הדואר מתחיל להיחלץ מלפיתת הפוליטיקאים

הניהול בדואר הפך מקצועי ונקי, הודות לכחלון שמקפיד למנות את חברי הדירקטוריון של הדואר מתוך נבחרת הדירקטורים

אורי יוגב
אורי יוגב
מרכז הסחר המקוון של דואר ישראל, מודיעין
מרכז הסחר המקוון של דואר ישראל במודיעיןצילום: עופר וקנין

רק לפני ארבע שנים היה דואר ישראל שרוי במשבר החמור בתולדותיו: רמת השירות היתה בלתי־נסבלת; מכתבים וחבילות הגיעו רק אחרי שבועות ארוכים, אם בכלל; מי שביקר בסניפי הדואר נאלץ להמתין בתור ארוך, לעתים אף יותר משעה; והיה אף חשש שהחברה לא תוכל לשלם שכר לעובדיה ותשלומים לספקים ולחובות התופחים. רק פסע הפריד בין החברה לבין הידרדרות למשבר חריף, עד כדי הפסקת פעילות.

באוקטובר 2014, לאחר משא ומתן ארוך וקשה, הושגו הסיכומים ונחתם הסכם הבראה מקיף בדואר. המצב חייב הירתמות של כל הגורמים, והם היו רבים. לשמחתנו, כולם נתרמו. שילוב כוחות של הנהלה חזקה, ועד עובדים שגילה אחריות, וסיוע מאגף התקציבים, רשות החברות, משרד התקשורת וההסתדרות הכללית, בגיבוי הדרג הפוליטי, הביאו לחתימתו של הסכם שהציל את דואר ישראל.

היה זה הסכם לא פשוט, שכלל פרישה של כ–1,200 עובדים, שינוי משמעותי במבנה הארגוני, שינוי בשעות ההפעלה, הסכמה על הקמה של מאות נקודות חלוקה חדשות, הפעלה של מרכז חלוקה חדש, מרכזי ומתקדם ביותר, והזרמה של מאות מיליוני שקלים על ידי הממשלה. תוצאות הרפורמה ניכרות כיום לכל. זמן ההמתנה קוצר באופן דרמטי, הלקוח מקבל הודעה אל הטלפון הנייד שלו ויכול לזמן תור באמצעותו, נקודות חלוקה חדשות נפתחו בכל שכונה ורמת השירות עלתה פלאים.

מרכיב אחד, מרכזי ומשמעותי ברפורמה, עדיין לא יושם — ההיפרדות של ממשלת ישראל מחלק מהחזקותיה בנכס. הכוונה היא להכנסת שותף פרטי שיחזיק 20% מחברת הדואר, והנפקה של 20% נוספים בבורסה. התמורה שתתקבל משני המהלכים הללו, אמורה להיות מוזרמת למימון פעילות בנק הדואר ולשיפור השירות והאיתנות של חברת הדואר. הכנסת השותפים והזרמת התמורה פנימה, לפעילות בנק הדואר וחברת הדואר, הם שיאפשרו את המשך ההתפתחות, ההשקעות, ההתייעלות והשיפור בשירותי בנק הדואר וחברת הדואר כולה.

אם בעולם אפשר להפריט, גם בישראל אפשר

אז מה גרם עד כה לעיכוב ביישום השלב השני ברפורמה? הפוליטיקאים. אלה התרגלו במשך עשרות שנים לעשות בדואר כרצונם, לשלב בו את נאמניהם, לדאוג למקורביהם וליהנות מעוד השפעה. שר האוצר, משה כחלון, אינו שונה בהיבט זה, והפרידה ממקור הכוח הפוליטי אינה קלה אף לו. זו הסיבה לעיכוב ולדחיות החוזרות ונשנות בקבלת החלטה, שהיתה מוכנה ומזומנה כבר לפני שלוש שנים וחצי. עם זאת, מוטב מאוחר מאשר לעולם לא, וטוב שההחלטה התקבלה עכשיו.

ראוי להבהיר, אין מדובר כאן על הפרטה של הדואר, אלא על הכנסת שותפים באמצעות מכירת נתח למשקיע והנפקת נתח נוסף. מדינת ישראל תוסיף להחזיק בשליטה בחברה, עם נתח של של 60% בה. יחד עם זאת, המשמעות של הכנסת שותפים מהמגזר הפרטית דרמטית להמשך הפיתוח וההתקדמות. השותף הפרטי והגופים המוסדיים שיצטרפו למבנה הבעלות, יחזקו את האיתנות הפיננסית של הדואר — ולא פחות חשוב מכך, יחזקו את הרמה ואיכות הניהול, ואת הממשל התאגידי.המשמעות היא חיסול של שאריות ההתערבות הפוליטית הקלוקלת, והמאוד לא מבורכת, בחברה הממשלתית החשובה הזו.

דואר ישראל עשה כברת דרך ארוכה מאוד גם בהיבט זה. כבר כיום — בזכות דירקטוריון שכולו על טהרת נבחרת הדירקטורים — הפך הניהול בדואר ישראל מקצועי ונקי (ועל כך מגיעה לשר האוצר, המקפיד על מינוי דירקטורים מהנבחרת, מלה טובה). ואולם אין ספק שהכנסת משקיע פרטי ומשקיעים מוסדיים תיקח את החברה לשלב הבא בתהליך השיפור המתמשך.

בהשפעת העידן המודרני והשינוי בשימוש בדברי דואר ובשילוח חבילות, משתנות חברות הדואר בכל העולם. הדואר המסורתי, של מעטפות ומכתבים רשומים, נעלם והולך — והנתח של דואר חבילות אינטרנטי גדל בממדים מדהימים. גם בנק הדואר משתנה והופך לרשת שירותים פיננסים ושירותים נוספים, הדורשים זיהוי פיזי של הלקוח. בעולם דינמי כזה, הדרך היחידה לשמור על רלוונטיות הדואר היא שילוב כוחות פרטיים במבנה הציבורי — דבר שיאפשר ניהול יעיל וזריז בסטנדרט של מגזר פרטי, לצד שליטה ציבורית שתבטיח שירות אוניברסלי, וכן התייחסות למגזרים חלשים ולמקומות מרוחקים בפריפריה. זה עובד מצוין בהרבה מדינות מפותחות, ואין סיבה שלא יעבוד גם אצלנו.

כעת המכשול העיקרי הוסר, אבל צריך נחישות כדי לקדם את המהלך. הדואר הוא כיום חברה אטרקטיבית, מנוהלת היטב — ואין לי ספק שיהיו הרבה מתעניינים בתהליך. אל תרפו, זה הזמן ללחוץ על דוושת הגז.

הכותב היה הממונה על התקציבים במשרד האוצר ומנהל רשות החברות הממשלתיות. כיום הוא מכהן כיו"ר חברת פיוצ'ר מוביליטי — חברה לתועלת הציבור לקידום תחבורה חכמה בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker