10,000 שקל ללא הוכחת נזק: ההנחיה החדשה לעסקים שרוצה לשים סוף להטעיית הצרכנים

הנחיה חדשה של הרשות להגנת הצרכן מנסה למגר את התופעה של הטעיית צרכנים, שלפיה הם מגלים לאחר ביצוע העסקה כי יש הגבלות על אספקת המוצרים או השירותים שרכשו ■ "סחר הוגן מושתת על מניעת הפתעות לא נעימות לאחר ביצוע העסקה"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות
החברות יהיו חייבות להציב שלט בבית העסק ליד כל קופה, במקום בולט לעיןצילום: CHRISTIAN HANSEN / NYT

מיום שני הקרוב תיכנס לתוקף הנחיה חדשה, שלפיה יחויבו חברות ובעלי עסקים, המפעילים חנות או אתר אינטרנט, לפרט במיקומים בולטים לאילו אזורים הם מסרבים לספק שירות, לדוגמה התנחלויות, יישובי ספר רחוקים או יישובים ערביים.

את הנחיה הוציאה הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן, במטרה לשים סוף לתופעה של הטעיית הצרכנים במקרים שבהם יש הגבלה באספקת מוצרים או שירות לאזורים שונים בארץ. המטרה היא שהצרכנים ידעו על ההגבלות לפני רכישת המוצר או השירות, ושבעלי העסקים לא יטילו לאחר הקנייה הגבלות שונות לעניין ההובלה או השירות.

החברות יהיו חייבות להציב שלט בבית העסק ליד כל קופה, במקום בולט לעין, ואם מדובר בחוזה בכתב או טופס הזמנה או באתר אינטרנט – פירוט מדיניות ההובלה או השירות יהיה באותיות וספרות ברורות וקריאות ובמקום בולט לעין. במכר מרחוק - כלומר שיחת טלפון - על העוסקים לפרט זאת בשיחה.

חברה שלא תחשוף מידע זה במקום בולט צפויה לתשלום פיצויים של 10,000 שקל ללא הוכחת נזק, ותהיה חשופה לתביעות ייצוגיות של צרכנים. עד היום היו החברות מצניעות סעיפים אלה בתקנון הארוך, שבדרך כלל אינו נקרא בעיון על ידי הצרכנים, אך החל מהרגע שבו התקנות ייכנסו לתוקף, המדיניות של החברות תצטרך להשתנות על פי חוק.

לדברי עו"ד אסף שלו ממשרד ברנע, המדיניות כפי שהיתה עד היום אינה מספקת: "פרקטיקת הגילוי של חברות ובעלי עסקים, בעיקר בעולם המקוון, היא לציין שמדיניות המשלוחים הנהוגה לאזורים מרוחקים או מוגבלים, היא בהתאם למדיניות הנהוגה בעניין זה אצל אותם מפיצים ומשלחים שמבצעים את ההובלה והשילוח עבורם. ייתכן שבעקבות כניסת התקנות לתוקף, אופן גילוי כללי מעין זה לא יספיק על מנת לעמוד בחובה החדשה שתחול עליהם, ויהיה צורך לציין באופן מפורש וספציפי יותר את אותם יישובים שבגינם תחול אותה מדיניות משלוחים מוגבלת".

עו"ד מיכאל אטלן, הממונה על הרשות להגנת הצרכן, אמר: "לא קביל בעיני שצרכן שרוכש מוצר או שירות מתוך הבנה שהם יסופקו במקום פלוני, יגלה רק לאחר השלמת העסקה כי העוסק אינו מוכן לספק את המוצר או השירות בטענות מפתיעות שונות הקשורות לאופי אותו מקום. עלינו, כרגולטור, לדאוג לכך שכשמקום אספקת המוצר או מתן השירות מהווה שיקול לביצוע העסקה, העוסק יעמיד בפניו באופן ברור כל מידע רלוונטי לכך, ובמיוחד יציין בפני הצרכן באיזה מקומות הוא אינו מתחייב להוביל מוצר או לספק שירות. סחר הוגן מושתת בין היתר על מניעת הפתעות לא נעימות לאחר ביצוע העסקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker