משקפי שמש לקיץ - מבלי למשכן את הבית

30% הנחה, 1+1 או קופונים באינטרנט לרכישה קבוצתית - הקיץ מתקרב, ורשתות האופטיקה יוצאות במבצעים מפתים למי שמחפש משקפי שמש  טווח המחירים הרחב, ריבוי הדגמים ומגוון המבצעים הופכים את השוואת המחירים בין הרשתות למשימה כמעט בלתי אפשרית  כך תצטיידו בדגמים המובילים במינימום מחיר

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

כמו בכל שנה, עונת האביב היא זמן טוב להצטייד בזוג משקפי שמש עדכניות ואופנתיות, ורשתות המשקפיים יוצאות במגוון מבצעים מפתים כדי למשוך אליהן כמה שיותר לקוחות - 30% הנחה על זוג אחד, קניית זוג אחד וקבלת שניים נוספים חינם הם רק שניים מהמבצעים שמציעות כיום הרשתות המובילות.

הגדילה לעשות השנה רשת אירוקה, שיצאה בקמפיין פרסומי המציין כי המותגים אמפוריו ארמאני, טומי הילפיגר ולאקוסט נמכרים אצלה במחיר נמוך יותר מזה שבו הם נמכרים בדיוטי פרי. לאחר שכבר עלה ברדיו, נפסל הקמפיין לשידור בעקבות פניית הרשת המתחרה, אופטיקנה, בטענה כי מותגים אלה כלל לא נמכרים בדיוטי פרי, ולכן מדובר בהטעיית הציבור.

יובל אלעזר, סמנכ"ל באירוקה, ניסה להסביר את המהלך בטענה כי "לא מדובר כאן בהשוואה ספציפית מול הדיוטי פרי. בקמפיין הזה רצינו להגיד שבאירוקה יש מוצרים במחירים אטרקטיביים. השימוש בדיוטי פרי מאז ומתמיד מעלה אסוציאציות של מחיר אטרקטיבי". כרגע שינתה הרשת את נוסח הקמפיין באתר האינטרנט שלה ל"בדיוטי פרי אין כזה...", אך בחנויות עדיין ניתן למצוא שלטים בנוסח הקודם, שלפי אלעזר אמורים להתחלף בימים הקרובים.

מגרש חדש שאליו נכנסו בשנה האחרונה רשתות האופטיקה הוא אתרי הרכישה החברתית, ולמי שרוצה להשיג משקפי שמש במחירים אטרקטיביים כדאי לבדוק מה מוצע באתרי הקופונים. הראשונה להיכנס לתחום היתה אופטיקה הלפרין, שהציעה לפני כמה שבועות באתר BUY2 שובר קנייה למשקפי שמש בסך של 400 שקל - תמורת תשלום של 75 שקל בלבד. האותיות הקטנות של המבצע ציינו כי אין כפל מבצעים, אך יש כפל הנחות, כלומר שהמבצע של 1+2 מתנה לא תקף, אך הלקוח יוכל ליהנות מ-30% הנחה.

גם באירוקה נכנסו בשבוע שעבר לתחום אתרי הרכישה החברתית והציעו שובר בסך 200 שקל - תמורת 75 שקל, עם כפל מבצעים. אופטיקנה מתכננת אף היא להעלות בקרוב הצעה באחד מאתרי הרכישות החברתיות, ואילו בסופר-פארם אופטיק ובאופטיק דורון לא צפויים לצאת עדיין במהלך דומה.

אם פעם משקפי שמש היו פריט שנועד להגן על העיניים מפני השמש, הרי שמזה שנים מתייחסים אליהם כאל פריט אופנתי. זאת הסיבה שבאופטיקה הלפרין ובאירוקה בחרו במבצע שבו קונים זוג אחד ומקבלים זוג או שני זוגות נוספים במתנה. "משקפי השמש נחשבים לפריט אופנה, זאת הצהרה", אומר אלעזר. "כמו שנוהגים להחליף חולצות, עגילים או חליפות - נוהגים גם להחליף משקפיים".

לדברי אלעזר, מניתוח פנימי של אירוקה יש השנה עלייה של 10%-15% לעומת 2010 בכמות הלקוחות שמנצלים את ההטבה ומעדיפים לקנות שני זוגות של משקפי שמש בקנייה אחת. זאת הסיבה שברשת בחרו לתת את ההטבה של 1+1 במשך כל השנה, ולא במסגרת מבצע עונתי שמוגבל בזמן.

מסגרות כהות וגדולות

אז מה הם הטרנדים המובילים בקולקציית 2011? אפרת רסין, מנהלת הקולקציות של אופטיקנה, אומרת כי המראה של ה"אובר סייז" (עדשות גדולות) בולט במיוחד, וכך גם העדשה המדורגת, שחלקה העליון כהה יותר והיא הולכת ומתבהרת בחלקה התחתון. "יש הרבה משחקים של צבע, גם במסגרת וגם בצבע העדשה. רואים יותר צבעים בוהקים ופחות זוהרים כמו כחול חזק או סגול חזק", היא אומרת. "יש גם מסגרות עם הדפס של תמונה או ציור על גבי המסגרת".

טרנדים נוספים הם המראה החתולי ומשקפיים עגולות כמו של ג'ון לנון. "המראה החתולי הוא לוק שהיה גם בשנה שעברה, אבל השנה הוא פופולרי מאוד", אומרת רסין. "לגבי המראה של ג'ון לנון, ההעדפה היא למסגרות גדולות ורחבות, ובמיוחד אצל הגברים - שגם הם, להבדיל משנים קודמות, מחפשים השנה משקפיים עם אופי ובולטות".

ככלל, הישראלים מעדיפים את משקפי השמש שלהם כהים. "מכיוון שישראל מדינה חמה, העדשות הכהות עושות את העבודה בצורה טובה יותר מהבהירות", מסבירה מנהלת השיווק של אירוקה, נעמי רודוך. "בנוסף, כשישראלים קונים משקפי שמש הם עדיין מחפשים את האלמנט של הדיסטנס והפאסון, וככל שהעדשה יותר כהה תחושת חוסר הנגישות גבוהה יותר".

הקו המשווה - רייבאן

איך מחליטים איפה קונים? בישראל פועלות כיום חמש רשתות מובילות: אופטיקה הלפרין עם 120 סניפים; אחריה אופטיקנה עם 80 סניפים; אירוקה מחזיקה ב-60 סניפים; ואת הרשימה סוגרות סופר-פארם אופטיק עם 19 סניפים, ואופטיק דורון עם 15 סניפים.

הרשתות לא בהכרח מחזיקות את אותם המותגים וגם לא את אותם הדגמים, כך שגם אם אהבתם דגם מסוים ברשת ספציפית, לא בטוח שתמצאו אותו ברשת המתחרה - ולכן השוואת מחירים היא בעייתית. עם זאת, תמיד כדאי לנסות: העתיקו את שם הדגם שנמצא על זרוע המשקפיים, התקשרו לרשתות האחרות ובדקו אם הן מחזיקות את הדגם ומה מחירו. כמו כן, כדאי לבדוק את המחיר באתרי אינטרנט שמוכרים משקפי שמש ברשת, כמו 20off.co.il, שלפעמים מציעים מחירים נמוכים יותר מאלה שבחנויות.

מבדיקת רשימת המותגים שבהם מחזיקות הרשתות אפשר לקבוע שאם תמצאו דגם כלשהו שאתם אוהבים באירוקה - והוא אינו מותג בלעדי של הרשת - אתם עשויים למצוא אותו ברשת המתחרה אופטיקנה (ולהפך). עם זאת, רוב הסיכויים שלא תמצאו אותו באופטיק דורון, שמחזיקה קולקציות בלעדיות ויוקרתיות, או לחלופין באופטיקה הלפרין, שכמעט ולא מחזיקה מותגי יוקרה מלבד רייבאן ופראדה.

גם בסופר-פארם אופטיק המותגים היוקרתיים שונים מאלה שנמכרים ברשתות האחרות. אחד המותגים היחידים שתמצאו בכל הרשתות הם משקפי רייבאן. יניב שגב, מנהל פיתוח עסקי ותחום האופטיקה בסופר-פארם, אומר כי מדובר במותג המוביל בעולם, וזאת הסיבה שהרשת החליטה להשקיע בהורדת המחיר של המותג באמצעות יבוא מקביל לרמה של 499 שקל. ברשתות אחרות, כמו אופטיקנה, אירוקה ואופטיקה הלפרין, ההנחה על המותג מגיעה ל-30% מהמחיר המלא.

מאמצים את התקן האוסטרלי

משקפי שמש הם אמנם פריט אופנתי, אבל אסור לשכוח את האלמנט הבריאותי לשמם נוצרו - הגנה על העיניים מפני הקרניים האולטרה סגולות. "התקן מציין מה הגודל המינימלי שנדרש לעדשות כדי להגן על העין, והוא גם קובע כי העדשות צריכות למנוע כניסה של קרניים אולטרה סגולות ברמה של 400 ננומטר", מסביר גרישה דייטש, הממונה על התקינה במשרד התמ"ת.

"התקן הזה הוא אימוץ של התקן האוסטרלי, ולא האירופי, כפי שאנחנו נוהגים לרוב לעשות", אומר דייטש. "זאת מכיוון שהקרינה הממוצעת ביבשת זו דומה לזו שבישראל, יותר מאשר הקרינה הקיימת באירופה". לדבריו, מכון התקנים בודק את הקריטריונים האלה ביבוא, ואינו משחרר את המשלוחים מהמכס כל עוד אין אישור לכך. לכן גם משקפי שמש זולות שנמכרות בחנויות אופנה, ואפילו בדוכנים ברחוב או בקניון, צריכות לעמוד בתקן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker