הגבינה הצהובה על המדף תתייקר: תנובה מעלה את מחירי מוצרי החלב

בעקבות עליית מחיר החלב הגולמי ב-10.7% הודיעה תנובה כי היא מעלה את מחירי המוצרים שאינם בפיקוח ■ גורם באוצר: "כחלון חסך לציבור את העלאת מחירי המוצרים המפוקחים שצריכים להיות בכל בית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבינה צהובה של תנובה צילום: תנובה

לראשונה מאז המחאה החברתית, תנובה הודיעה היום (א') כי היא מעלה מחירים של חלק ממוצרי החלב הלא מפוקחים - בשיעור ממוצע של 2.2%. בין המוצרים הלא מפוקחים שיתייקרו: גבינות מלוחות, גבינות צהובות במדף, גבינות מיוחדות, מעדנים, משקאות חלב וחלק מהיוגורטים.

עליית המחיר הגבוהה ביותר תתבטא בגבינות שמנת דוגמת גבינת נפוליאון, שיעלו ב-3.3%, יוגורטים דוגמת יופלה, פרילי ויוגורט תנובה יתיקרו ב-1.8%, החלב המעושר והחלב בטעמים יתיקרו ב-1.5%, מחיר מעדני החלב דוגמת קרלו, יולו ובאדי יעלו ב-2.5% והשוקו של תנובה יתיקר ב-3.1%.

דווקא לגבי הקוטג', המוצר שהדליק את המחאה החברתית לפני 7 שנים בדיוק בקיץ 2011, החליטה תנובה שלא לעלות את המחיר, למרות היותו מוצר לא מפוקח. בזאת תנובה פועלת לפי החלטה שקיבלה לפני כמה שנים, בעקבות "מחאת הקוטג'", ולפיה הקוטג' יהיה בפיקוח עצמי ויתנהל בדומה למוצרים מפוקחים.

את ההעלאה הנוכחית מנמקת תנובה בעלייה נמשכת במחיר החלב הגולמי, והימנעותו של שר האוצר משה כחלון לעדכן את מחיר מוצרי החלב שבפיקוח בשיעור של 3.4% - כפי שהמליצה ועדת המחירים הממשלתית.

על פי הוראות החוק, על המחיר המפוקח לשקף את עלויות ייצור המוצר המפוקח. עלויות ייצור המוצרים המפוקחים עלו במהלך השנה וחצי האחרונה, כתוצאה מהחלטת הממשלה להעלות את מחיר החלב הגולמי, שגם מחירו נקבע על פי נוסחה קבועה בחוק שמשקפת עלויות לחקלאים. ועדה מקצועית של משרד האוצר ומשרד החקלאות הצביעה כבר במאי 2018 על הצורך המיידי לאשר את עדכון מחיר מוצרי החלב המפוקחים בשיעור של 3.4%.שר החקלאות, אורי אריאל, חתם על העלאת המחירים, אולם כחלון סירב לחתום.

על הרקע הזה עתרה תנובה לבג"ץ לפני כחודש (בתחילת יולי), בדרישה להורות לכחלון, לחתום על צו עדכון מחירי מוצרי החלב המפוקחים. תנובה טענה כי הימנעותו מחתימה על צו המחיר מפירה את הוראות חוק המוצרים שבפיקוח.

לטענת תנובה, החלב הגולמי הוא הרכיב המרכזי בייצור מוצרי החלב, ועלותו מהווה כ-50% מעלות הייצור. עליית המחיר הביאה לגידול של כ-6% בעלויות הייצור של תנובה. במונחים כספיים מדובר בתוספת עלות של כ-160 מיליון שקל לתנובה מאז ההתייקרות הראשונה, ועד לסוף השנה תגיע התוספת לכ-200 מיליון שקל.
בין ינואר 2017 ליוני 2018 עלה מחיר החלב הגולמי ב-12 אגורות. ביולי 2018 עלה שוב מחירו ב-8.23 אגורות, כך שעל פי תנובה, העלייה המצטברת במחיר החלב הגולמי הינה 20.23 אגורות לליטר (10.7%).

מתנובה נמסר כי "תנובה תמשיך לפעול באחריות ולקיים את מחויבותה לצרכן, לחקלאים ולמשק הישראלי, תמשיך לספק מגוון מוצרים באיכות גבוהה ומצפה שהממשלה תפעל ע"פ דין ובאחריות כלפי התעשייה והחקלאות המקומית".

גורם במשרד האוצר מסר כי: "האמת היא שתנובה חיכתה לכחלון להעלאת המוצרים מפוקחים, ומיד אח"כ היתה "משתמשת" באישור שלו ומעלה את כל שאר המוצרים (הלא מפוקחים). כרגע בעצם כחלון חסך לציבור את העלאת מחירי המוצרים המפוקחים, שהם המוצרים הבסיסיים שצריכים להיות בכל בית בישראל (גבינה צהובה במעדנייה, גבינה לבנה, אשל, לבן, חמאה וכו'). ובכל שאר המוצרים - יש תחרות בין מספר יצרנים, יש גם יבוא. ושכל אחד יבחר מה שהוא רוצה במוצרי המותרות".

צילום: מוטי מילרוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker