהפכו את העסקה ללא כדאית. בנוסף, ברימאג דיגיטל אייג', יבואנית מוצרי LG וקנווד, מחזיקה ברשת טרקלין חשמל.

א.ל.מצילום: ניר קידר

הרווחים בתחום מוצרי החשמל נשחקו בשנים האחרונות בגלל ריבוי התחרות ומבצעים אטרקטיביים של הרשתות. עם זאת, המחזורים הגדולים של הרשתות מפצים אותן על כך.

מקורבים לעסקה אמרו ל-TheMarker כי ניופאן ומינייליין ישארו שתי חברות נפרדות לגמרי וכי יצחק פורת ימשיך לנהל את מיניליין בשנה הקרובה.

קבוצת ניופאן הינה יבואנית מוצרי חשמל, מחשבים וסלולר, המיצגת בין השאר מותגים בינלאומיים כטושיבה, הייאר, קיצ'נאייד, קנון דל דלונגי ואחרים. ניופאן מעסיקה כ- 500 עובדים ומחזור פעילותה השנתי מוערך בלמעלה מ-800 מיליון שקל.

אלייד החזקות, השייכת לקבוצת אלייד, מחזיקה בין השאר בצ'מפיון מוטורס, אמקול, אוטודיל, קבוצת אשטרום ועוד. כמו כן מחזיקה אלייד בכ-30% מחברת ניופאן.

אבי אשר הינו הבעלים של חברת "מאגר" העוסקת בשיווק ציוד היקפי למחשב ובאמצעות חברת אלקטיס הינה הנציגה הבלעדית של קונצרן סמסונג בתחום המדפסות.

יו"ר אלייד החזקות פרופסור יצחק סוארי מסר כי אלייד בחנה את רכישת מיניליין כבר לפני כ-3 שנים ו"כיום היא מממשת רכישה של חברה מקצועית עם ניהול מצוין ונכסים חשובים המתאימים לפרוטפוליו של הקבוצה. מדובר בנכסים עם פוטנציאל צמיחה מרשים, המתבסס הן על איכותם וקידמתם הטכנולוגית של מוצרי סמסונג והן על מעמדה המקצועי והאמין של רשת א.ל.מ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker