אחרי תנובה: גם טרה מעלה מחירים - אלה מוצרי החלב שיתייקרו

טרה הודיעה על עליות של עד 3.4% במחירי המוצרים הלא מפוקחים ■ עדכון המחירים נעשה בשל עלייה של יותר מ-10% במחיר החלב הגולמי מאז ינואר 2017

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצרי חלב של טרהצילום: תומר אפלבאום
הדר קנה

עליות מחירים גם בטרה: אחרי תנובה, הודיעה היום (ד') המתחרה טרה על עליות במחירי מוצרי החלב הלא מפוקחים, בשיעור של 1.5%-3.4%. כך, למשל, מעדנים יתייקרו ב-2.4%, גבינה צהובה ב-3.4%, גבינת קרם שמנת ב-1.5% ויוגורט פרי ב-2.2%. ההעלאה תכנס לתוקפה בימים הקרובים.

עדכון המחירים מתבצע עקב עלייה של יותר מ-10% במחיר החלב הגולמי מינואר 2017 ועד היום. מטרה נמסר כי "חשוב לציין שהחלב הגולמי מהווה חלק מהותי בעלויות הייצור של מוצרי החלב. עליית מחיר זו אינה חלה על מחיר המוצרים שבפיקוח ממשלתי".

השבוע הודיעה תנובה על העלאת מחיריהם של חלק ממוצרי החלב הלא מפוקחים, בשיעור ממוצע של 2.2%. יום למחרת הגיע תור התה והמלח — כשחברת ויסוצקי הודיעה שתייקר ב–10% את סדרות התה הגן הקסום וצ'אי מסאלה, וחברת מלח הארץ הודיעה כי תייקר את מוצריה שאינם בפיקוח ב–6.9% לאחר החגים.

בשלב זה לא הודיעו חברות נוספות על העלאות מחירים  — אך שוק המזון כולו נושא עיניו לעבר הצרכנים ובודק את תגובתם לעליות המחירים. ההערכה היא כי חברות המתכננות להעלות מחירים יחכו מעט, לפחות עד לתקופה של "אחרי החגים". רק אז נוכל כנראה לדעת אם אנחנו נמצאים בפתחו של גל עליות מחירים כולל במשק.

ניכר כי החברות שהודיעו על העלאות המחירים השבוע, התאמצו לנמק את המהלך בפני הציבור. זאת, בשונה מהתנהלותן בימים שלפני המחאה החברתית, אז מחירי המוצרים עלו ללא התראה או נימוק. כך, נוצר מצב שבו בתוך שלוש שנים עלה מחיר הקוטג' בכ-48% — עד למחיר של כ–8 שקלים (מחיר שירד לאחר המחאה ונשאר על כנו עד היום) — מה שמוכיח כי שבע שנים אמנם עברו, אבל זיכרון החרם עדיין טרי.

תנובה, שזוכרת היטב את הפגיעה התדמיתית והפגיעה במכירות שספגה בתקופת המחאה ולאחריה, עשתה כל שביכולתה כדי להודיע על המהלך האחרון בזהירות: ראשית, היא הבהירה כי עליות המחירים אינן כוללות את סמל המחאה — הקוטג' — למרות היותו מוצר שאינו מפוקח; לאחר מכן, מיהרה החברה להעביר מסר לצרכנים כי העלאת המחירים מלווה בצעדי קיצוץ בחברה עצמה, בין היתר בשכר של חלק מבכירי החברה, לרבות המנכ"ל, בשיעור של 5%–10% (מאוחר יותר התגלה כי מדובר בקיצוץ לתקופה של חמישה חודשים בלבד); ויותר מהכל, תנובה ביקשה להפנות את האש ממנה — והסבירה כי המהלכים מגיעים על רקע העלייה הנמשכת במחיר החלב הגולמי והימנעותו של שר האוצר, משה כחלון, מעדכון מחיריהם של מוצרי החלב שבפיקוח, בשיעור של 3.4%, כפי שהמליצה ועדת המחירים הממשלתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker