אפריל ההפכפך: נזקי החקלאות מהברד והשרב - יותר מ-40 מיליון שקל

על אף הנזקים, יבולי הפירות יהיו גבוהים ב-20% מיבולי השנה שעברה; הערכה: מחירי הפירות יהיו נמוכים ב-15%-20% ממחירי 2010

עמירם כהן

מזג האוויר ההפכפך בחודש אפריל הביא לנזקים קשים לחקלאות, הנאמדים על ידי הקרן לנזקי טבע - חברת הביטוח הממשלתית המבטחת את יבולי החקלאות, ביותר מ-40 מיליון שקל. מסקר ראשוני שערכו בימים האחרונים שמאי החברה עולה, שמרבית הנזקים נגרמו מהברד והשרב שתקפו לסירוגין אזורים רבים במדינה בסוף אפריל, בעיקר בצפון הארץ ובאזור ירושלים. אין מדובר בשלב זה בפיצוי שישולם לחקלאים אלה בהערכות נזק בלבד. מהנתונים עולה כי נפגעו מאות אלפי דונמים של מטעים ושטחי מזרע ועד כה הוגשו לקרן יותר מ- 500 תביעות פיצויים.

הנזק הגדול ביותר נגרם לפירות הקיץ, בשל ברד כבד שפגע במטעים באזורי הגידול בהרי הגליל וירושלים. כמו כן, דווח על פגיעות במטעי אפרסק, נקטרינה, דובדבן, משמש ותפוח. כרמי יין, שטחי כותנה, חציר ושחת ובעיקר תלתן גם הם נפגעו ממזג האוויר בחודש אפריל. גידולי החציר ספגו פגיעה בשטח שנאמד ב-13 אלף דונם. שטחי הירקות והפירות שנפגעו נאמדים ב-8,000 דונם וכרמי היין ב-3,000 דונם.

מנכ"ל חברת הביטוח הממשלתית, דוד גינזבורג, אמר כי חודש אפריל היה קיצוני בתופעות טבע, שלא ניתן להתמודד איתן אך החברה תמשיך לפתח תכניות ביטוח חדשניות, על מנת לתת לחקלאים מענה ביטוחי טוב יותר לסוגי הנזקים הללו.

על אף הנזקים הכבדים לחקלאות בחודש אפריל, צופים מגדלי פירות הקיץ בישראל ליבולי פירות גבוהים מבשנה שעברה, שהתאפיינה ביבולים נמוכים ביותר, בשל חורף 2009/2010, שהיה חם בצורה קיצונית מהממוצע ומטעי הפרי לא קיבלו את מנות הקור הדרושות להם לייצור יבולים. בנוסף, החום הכבד בקיץ 2010 פגע גם הוא ביבולים והתוצאה היתה שמחירי פירות הקיץ היו גבוהים ב-20%-40% ממחירי 2009. שזיפים סוג א' נמכרו בשיא העונה ב-20-15 שקל לקילו ואפרסקים ונקטרינות 17-16 שקל לקילו. להערכת גורמים במגזר החקלאי מחירי פירות הקיץ יהיו נמוכים השנה ב-15%-20% לפחות ממחירי השנה שעברה. לדבריהם, מחירי הפירות אינם מפוקחים והמשווקים ורשתות השיווק הן אלו הקובעות את המחירים משיקולים עסקיים.

מנכ"ל ארגון מגדלי פירות אילן אשל, העריך כי יבולי הנקטרינה, המשמש, והאפרסק יהיו גבוהים ב-20% מאלו של השנה שעברה וכמות פירות הקיץ בשווקים תגדל ב-20-15 אלף טון מזו שבשנה שעברה. לדבריו, גם תוספת המים השפירים שאושרה לחקלאות בסך 75 מיליון מ"ק (18.6%) לעומת הקצאת המים שעברה, תתרום להגדלת היבולים ולאיכות הפרי. עוד נמסר כי בענפי הליצ'י, האבוקדו והמנגו צופים החקלאים ליבולים טובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker